Az Egyesült Államok engedélyezte az első, legalább 50 millió dollár értékű fegyvereladást Ukrajnának Donald Trump hivatalba lépése óta, ami fordulatot jelezhet az eddig visszafogott katonai támogatási politikában – számolt be a Guardian.
Fotó: Chip Somodevilla / Getty Images
A fegyverexport engedélyét a külügyminisztérium adta ki, alig néhány nappal azután, hogy Washington és Kijev egy jelentős ásványkincs-kiaknázásról szóló megállapodást kötött. A szerződés lehetőséget teremt újabb beruházásokra Ukrajnában, miközben párhuzamosan megnyithatja az utat a védelmi együttműködés újabb szakasza előtt.
A Fehér Ház tájékoztatása szerint az első fegyverszállítmányok hamarosan megérkezhetnek a frontra.
Volodimir Zelenszkij elnök a megállapodást történelmi eredményként méltatta, és azt állította: ez egyenrangú feltételek mellett jött létre, kizárva az amerikai cégek monopóliumát, valamint Ukrajna EU-integrációját nem akadályozva. A szerződésben közös beruházási alapot hoznak létre az ásványkincsek, kőolaj- és földgázmezők kiaknázására, amit az ukrán parlament várhatóan egy héten belül ratifikál.
Kijev reméli, hogy a gazdasági egyezményt hamarosan további fegyverbeszerzési tárgyalások követik, bár konkrét fegyvertípusok egyelőre nem szerepelnek a mostani licencben.
Az egyezmény elfogadása hosszú tárgyalások eredménye: a korábbi tervezeteket még túl előnytelennek tartotta Kijev, és a Fehér Házban februárban tartott, balul sikerült találkozó után a folyamat megakadt. Az ukrán elnöki tanácsadó, Mihajlo Podoljak szerint azonban a tárgyalások végül a nyilvános fenyegetésekkel ellentétben konstruktív hangnemben zajlottak. Kijev most már arra készül, hogy a megvásárolandó fegyvereknél célzottan a különösen kritikus rendszerekre – például Patriot légvédelmi eszközökre – összpontosítson, miközben más eszközöket hazai gyártásból biztosítana.
Bár az amerikai fél hivatalosan nem kötötte össze az ásványkincsekre vonatkozó megállapodást a fegyverszállítás újraindításával, az ukrán kormány szerint az egyezmény fontos diplomáciai áttörést jelent.
Frissítés: "nem halad sehová"
JD Vance amerikai alelnök csütörtökön a Fox News-nak adott interjújában kijelentette, hogy
az ukrajnai háború egyhamar nem fog véget érni.
"Most, hogy mindkét fél ismeri a másik békefeltételeit, az oroszokon és az ukránokon múlik, hogy megállapodásra jussanak, és véget vessenek ennek a brutális konfliktusnak" - mondta Vance a Fox News Special Report with Bret Baier című műsorában.
Az alelnök határozottan fogalmazott a háború kilátásaival kapcsolatban:
nem halad sehová.
Vance ugyanakkor védelmébe vette Donald Trump Ukrajna-politikáját, és arra utalt, hogy az Egyesült Államoknak nem éri meg további katonai áldozatokat vállalni néhány kilométernyi vitatott területért.
2. frissítés: nagy erősítést kap az ukrán F-16-flotta
Az Egyesült Államok megerősítette, hogy kivont, nem üzemképes F-16-os vadászgépeket szállít Ukrajnának az alkatrészellátás biztosítására, hogy ezzel támogassa az európai országok által adományozott, harci bevetésre használt F-16-os flottát.
A gépek az arizonai Davis-Monthan légibázison található „boneyardból” – azaz katonai roncstelepről – származnak, és kritikus rendszereik (például hajtómű, radar) hiányoznak, így repülésre nem alkalmasak. A szállítmányt az ukrán légierő egyik An-124-ese vitte el április utolsó napjaiban Lengyelországba, a Rzeszów repülőtérre, amely fő tranzitpont az ukrán fegyverszállítmányok számára – számolt be a TWZ.com.
A gépek vélhetően korai gyártású F-16A/B Block 15 típusok, amelyeket korábban az amerikai légierőnél tartalékként használtak, vagy célrepülőgéppé akartak alakítani.
A jelenlegi amerikai álláspont szerint nem kerül sor repülésre alkalmas F-16-osok közvetlen átadására, ugyanakkor ezek a vázak nagy segítséget jelentenek a meglévő ukrán gépek hadra foghatóságának fenntartásában.
Jelenleg körülbelül 85 működőképes F-16-os szerepel az Ukrajnának ígért szállítmányok között: Hollandiából 24, Dániából 19, Norvégiából 12 (plusz 10 alkatrészforrásként), míg Belgium 30 darabot ajánlott fel.
Az ukrán F-16-osok közül eddig legalább kettő veszett oda harci bevetés során, pilótáik életüket vesztették. A hadműveleti alkalmazásról kevés hivatalos adat érhető el, de képek szerint a gépek AIM-9X és AIM-120 AMRAAM légiharc-rakétákkal, valamint GBU-39/B kis átmérőjű bombákkal repülnek, gyakran három külső üzemanyagtartállyal, mivel Ukrajna nem rendelkezik légi utántöltő képességgel. Elektronikai védelmet az AN/ALQ-131 ECM-konténer, valamint saját fejlesztésű önvédelmi rendszerek biztosítanak.
Az F-16-osok logisztikai támogatása különösen kritikus, mivel ezek az amerikai és európai eredetű gépek jelentősen eltérnek a korábban használt szovjet típusoktól.
Az európai szövetségesek által küldött gépek közül sok már idős, így karbantartásuk és alkatrészellátásuk komplex és költséges. Az amerikai „roncstelepről” érkező gépek tehát nemcsak pótlásként, hanem a teljes ukrán F-16-os rendszer működőképességének zálogaként is szolgálnak, különösen az egyre kiterjedtebb harci alkalmazásuk fényében, írja a Portfólió.