Rakétákat lőttek ki péntek délelőtt Dél-Libanonból Izraelre, amire az izraeli hadsereg egy Bejrút déli külvárosára mért légicsapással válaszolt. A radikális síita szervezet, a Hezbollah és Izrael közötti tűzszünet november 27-i életbe lépése ez volt az első alkalom, hogy Izrael a libanoni fővárost támadta - jelentette a Libanoni Nemzeti Hírügynökség (ANI).

Halálos áldozatokról vagy sebesültekről egyelőre nem érkezett jelentés, az Izrael ellen elkövetett rakétatámadást egyelőre egyetlen szervezet sem vállalta magára.

Az izraeli hadsereg azzal indokolta a válaszcsapást, hogy a megtámadott bejrúti épület a Hezbollah egyik dróntárolója volt.

A Hezbollah egyik fő bázisaként ismert, de iskoláknak is otthont adó, sűrűn lakott városnegyedre mért csapás röviddel azután történt, hogy az izraeli hadsereg a terület evakuálására szólított fel, a dél-Libanonból Izraelre kilőtt rakéták délelőtti becsapódásait követően. Az izraeli felhívás pánikot keltett a lakosság körében, így ijedt szülők siettek hazavinni gyermekeiket a gyorsan bezárt iskolákból, miközben óriási torlódás alakult ki a déli külvárosokba vezető útvonalakon, amint menekülni próbált a helyi lakosság.

Navaf Szalám libanoni miniszterelnök felszólította a libanoni hadsereget, hogy találja meg és tartóztassa le az Izrael elleni rakétatámadások felelőseit, a hadsereg pedig néhány órával később bejelentette, hogy az izraeli határtól mintegy 30 km-re, a Litani folyó északi oldalán egy olyan területen sikerült azonosítania a rakétakilövő helyet, amelyet a tűzszüneti egyezmény értelmében a Hezbollahnak kell kiürítenie. Közleményükben hozzátették, hogy "nyomozást indítottak az akció elkövetőinek azonosítására". A libanoni miniszterelnök egyúttal megerősítette Libanon teljes elkötelezettségét az ENSZ azon határozatának végrehajtása mellett, amely szerint csak a libanoni hadsereg felelős az országhatárok védelméért, hozzátéve, hogy "csak a libanoni állam dönthet a háború és a béke kérdésében".

Az izraeli támadás hírére reagálva a Hezbollah a március 22-én tett korábbi nyilatkozatát megerősítve tagadta, hogy ő állna az Izrael elleni rakétatámadások mögött, és megerősítette, hogy tiszteletben tartja a tűzszünetet.

A párizsi hivatalos látogatáson tartózkodó libanoni elnök, Joseph Aun első reagálásában azt mondta, információi szerint "minden jel arra utal, hogy a Hezbollahnak nincs köze a rakétatámadáshoz", hozzátéve, hogy "visszautasít minden arra irányuló törekvést, amellyel ismét az erőszak örvényébe szeretnék juttatni Libanont.

A libanoni elnökkel folytatott tárgyalásait követően Emmanuel Macron francia köztársasági elnök olyan "elfogadhatatlan" akciónak nevezte a Libanon elleni izraeli légicsapást, amely "megsértette a tűzszünetet"; hozzátéve, hogy "Donald Trump amerikai elnökkel és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel is beszélni fog erről a kérdésről a velük folytatandó, küszöbön álló megbeszélésein".

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök országa válaszcsapását követően kiadott közleményében azt írta, "Izrael a továbbiakban sem fogja megengedni, hogy az északi országrészében élő közösségeit támadják, ezért bármikor készen áll a libanoni célpontok elleni válaszcsapásokra, így kikényszerítve a tűzszünetet és azt, hogy észak-Izrael lakossága visszatérhessen a libanoni határövezet közelében található otthonaiba".

(MTI)