Donald Trump amerikai elnök állítólag engedélyt adott Volodimir Zelenszkijnek arra, hogy Moszkvát lője, sőt, felvetette, hogy Szentpétervárt is meg lehetne támadni – erről a Washington Post külügyi újságírója, David Ignatius számol be saját forrásai alapján.
Az ominózus beszélgetés Ignatius forrásai szerint múlt héten zajlott, Trump ekkor állítólag megkérdezte az ukrajnai elnököt, hogy miért nem lövik Moszkvát.
– Tudjuk, ha adtok nekünk fegyvereket – válaszolta Zelenszkij.
Ignatius forrásai szerint Trump erre állítólag azt mondta, hogy
ha Ukrajna nagyobb nyomást akar helyezni Putyinra, nemcsak Moszkvát, hanem Szentpétervárt is lőniük kell.
Az újságíró ezután arra is kitér, hogy felmerült, hogy Donald Trump ehhez Tomahawk rakétákat is adna Ukrajnának, egyelőre azonban ez nem fog megtörténni, az ATACMS-rakéták lőtávolságára kirótt korlátozásokat viszont feloldhatja az amerikai elnök (ezek nem érnek el Moszkváig).
A beszélgetést Zelenszkij elnök rendkívül produktívnak nevezte, Trump pedig tegnap hivatalosan is bejelentette, hogy megint fog Amerika fegyvereket küldeni Ukrajnának.
Frissítés: orosz tábornagy: a Tomahawk világháborút jelentene
Ha Donald Trump amerikai elnök Tomahawk rakétákat ad Ukrajnának, világháború lesz – mondta Vlagyimir Popov orosz tábornagy a News.ru-nak.
– A Tomahawk egy hadászati fegyver, melyet nukleáris robbanófejjel is fel lehet szerelni. Ez már nem a harmadik világháború előszobája, hanem a kezdete. Válaszolni fogunk megfelelően. Szerintem a Trump-adminisztráció ezt nem fogja meglépni. Ezek csak szeszélyes fenyegetések – mondta Popov a lapnak.
Azt javasolja a Kremlnek: ne féljenek Trumptól, és ne félelemből cselekedjenek, mert az amerikai elnök úgysem fogja beváltani a fenyegetését.
A Tomahawk egy kifejezetten nagy hatótávolságú, akár 1600 kilométeres csapásmérő képességgel rendelkező amerikai cirkálórakéta. Ukrajna még a Biden-kormány alatt kért először ilyen fegyvereket az akkori elnöktől.
Putyin nem hátrál meg
A Reuters három Kreml-közeli forrás alapján azt írja, Vlagyimir Putyin orosz államfő nem hajlandó engedni Donald Trump amerikai elnök nyomásának, és folytatni kívánja a háborút Ukrajnában, amíg a Nyugat nem tárgyal az ő feltételei szerint.
Az orosz elnök úgy véli, hogy Oroszország gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy kibírjon bármilyen további nyugati szankciót, beleértve Trump által kilátásba helyezett intézkedéseket is.
Három, a Kreml gondolkodását ismerő forrás szerint Putyin nem fog meghátrálni a nyugati nyomás hatására.
– Putyin úgy gondolja, senki sem tárgyalt vele komolyan az ukrajnai béke részleteiről - beleértve az amerikaiakat is –, ezért folytatni fogja, amíg el nem éri, amit akar – nyilatkozta az egyik forrás a Reutersnek.
Az orosz elnök békefeltételei között szerepel egy jogilag kötelező érvényű ígéret, hogy a NATO nem terjeszkedik kelet felé, Ukrajna semlegessége és fegyveres erőinek korlátozása, az ott élő orosz ajkúak védelme, valamint Oroszország területi nyereségeinek elismerése.
Egy forrás szerint Putyin számára Oroszország háborús céljai sokkal fontosabbak, mint a gazdasági veszteségek, melyeket elszenved.
Az orosz elnök nem fél azoktól a fenyegetésektől, melyek szerint Washington szankciókat vetne ki Indiára és Kínára azért, mert orosz olajat vásárolnak.
A források szerint Oroszországnak előnye van a csatatéren, és háborúra átállított gazdasága több kulcsfontosságú lőszert, például tüzérségi lövedéket termel, mint a NATO-szövetség. Az elmúlt három hónapban Oroszország mintegy 1415 négyzetkilométernyi területet foglalt el a DeepState ukrán harctéri megfigyelőcsoport szerint.
– Evés közben jön meg az étvágy – jegyezte meg az egyik forrás, arra utalva, hogy Putyin további területek megszerzésére törekedhet, ha a háború nem ér véget.
A források szerint Putyin addig harcolhat, amíg Ukrajna védelme össze nem omlik, és területi ambícióit Ukrajna többi részére is kiterjesztheti.
Az egyik forrás szerint ha Donyeck, Zaporizzsja és Herszon elvesztése után Ukrajna összeomlik, akkor jöhet Dnyipropetrovszk, Harkiv és Szumi megye.
Trump már tudja, amit mindenki más is
Annak ellenére, hogy Donald Trump amerikai elnök az elmúlt napokban jelentősen megváltoztatta az Ukrajnával kapcsolatos attitűdjét, a politikus továbbra is úgy látja, hogy Oroszország fogja megnyerni a háborút – írta meg a Politico Fehér Házhoz közeli források alapján.
– Az elnök úgy látja, hogy Oroszország fog nyerni, teljesen mindegy, meddig fog ez tartani. Oroszországnak nagyobb a gazdasága, hadserege, több embert tudnak a húsdarálóba küldeni, és nem foglalkoznak a veszteségekkel. Lassan haladnak, de haladnak. Az elnök csak annyit akar látni, hogy véget ér a vérfürdő – mondta a lap forrása, aki egy meg nem nevezett vezető tisztviselő Donald Trump mellett.
A lap forrásai azt is elmondták, hogy Trump ettől függetlenül azért döntött most Ukrajna támogatása mellett, mert úgy látja, Vlagyimir Putyin orosz elnök egyszerűen nem foglalkozik azzal, hogy békét akar teremteni, sőt, a háború legdurvább támadásait viszi végbe most Ukrajna ellen nap mint nap.
Azt is hozzátették, hogy Trump elégedett azzal is, hogy látja: az európai országok végre hajlandók többet költeni saját védelmi képességük fejlesztésére, és nem Amerikától várják el a segítséget.
– Az európai pénz valamennyire ellensúlyozza [az ellenérzéseinket]. De még mindig utáljuk ezt az egészet. Ez nem a mi háborúnk, és nem áll Amerika érdekében az eszkaláció” – mondta Trump egyik volt kampánystratégája a lapnak, aki nem azonos az első forrással.
Lavrovék már csak nevetnek Trump bejelentésein
Élcelődő megjegyzéssel reagált Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Donald Trump 50 napos ultimátumára.
– Mi természetesen nagyon szeretnénk megérteni, mi áll az 50 napos bejelentés mögött. 24 óra volt először. Aztán 100 nap. Már volt ilyen párszor, és nagyon szeretnénk megérteni, mi motiválja az Egyesült Államok elnökét – idézi Lavrovot a TASZSZ hírügynökség.
Az orosz külügy feje nyilvánvalóan azon élcelődik, hogy Donald Trump elnök több „végső ultimátumot” is adott Oroszországnak már, mióta beült az elnöki székbe. Lavrov vélhetően Trump kampányüzenetére gondolt, aki azt mondta, hogy 24 óra alatt békét tudna teremteni Ukrajnában, a 100 nap pedig a ciklust alapvetően definiáló első 100 napra gondolt. Ezek közül igazából egyik sem volt „ultimátum” Oroszországnak, viszont tavasszal Trump 30 napot adott Vlagyimir Putyinnak arra, hogy elfogadja Washington és Kijev tűzszüneti javaslatát, ez majdnem három hónapja történt.
Trump ultimátumát egyébként részben az hívta életre, hogy úgy látja, az oroszok tiszteletlenek vele, és nem veszik komolyan, Lavrov kommentárja alighanem meg fogja majd erősíteni ezt a feltételezést.
2. frissítés: megosztja az elnök táborát a felújított fegyverszállítás
A BBC összefoglalója szerint a republikánus képviselő Marjorie Taylor Greene, az amerikai elnök egyik leghűségesebb szövetségese és Steve Bannon, Trump korábbi stratégája is kritizálta a döntést.
Greene, aki Georgia állam képviselője, a New York Times-nak adott interjújában elmondta, hogy a bejelentett lépés ellentmond annak, amit a választóknak ígért Donald Trump, vagyis hogy az Egyesült Államok kivonul a külháborúkból.
– Nem csak Ukrajnáról van szó, hanem általában minden külháborúról és sok külföldi segélyről. Ezt ígértük a kampányban. Ezt ígértem én is a választókerületemnek. Erre szavaztak az emberek. És úgy gondolom, tartanunk kell a magunkat az ígérethez – fogalmazott.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy a fegyverek eladásáról van szó, nem közvetlen segélyről.
– Mi nem vásároljuk meg, hanem gyártjuk, és ők fizetnek érte – magyarázta az elnök.
Greene azonban szkeptikus abban, hogy az amerikai adófizetők végül teljesen elkerülik a költségeket.
– Kétségkívül az adófizetőink dollárjait használják fel – mondta a New York Times-nak, hivatkozva olyan közvetett költségekre, mint az amerikai kiképzési missziók és a NATO-hozzájárulások.
Steve Bannon a War Room podcastjában ugyancsak bírálta az elnök hozzáállását az orosz-ukrán háborúhoz.
– Ukrajna egyre veszélyesebbé válik. Ez egy európai háború. Nem a mi háborúnk. Hagyják, hogy Európa kezelje. Megvannak hozzá az erőforrásaik. Megvan a munkaerő – fogalmazott az elnök egykori stratégája.
Anna Kelly, a Fehér Ház helyettes sajtószóvivője a Politicónak adott nyilatkozatában azt mondta, hogy Donald Trump MAGA-tábora „nem olyan pánikoló, mint a média”.
– Bíznak Trumpban, és tudják, hogy az elnök helyreállítja erővel helyreállítja a békét – mondta.
Egy névtelen Fehér Ház-tisztviselő szerint sem ingatta meg az elnök bázisát a lépés, és rámutatott egy friss közvélemény-kutatásra, amely szerint a Trump-szavazók közel kétharmada támogatja a fegyverszállítások folytatását Ukrajnának.
(WP - Portfólió - Index nyomán)
Korábban írtuk:
- Az orosz olajat vásárló országokat sújtaná Trump legújabb vámja, köztük Kínát és Indiát is
- Trump "nagyon elégedetlen" Putyinnal, ötven napot adott neki a háború lezárására