Több mint 82 ezer ukrán menekült, a jelenleg európai uniós védettségi státussal Csehországban tartózkodó ukránok mintegy ötöde tartósan is az országban szeretne maradni - mondta el a Právo című független napilapnak a cseh belügyminisztérium szóvivője.

"Az ideiglenes védettségi státussal rendelkezők május folyamán kifejezhetik igényüket a rendkívüli hosszú lejáratú tartózkodási engedélyre. Ezt eddig több mint 82 ezer személy tette már meg" - fogalmazott Hana Malá.

A minisztérium kimutatása szerint április végén 371 077 ukrán állampolgár élt Csehországban ideiglenes védettségi státussal, amelyet mindig egy évvel hosszabbítanak meg. Erre legutóbb márciusban került sor.

A szóvivő elmondta: minden olyan menekült, aki megszerzi a hosszú lejáratú tartózkodási engedélyt, az ideiglenes védettségi státus megszűnte után további öt évig maradhat Csehországban, és ezalatt lehetősége van arra is, hogy letelepedési engedélyt kérjen a hatóságoktól.

Vít Rakusan belügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy minden ukrán menekült, aki ezt kérni fogja és megfelel a követelményeknek, Csehországban maradhat. Hozzátette: miután a védettségi státus európai uniós szintű, a további tartózkodási szabályokat is európai szinten kellene kidolgozni. "Együtt Lengyelországgal, amely jelenleg az Európai Unió Tanácsának elnöke, tervezetet készítünk ebben az ügyben" - közölte a Právóval Vít Rakusan. A tárcavezető azt mondta, hogy a témával az uniós tagországok bel- és igazságügyi miniszterei június 12-re tervezett ülésükön fognak foglalkozni.

A cseh kormány már kidolgozta saját feltételrendszerét, amelynek teljesítése alapján a menekültek tartósan Csehországban maradhatnának - emlékeztetett a lap. Klára Simácková Laurencíková, a kormány emberi jogi biztosa, az ukrán menekültekkel foglalkozó civil szervezetek, valamint gazdasági szakértők szerint azonban a kormány egyes feltételei, például a kötelező havi bevételekre vonatkozók, túlzottan szigorúak, ezért ezeknek nehezen lehet megfelelni, s módosítani kellene őket.

(MTI)