Olaf Scholz leköszönő német kancellár, Giorgia Meloni olasz kormányfő, Emmanuel Macron francia elnök, Keir Starmer brit miniszterelnök és az amerikai államfő ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg is elítélte vasárnap az ukrajnai Szumi városa elleni, az ukrán hatóságok szerint legalább 32 halálos áldozatot és 99 sebesültet követelő orosz légitámadást.

Olaf Scholz barbár támadásnak nevezte a történteket. "Az ilyen orosz támadások mutatják Oroszország béke iránti állítólagos vágyát" - hangoztatta a leköszönő német kancellár, egyben sürgette Moszkvát, hogy "végre egyezzen bele átfogó tűzszünetbe".

Giorgia Meloni "borzalmas és galád orosz támadásról" beszélt. "Virágvasárnap szent napján egy újabb borzalmas és alávaló orosz támadás történt Szumiban, újfent civil áldozatokat követelve, köztük sajnos gyermekeket is. Határozottan elítélem ezt az elfogadhatatlan erőszakot, amely ellentmond minden, a béke iránti valós elkötelezettségnek (...) Továbbra is azon leszünk, hogy véget vessünk ennek a barbarizmusnak" - írta az olasz kormányfő a WhatsAppon.



Keith Kellogg a Müncheni Biztonsági Konferencián 2025. február 15-én (fotó: Boris Roessler/Reuters)

Emmanuel Macron szerint a légicsapás aláássa a Washington vezette békefolyamatot. "Mindenki tudja: ezt a háborút egyedül Oroszország kezdte. És ma világos, hogy egyedül Oroszország döntött annak folytatása mellett az emberi életekre, nemzetközi jogra és Donald Trump amerikai elnök diplomáciai erőfeszítéseire fittyet hányva" - írta a francia elnök az X-en.

"Erős intézkedésekre van szükség, hogy rákényszerítsék a tűzszünetet Oroszországra. Franciaország fáradhatatlanul dolgozik partnereivel ennek érdekében" - fűzte hozzá.

Keir Starmer elképesztőnek mondta a történteket, hozzátéve, hogy "a legutóbbi halálos támadás nyomatékos emlékeztetője" a Vlagyimir Putyin orosz elnök "okozta vérontás folytatódásának". Volodimir Zelenszkij ukrán elnök "megmutatta elkötelezettségét a béke iránt, most pedig Putyin elnöknek kell beleegyeznie egy átfogó és haladéktalan tűzszünetbe, ahogy azt Ukrajna tette" - hangoztatta a brit miniszterelnök.

Keith Kellogg szerint a támadás "a tisztesség minden határát" túllépte. Kijelentette egyben, hogy a Fehér Ház továbbra is elkötelezett a konfliktus lezárása mellett.

Donald Tusk lengyel kormányfő a katyni vérengzés 85. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen a Szumi elleni orosz légitámadásra utalva kijelentette: "a katyni vérengzés forrását képező gonosz továbbra is körülöttünk leselkedik", fenyegeti a békét, és ezt "hónapról hónapra egyre erőteljesebben tapasztaljuk Lengyelországban és Európában".

(MTI)