Donald Trump amerikai elnök máig adott ultimátumot Ukrajnának arra, hogy válaszoljon az elnök csapata által összeállított, „végleges” tervezetre, mellyel az amerikai elnök le akarja zárni az orosz-ukrán háborút. Az Axios minden korábbinál részletesebben tette közzé, hogy a terv pontosan mit tartalmaz.
Fotó: Tom Williams / Getty Images
Donald Trump béketervét a múlt héten, Párizsban kapta kézhez Ukrajna, azzal a kitétellel, hogy most szerdáig végleges választ kell adniuk.
Valószínűleg ennek apropóját adja a mára szervezett londoni találkozó, mely során több európai ország és Ukrajna is képviselteti magát.
A terv a Fehér Ház szerint végleges: Washington azt kommunikálja, hogy Donald Trump nem tervez tovább foglalkozni az ukrajnai háborúval, ha ezt se fogadják el a harcoló felek.
Az Axios megszerezte a béketervet, és részletesen közzétette ennek tartalmát.
Oroszország számára a következő előnyöket tartalmazza a terv:
- az Egyesült Államok hivatalosan is elismeri a Krím félszigetet az Oroszországi Föderáció részeként;
- amerika „de facto” elismeri az oroszok által megszállt területeket: Luhanszk megye szinte egészét, Donyeck, Herszon, Zaporizzsja kb. 70-80%-át. Magyarul: a frontvonalak befagynak, ezek a területek papíron továbbra is Ukrajna részei maradnának, de gyakorlatilag Oroszország irányítaná ezeket;
- Ukrajna nem lehet a NATO tagja, az Európai Unióhoz viszont csatlakozhat;
- Amerika (és talán Európa) eltörölné a 2014 után Oroszországgal szemben kivetett szankciókat;
- gazdasági együttműködés indulna az Egyesült Államok és Oroszország közt, elsősorban az energiaszektorban és a nehéziparban.
Ukrajna számára a következő előnyöket tartalmazza a terv:
- „robusztus” biztonsági garanciák: európai országok és „hasonló gondolkodású” nem európai országok katonákat küldenének Ukrajna területére békefenntartónak;
- Harkiv megyét visszakapná Ukrajna teljes egészében;
- Ukrajna megtarthatná hozzáférését a Dnyeper folyóhoz (ennek keleti partját a fekete-tengeri torkolatnál az oroszok irányítják);
- segítség az újjáépítésben.
The illegal and unprovoked invasion of Ukraine is continuing.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) April 18, 2025
The map below is the latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 18 April 2025. #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/HYklSXYop2
Az Axios megjegyzi: a béketerv szinte teljes egészében Oroszországnak kedvez, és Ukrajna számára szinte semmilyen konkrétumot nem tartalmaz.
Ha sikerül elfogadtatni az egyezményt Ukrajnával és Oroszországgal is, Vlagyimir Putyin orosz elnök leállítaná a támadó műveleteket Ukrajna ellen - ezzel a háború aktív szakasza véget érne.
Eddigi nyilatkozatok alapján elég kevés esély van rá, hogy akár Oroszország, akár Ukrajna elfogadja ezt az egyezményt a jelen formájában.
Az oroszoknak ez sem lenne elég
A Kreml közben azt kommunikálja, hogy nyitottak minden amerikai javaslatra és szívesen egyeztetnek Washingtonnal, de egyelőre nem lehet a háborút rövid időablakon belül lezárni, magyarul Moszkvban sem rajonganak teljesen Trump ötletéért. Ennek oka valószínűleg az, hogy Trump csak a Krímet ismerné el Oroszország részeként, pedig Moszkva öt ukrán megyét akar, illetve az amerikai elnök nem foglalkozik az ukrán haderő „demilitarizációjával,” valamint az ukrán politikai elit leváltásával sem, pedig ezek az Ukrajna elleni „különleges művelet” céljai.
Így tehát, most nagyon úgy néz ki, hogy nem lesz egyelőre megállapodás, a háború folytatódik. Az, hogy Amerika tényleg magára hagyja-e Ukrajnát, egyelőre azonban nem világos. Nem kizárt, hogy Trump ezt blöffnek, nyomásgyakorlási eszköznek használja, aztán később újra nekifut majd a béketeremtésnek. Az oroszok egyelőre erre számítanak, írja összeállításában a Portfólió.
Zelenszkij visszadobta a Trump-tervet, Rubio kiszállt
Marco Rubio amerikai külügyminiszter lemondta részvételét a következő, ukrajnai háború lezárását célzó tárgyaláson Londonban, miután Volodimir Zelenszkij tegnap nyilvánosan elutasította Washington béketervét.
Sajtóinformációk szerint a londoni tárgyaláson hivatalosan is átadott volna az USA Ukrajnának egy béketervet, melyben egyebek mellett elismerik a Krímet mint Oroszország területe, és kizárják Ukrajna NATO-csatlakozását.
Volodimir Zelenszkij tegnap azt mondta: Ukrajna soha nem fogja elismerni a Krím fölötti orosz fennhatóságot, mivel egy ilyen lépés szerinte csak elhúzza a háborút.
– Ha elkezdünk beszélgetni a Krímről, vagy más, szuverén területekről, elhúzzuk ezzel a háború elhúzását, Oroszország pontosan ezt akarja. 12 éve háborúban állunk. Ez a válasz arra a kérdésre, hogy meg tudunk-e állapodni a területeinkről az oroszokkal – mondta Volodimir Zelenszkij egy sajtótájékoztatón, amikor a Donald Trump csapata által felvázolt béketerv állítólagos részleteiről kérdezték.
– Ukrajna nem fogja elismerni a Krímet orosz területként, ezt az alkotmányunk sem engedi. Ez a mi területünk, az ukrán nép területe. Ez soha nem fog megtörténni, szerintem ezt ki is nyilvánítottam már minden átmenetileg megszállt területtel kapcsolatosan – mondta Zelenszkij elnök.
Hozzátette: reméli, hogy a NATO-csatlakozásra is lesz mód a jövőben, bár elismerte, hogy ezt a szövetség tagállamai valóban blokkolni tudják.
Az elnök kijelentése után Marco Rubio amerikai külügyminiszter lemondta a részvételt a londoni békecsúcson – tudta meg a New York Times. A lap felidézi: Rubio volt az, aki azt mondta egy hete, hogy ha nem sikerül gyorsan lezárni az ukrajnai háborút, az USA „tovább fog lépni.”
A tárgyalás meg fog történni, az USA küld majd Londonba egy alacsonyabb rangú delegációt. De Rubio részvételének lemondása erősen annak a jele, hogy Washington nem számít arra, hogy sikerül érdemben előre mozdítani a háború lezárását, magyarul az ukrán delegáció hivatalosan is vissza fogja dobni az amerikai béketervet.
A New York Timesnak egyébként megerősítette a külügyminisztérium, hogy Rubio nem megy el a találkozóra, de azt mondták, ennek „logisztikai okai” vannak, nem pedig „a találkozóról akar véleményt nyilvánítani.”
Korábban írtuk: Putyin állítólag feladná a további területekre vonatkozó követeléseit, Zelenszkijnek ez sem elég