Az Európai Bizottság nagyszabású tervet mutatott be a védelmi kiadások gyors és jelentős növelésére, amely közpénzek felszabadítását, közös fegyverbeszerzéseket és magántőke bevonását is magában foglalja. Ursula von der Leyen szerint az EU fordulóponthoz érkezett, és minden rendelkezésre álló eszközt mozgósítania kell saját biztonsága érdekében, írja a Portfólió.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke mai sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy Európa biztonsága már nem csupán aggodalomra ad okot, hanem azonnali cselekvést igényel. Kiemelte, hogy az elmúlt hetek egyeztetései, különösen a hétvégi londoni csúcstalálkozó után, az EU vezetése készen áll a gyors és hosszú távú újrafegyverkezésre. Bejelentette, hogy levelet küldött az uniós vezetőknek, hogy a két nap múlva esedékes csúcstalálkozón napirendre vegyék a ReArm Europe tervet, amely minden rendelkezésre álló eszközt mozgósítana a kontinens védelmi kapacitásainak megerősítésére.

A terv öt kulcsfontosságú pilléren alapul.

Von der Leyen szerint az EU egy döntő pillanathoz érkezett, amikor fel kell lépnie saját biztonsága érdekében.

A most bemutatott terv világos és ambiciózus válasz az új biztonsági kihívásokra, és biztosítja, hogy Európa képes legyen megvédeni magát a jövőben – tette hozzá.