A Reuters értesülése szerint az isztambuli béketárgyalások között az orosz és az ukrán delegáció között kevesebb mint két órán át tartottak, és eddig nem volt látható jele, hogy előrelépés történt volna a felek közti szakadék csökkentésében.
Fotó: Arda Kucukkaya / Reuters
Egy ukrán forrás szerint Moszkva követelései nem lehetnek kiindulópontok a béketárgyaláson, valamint „elszakadtak a valóságtól, és messze túlmutatnak mindenen, amiről korábban tárgyaltak”. Továbbá kiemelték, hogy olyan ultimátumok, mint hogy Ukrajna vonuljon vissza saját területére a tűzszünet elérése érdekében, nem konstruktív feltételek az ukrán fél számára.
Szakértők úgy vélik, jelentős áttörés nem várható Isztambulban, ugyanis Donald Trump is kijelentette, hogy addig nem lesz elmozdulás, amíg ő nem találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Ezzel szemben az orosz delegáció elégedett a csütörtöki tárgyalás eredményével, és folytatni fogják az egyeztetéseket. Az orosz fél közölte, hogy az ukrán küldöttség szorgalmazta a két ország vezetője közti találkozó megszervezését.
Vlagyimir Megyinszkij pedig bejelentette, hogy nagyszabású fogolycserében sikerült megegyezni, valamint megállapodtak abban is, hogy mindkét fél bemutatja a tűzszünetről alkotott elképzelését.
(Reuters - Index)
Frissítés: területi kérdésekről nem esett szó
Oroszországgal a tűzszünetről, humanitárius kérdésekről, valamint egy esetleges csúcstalálkozóról folytak megbeszélések pénteken Isztambulban - közölte Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter a találkozó után újságírókkal.
A tárcavezető - aki részt vett a találkozón - a Jevropejszka Pravda hírportál beszámolója szerint három pontban foglalta össze az ukrán-orosz tárgyalások napirendjét. "Először is a tűzszünet, másodszor a humanitárius kérdéskör, beleértve a fogolycserét, és harmadszor egy potenciális találkozó a vezetők szintjén" - idézte a hírportál Umerovot.
A miniszter bejelentette, hogy egy "ezer-ezer fős" fogolycsere-formátumban állapodtak meg. "Más feltételeken is dolgozunk e cserével összefüggésben" - tette hozzá, majd pontosította, hogy az ukrán fél a csere lebonyolításán fog dolgozni, és csak ezután tájékoztatnak a további lépésekről.
Az Interfax-Ukrajina hírügynökség jelentése szerint Umerov közölte továbbá, hogy felvetődött Volodimir Zelenszkij ukrajnai és Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozójának lehetősége is. A miniszter elmondta még, hogy az ukrán és az orosz delegáció nem vetette fel a területek feletti ellenőrzés kérdését a tárgyaláson.
Kreml: az orosz küldöttség minden szükséges útmutatást megkapott a tárgyalásokhoz
Az orosz delegáció megkapott "minden szükséges iránymutatást a tárgyalási pozíciójához", ezeket a Vlagyimir Putyin elnökletével szerdán tartott moszkvai tanácskozáson dolgozták ki - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője Moszkvában újságíróknak az Isztambulban pénteken több mint három év megszakítás után újraindult közvetlen orosz-ukrán egyeztetésekről.
Azt mondta: az orosz küldöttség folyamatos kapcsolatban áll Moszkvával, "az elnök online kapja az összes információt, folyamatosan érkeznek a jelentések".
Az esetleges orosz-amerikai csúccsal kapcsolatban azt hangoztatta, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök tárgyalását az eredményesség érdekében alapos előkészítésnek kell megelőznie.
"Egy ilyen találkozó mindenképpen szükséges, mind a kétoldalú orosz-amerikai kapcsolatok, mind pedig a nemzetközi ügyekről és a regionális problémákról, azon belül természetesen az ukrajnai válságról is folytatandó komoly, magas szintű megbeszélések szempontjából" - fogalmazott a Kreml szóvivője.
Hangot adott álláspontjának, miszerint Putyin és Trump kapcsolata "rendkívül fontos az ukrajnai rendezés szempontjából".
A NATO-Oroszország Tanács munkája újraindításának lehetőségéről szólva azt mondta, hogy erre vonatkozóan érdemi javaslat nem született, csak a médiában merült fel ezzel kapcsolatos elképzelés. Úgy vélekedett, hogy nehéz a NATO-val való partnerség felújításáról beszélni olyan időben, amikor a szövetség "ténylegesen háborút visel Oroszország ellen".
Kijelentette ugyanakkor, hogy "a lehető leghamarabb" meg kell kezdeni a stratégiai stabilitás kérdéseinek megvitatását az európai kontinensen.
Kijev: az ukrán-amerikai-török tárgyaláson egyetértettek abban, hogy a háborúnak "igazságos békével" kell véget érnie
Azokat a gyakorlati mechanizmusokat vitatta meg a török és az amerikai delegációval az Andrij Jermak elnöki irodavezető, Andrij Szibiha külügyminiszter és Rusztem Umerov védelmi miniszter alkotta ukrán küldöttség, amelyek igazságos és tartós békéhez vezethetnek Ukrajna számára - közölte a pénteki isztambuli tárgyalás után az ukrán elnöki iroda.
" Minden fél egyértelműen hangsúlyozta: a háborúnak fenntartható és igazságos békével kell véget érnie, a teljes és feltétel nélküli tűzszünet pedig az alapja a további döntéseknek" - áll az elnöki iroda honlapján megjelent közleményben. A felek humanitárius kérdéseket is megvitattak, különös tekintettel az ukrán hadifoglyok szabadon bocsátására és az Ukrajnából elhurcolt gyermekek visszatérésére, amit Ukrajna prioritásként kezel.
"Ezzel szemben Oroszország ismételten megmutatta, hogy nem érdekelt a békében. Ezt mutatja, hogy nem képviseltette magát megfelelő szinten az isztambuli tárgyalásokon, figyelmen kívül hagyja a nemzetközi kezdeményezéseket, és elutasítja az agresszió befejezését" - szögezte le az elnöki iroda.
A hivatal tartalmasnak nevezte a megbeszélést, amelyen amerikai részről részt vett Marco Rubio külügyminiszter - aki egyben az Egyesült Államok elnökének nemzetbiztonsági tanácsadói feladatait is ellátja -, Keith Kellogg elnöki különmegbízott, török részről pedig Hakan Fidan külügyminiszter, valamint Ibrahim Kalin, a hírszerzés főnöke.
"Egyetértünk abban, hogy gyorsan elő kell mozdítani a békefolyamatot. Tájékoztattuk kollégáinkat arról, hogy Zelenszkij elnök megfelelő felhatalmazással és szándékkal küldött delegációt Isztambulba azért, hogy valódi elmozdulás történjen a béke felé" - emelte ki Szibiha a tárgyalás után az X-en. Az ukrán külügyminiszter bejegyzésében hangsúlyozta: Oroszország olyan pillanat előtt áll, amikor bizonyítania kell, hogy komolyan gondolja a szándékait. "Konkrét döntésekre van szükségünk. Elsősorban egy feltétel nélküli, teljes és tartós tűzszünetre, legalább 30 napos időtartamra. Ukrajna kész tenni a békéért. Oroszországnak is meg kell mutatnia, hogy készen áll rá" - jelentette ki a tárcavezető.
(MTI nyomán)