Izrael visszahívja konzultációra főtárgyalóit Katarból, mert nem történt előrelépés a Gázai övezetet érintő tűzszüneti tárgyalásokon.

"A Dohában folytatott nagyjából egyheti intenzív megbeszéléseket követően a magas rangú tárgyalócsapat visszatér konzultációra Izraelbe, miközben szakértői szinten a képviselők Dohában maradnak" - ismertette Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő hivatala.

A tájékoztatás szerint Izrael ugyanakkor hozzájárulna egy olyan megállapodáshoz, mint amilyet Steve Witkoff, az amerikai elnök különmegbízottja javasolt korábban. Ez az elképzelés magában foglalná a Gázai övezetbe hurcolt túszok szabadon engedését, valamint egy hosszabb tűzszünetet is. A Hamász azonban továbbra is elutasítja ezt az izraeli miniszterelnök hivatala szerint, ugyanis a Gázai övezeti háború végét követelik a megmaradt foglyok elengedéséért.

A konfliktusban közvetíteni próbáló Katar külügyminisztere, Muhammad bin Abdul Rahman Ál Száni szintén nehezményezte az előrelépés hiányát. "Az utóbbi hetek tárgyalási fordulói sajnos sehová sem vezettek minket" - mondta. "Alapvető szakadék" van a konfliktusfelek között. "Ezt a szakadékot különböző javaslatok ellenére sem tudtuk áthidalni" - tette hozzá.

Az izraeli hadsereg humanitárius egysége, a COGAT kedden azt közölte, hogy humanitárius segély - lisztet, bébiételt, orvosi segédeszközöket és gyógyszereket - szállító 93 teherautó érkezett a Gázai övezetbe. Hangsúlyozta egyben, hogy az izraeli hadsereg mindent megtesz annak érdekében, hogy a segélyszállítmányok ne kerülhessenek a Hamász kezébe. Az izraeli külügyminisztérium a nap folyamán bejelentette, hogy az elkövetkezendő napokban napi szinten teherautók tucatjait engedik be a palesztinok lakta övezetbe.

(MTI nyomán)