A Gázában zajló háború megállítása érdekében Spanyolország fegyverembargót sürgetett Izraellel szemben vasárnap Madridban, több mint 20 uniós és arab ország külügyminiszterének találkozóján.

"Mindannyiunknak fegyverembargót kell érvényesítenünk Izraellel szemben, hogy megállítsuk a gázai háborút, amely nyílt seb az emberiség számára" - fogalmazott José Manuel Albares spanyol külügyminiszter a tanácskozást megelőző sajtótájékoztatón.

Mint mondta, az esemény rövidtávú célja annak megvitatása, hogy a résztvevő országok mit tehetnek a gázai blokád leállítása és a humanitárius segélyek tömeges, feltétel nélküli és az ENSZ ellenőrzése alatt történő bejutása érdekében, míg hosszútávú célkitűzése előmozdítani a kétállami megoldás elérését mint végleges megoldást a Közel-Keleten.

A spanyol külügyminiszter hangsúlyozta az életképes palesztin állam létrehozásának szükségességét, amely egyetlen palesztin nemzeti hatóság irányítása alatt állna Gázával és Ciszjordániával együtt, összekötve egy területi folytonosságot biztosító folyosóval, és amely rendelkezik kijárattal a tengerhez, illetve a gázai kikötőhöz, valamint fővárosához, Kelet-Jeruzsálemhez.

Albares kitért arra, hogy a külügyminiszteri találkozó nem Izrael, vagy népének önvédelemhez való joga ellen szól (persze tudjuk, ők a mészálást is "önvédelemnek" nevezik - a szerk.). De "a palesztin népnek ugyanolyan joga van a békéhez és a biztonsághoz, mint Izraelnek" - jelentette ki, hozzátéve, hogy ugyanilyen erővel követelik a Hamász által fogvatartott összes túsz szabadon engedését is.

A tárcavezető sürgette, hogy minél több ország ismerje el az önálló palesztin államot, ahogyan azt egy éve Spanyolország tette Írországgal és Norvégiával együtt.

Beszélt arról is, hogy a háború folytatódása esetén azonnal fel kell függeszteni az Európai Unió és Izrael közötti társulási megállapodást, és felül kell vizsgálni az egyes országok nemzetközi szankcióinak nemzeti listáját.

A külügyminiszter kiemelte: az úgynevezett Madrid+ csoport második ülésén részt vevő országok száma már több mint kétszer annyi, mint az első, tavaly szeptemberben tartott eseményen. A vasárnapi találkozón képviseltette magát a többi közt Franciaország, az Egyesült Királyság, Németország, Írország, Olaszország, Szlovénia, Szaúd-Arábia, Egyiptom, Katar, Jordánia és Brazília is.

(MTI nyomán)