Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz-ukrán háború befejezésének feltételei közt azt követeli, hogy a nyugati vezetők írásban kötelezzék el magukat a NATO keleti bővítésének leállítására, és az Oroszországgal szembeni szankciók részbeni feloldására, közölte három, a tárgyalásokat ismerő orosz forrásra hivatkozva a Reuters.



Illusztráció: Kremlin.ru / Creative Commons

A hírügynökség megjegyzi, Donald Trump amerikai elnök többször is kijelentette, hogy véget akar vetni a második világháború óta legvéresebbnek számító európai konfliktusnak, és az utóbbi napokban egyre növekvő frusztrációját fejezte ki Putyinnal szemben. Kedden arra figyelmeztetett, hogy az orosz vezető „tűzzel játszik”, amikor nem hajlandó tűzszüneti tárgyalásokat folytatni Kijevvel.

Kijev és az európai kormányok szerint az orosz elnök nem is akar valójában békét, csak az időt húzza, miközben a csapatai haladnak előre Kelet-Ukrajnában.

Egy magas rangú forrás szerint ez nem igaz. Putyin kész békét kötni, de nem akármilyen áron – mondta neve elhallgatását kérve a hírügynökségnek.

Három forrás is megerősítette, hogy az orosz elnök írásbeli elköteleződést vár a vezető nyugati hatalmaktól a NATO keleti bővítésének leállítására. Ezzel gyakorlatilag kizárttá válna Ukrajna, Grúzia, Moldova és más szovjet utódállam felvétele.

Oroszország emellett azt is akarja, hogy Ukrajna semleges ország legyen, feloldjanak bizonyos nyugati szankciókat, oldják meg a befagyasztott orosz vagyon problémáját, garantálják az orosz nyelvű lakosság védelmét Ukrajnában.

A hírügynökség első forrása szerint, ha Putyin úgy gondolja, hogy nem tud a saját feltételei szerint békemegállapodást kötni, akkor katonai győzelmekkel igyekszik majd megmutatni az ukránoknak és az európaiaknak, hogy „a holnapi béke még fájdalmasabb lesz”.

A Kreml nem reagált a Reuters megkeresésre az ügyben. Putyin és orosz tisztviselők többször is kijelentették, hogy minden békemegállapodásnak a konfliktus kiváltó okait kell kezelnie – orosz rövidítéssel a NATO-bővítés és Ukrajna nyugati támogatásának kérdését.

Ugyanakkor Kijev többször is kijelentette, hogy Oroszországnak "nem szabad" vétójogot adni a NATO-szövetséghez való csatlakozási törekvéseivel kapcsolatban. Ukrajna azt állítja, hogy a Nyugattól erős biztonsági garanciára van szüksége, amely képes elrettenteni minden jövőbeni orosz támadást. Volodimir Zelenszkij kormánya ugyancsak nem reagált a Reuters megkeresésre a témában.

(Reuters - 24 nyomán)