Az Egyesült Államok közelről felügyelte, segítette az ukrán haderő HIMARS-rendszereinek működését, Washington gyakorlatilag minden egyes orosz haderő elleni rakétacsapásban tevékenyen részt vett – tudta meg a New York Times.




Az amerikai lap egy nagyon hosszú cikket közölt az amerikai haderő ukrajnai háborúban való részvételéről: a sok bennfentes információ közül talán az a legérdekesebb, amely a nagy hatótávolságú csapásmérő képességről szólt, ezt még az orosz média is felkapta.

A cikk explicit leírja, hogy az amerikai haderő minden egyes HIMARS-csapásban tevékenyen részt vett: volt egy központ Wiesbadenben (Németország), ahonnan az amerikaiak ezt a folyamatot irányították.

Az ukránok átadtak egy listát, hogy mit akarnak eltalálni, az amerikaiak pedig szállították hozzá a koordinátákat, illetve segítették az ukrán katonákat még abban is, hogy pontosan honnan, mikor indítsák a támadást.

Az amerikaiak minden egyes csapást manuálisan jóvá is hagytak, mielőtt az megtörtént. Mindemellett a HIMARS-rendszerekhez járt egy elektronikus kártya is, amely nélkül nem lehet támadást indítani – ezt az amerikaiak bármikor deaktiválni tudták.

Magyarul: Amerika szállította le az ukránoknak a HIMARS-rendszereket, ők adták át a célkoordinátákat, állították be a fegyvert, illetve hagyták jóvá a csapást is.

Az ukrán részvétel egy ilyen műveletben annyi volt, hogy ukrán kezelő ült a gépben, illetve ők nyomták meg az elsütőt (amely explicit amerikai jóváhagyás nélkül nem is volt lehetséges).

A cikk arra is kitér: a HIMARS-rendszerek tevékenysége miatt az orosz haderő minden héten több száz katonát vesztett.

Oroszország 2022 ősze óta rendszeresen vádolta Amerikát azzal, hogy részt vesznek a HIMARS-csapásokban, Washington ezt végig tagadta.

Az M142 HIMARS egy nagy hatótávolságú rakéta-sorozatvető, Ukrajna 2022 ősze óta aktívan használja ezeket az eszközöket az orosz haderő ellen. 2024 nyara óta ezek a fegyverek Oroszország nemzetközileg elismert területén belül is csapást mérhetnek.

(NYT - Portfólió)