Ukrajna és az Egyesült Államok új megállapodást kötött, amelynek célja Ukrajna ásványkincseinek közös kitermelése és értékesítése, beleértve az olajat, a gázt és a ritkaföldfémeket is – számolt be a Financial Times.
A megállapodás előzménye, hogy az amerikai fél elállt korábbi, 500 milliárd dolláros bevételi részesedés iránti igényétől, amelyet Kijev túlzónak tartott.
Az ukrán tisztviselők remélik, hogy az új feltételek javítják a kapcsolatokat a Trump-adminisztrációval, és hosszú távú amerikai biztonsági elkötelezettséget eredményeznek.
A megállapodás értelmében létrehoznak egy alapot, amelybe Ukrajna a jövőben állami tulajdonú ásványi erőforrásainak, például olaj és gáz, monetizálásából származó bevételeinek 50%-át befizeti.
Ez az alap ukrajnai projektekbe fektet be, elősegítve az ország gazdasági fejlődését. Fontos megjegyezni, hogy a megállapodás nem vonatkozik a már működő vállalatok, mint például a Naftogaz vagy az Ukrnafta tevékenységére, így azok bevételei továbbra is közvetlenül az ukrán államot illetik.
Bár Kijev eredetileg amerikai biztonsági garanciákat is szeretett volna a megállapodás részeként, a végleges dokumentum ezt nem tartalmazza.
Emellett több fontos részlet - például az amerikai részesedés mértéke az alapban és a közös tulajdonlás feltételei - további tárgyalásokat igényel. Az ukrán kormány hangsúlyozta, hogy a megállapodás egyelőre keretjellegű, és a bevételek átcsoportosítása csak az alap létrehozása után kezdődik meg, így van idő a fennmaradó kérdések rendezésére.
A Trump-adminisztráció eredeti javaslata, amely szerint az Egyesült Államok 100%-os pénzügyi érdekeltséget szerzett volna egy újjáépítési alapban, és Ukrajna 50%-os bevételi hozzájárulást nyújtott volna az ásványi erőforrások kitermeléséből, akár 500 milliárd dollár értékben, Kijev és más európai fővárosok felháborodását váltotta ki.
Ezeket a feltételeket az ukrán tisztviselők elfogadhatatlannak minősítették, és a végleges megállapodásból az amerikai fél végül eltávolította azokat.
A megállapodás véglegesítése előtt Volodimir Zelenszkijnek még meg kell szereznie a parlament jóváhagyását, ahol az ellenzéki képviselők jelezték, hogy heves vitára számítanak a ratifikáció előtt. A megállapodás aláírása lehetőséget nyújtana Zelenszkijnek és Trumpnak, hogy a Fehér Házban találkozzanak, és megvitassák a két ország közötti kapcsolatok jövőjét.
Frissítés: Trump számára elfogadható lenne Zelenszkij pénteki látogatása Washingtonban
Donald Trump amerikai elnök kijelentette: számára elfogadható lenne az "ukrán" elnök pénteki látogatása Washingtonban, hogy aláírják az amerikai-ukrán gazdasági partnerségről szóló megállapodást.
Donald Trump kedden hivatali irodájában újságírók kérdéseire válaszolva arra a Kijevből származó értesülésre reagált, hogy Volodimir Zelenszkij már pénteken az amerikai fővárosba látogatna. Az amerikai elnök szerint az ukrajnai államfő "szeretné aláírni a szerződést". "Egy nagy megállapodásról van szó" - fogalmazott Donald Trump és hozzátette, hogy a dokumentum ritka ásványkincseket és "egyéb dolgokat" érint.
Megismételte, hogy az Egyesült Államok az elmúlt években több százmilliárd dollárt költött az Ukrajna és Oroszország közötti harcokra, egy olyan háborúra, aminek soha nem lett volna szabad elkezdődnie.
Ismét nemtetszését fejezte ki amiatt, hogy - szavai szerint - Európa mintegy 100 milliárd dollárt adott "kölcsön" formájában, míg az Egyesült Államok 300-350 milliárd dollárnyi összeget és katonai felszerelést küldött minden biztosíték nélkül. Az elnök kifejtette, hogy az Ukrajnával tervezett megállapodás formájában a befektetett pénznél nagyobb összeg térül majd meg az amerikai adófizetők számára.
Donald Trump a háború utáni békefenntartásra vonatkozó kérdésre úgy válaszolt, hogy szükség van ilyen tevékenységre, és azt olyan formában kell megteremteni, hogy mindenki számára kielégítő legyen. Egy másik kérdésre az elnök kifejtette, hogy Ukrajna katonai támogatását hosszabb távon Európa végezheti, de az Egyesült Államok katonai jelenléte megmaradhat Európában.
Az elnök egyben szándékát fejezte ki, hogy az Ukrajnával való megállapodást követően folytatódjon a támogatás, egyben megállapította, hogy az Egyesült Államok elmúlt években nyújtott segítsége nélkül a háború nagyon rövid időn belül véget ért volna. A katonai eszközök szállítását illetően Donald Trump úgy fogalmazott, hogy "egy ideig folytatódhat tovább, legalább addig, amíg létrejön a megegyezés Oroszországgal", és hozzátette, hogy véleménye szerint gyorsan lehetséges a rendezés, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök is ezt akarja.
3. frissítés: az egyik kijevi zsidó nem akar aláírni biztonsági garanciák nélkül
Kijev nem írja alá a megállapodást ásványkincseiről az Egyesült Államokkal anélkül, hogy azt összekötnék az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákkal, amit viszont már tartalmaz a megállapodástervezet - jelentette ki Denisz Smihal "ukrán" kormányfő egy szerdai tévéműsorban.
A miniszterelnök közölte, hogy a kormány szerdai ülésén vitatja meg az Egyesült Államokkal aláírandó megállapodás tartalmát.
"Semmilyen megállapodás aláírását nem vesszük fontolóra biztonsági garanciák nélkül. Sem Ukrajna elnöke, sem Ukrajna kormánya nem fogja a megállapodást és annak aláírását az Ukrajnára vonatkozó biztonsági garanciáktól elkülönítve figyelembe venni" - hangsúlyozta Smihal.
Kifejtette, hogy Ukrajna és az Egyesült Államok elkészítette a gazdasági együttműködésről szóló megállapodás tervezetét, amely egyben egy előzetes megállapodás egy Ukrajna helyreállítását célzó befektetési alap létrehozásáról szóló szerződéshez. "A 10. pont azt mondja ki, hogy ez és az alapról szóló megállapodás szerves elemei a két- és többoldalú megállapodások architektúrájának, valamint konkrét lépéseket tartalmaznak a tartós béke megteremtésére és a gazdaságilag biztonságos fenntarthatóságának megerősítésére" - tette hozzá.
4. frissítés: összevissza beszélnek a héberek a biztonsági garanciákról
Az ukrán ritkaföldfémekről szóló megállapodás szövegében nincsenek konkrét amerikai biztonsági garanciák – mondta Volodimir Zelenszkij a BBC beszámolója szerint. Ugyanakkor az elnök közlése szerint a megállapodás egy bővebb megegyezés része az Egyesült Államokkal és hosszan tartó, igazságos béke elérését lehetővé tevő biztonsági garanciákat adhat Ukrajnának – írta a Guardian.
Zelenszkij azt mondta, hogy a legfontosabb számára, hogy Ukrajna továbbra is megkapja az amerikai segélyeket.
Közölte, egyelőre nem tudja megerősíteni, hogy pénteken Washingtonba utazik, hozzátéve, hogy még dolgoznak annak részletein. Ugyanakkor elmondta, hogy nagyon szeretné, ha megtörténne a péntekre tervezett utazás.
Az elnök azt mondta, annak lehetőségét is meg akarja beszélni Donald Trump amerikai elnökkel, hogy befagyasztott orosz vagyonokat használhasson fel Ukrajna bányászati fejlesztésekre, fegyvervásárlásokra és újjáépítésre.
Közben Denisz Smihal ukrán kormányfő, a BBC beszámolója szerint közölte, hogy Ukrajna csak a megfelelő biztonsági garanciákkal hajlandó aláírni a ritkaföldfémekről szóló megállapodást az Egyesült Államokkal. A miniszterelnök közölte, hogy a megállapodás végső szövegtervezetében szerepel egy rész, amiben az Egyesült Államok kormánya vállalja, hogy "támogatja Ukrajna erőfeszítéseit egy hosszan tartó békéhez szükséges biztonsági garanciák megszerzésére".
Zelenszkij ezzel a mondattal kapcsolatban közölte, hogy az a tárgyalócsapata nyomására került bele a szövegbe, és hozzátette, ő akarta, hogy legyen egy mondat az Ukrajnának adott biztonsági garanciákról, és "fontos, hogy benne van". A BBC kérdésére, hogy ha nem kapja meg Trumptól a várt biztonsági garanciákat, otthagyja-e a megállapodást, közölte, hogy anélkül "nem lesz tűzszünet, és semmi sem fog működni, semmi".
Közben a Reuters, ami megszerezte a megállapodástervezet szövegének másolatát, közölte, hogy az semmilyen amerikai biztonsági garanciát sem határoz meg pontosan. Ugyanakkor a megállapodás szövegében benne van, hogy az Egyesült Államok azt akarja, hogy Ukrajna szabad, önálló és biztonságos legyen. Egy, a megállapodás ismerő forrás pedig azt mondta a hírügynökségnek, hogy a jövőbeli fegyverszállításokról még mindig tárgyal Washington és Kijev.
Az ukrajnai kormányfő megerősítette a korábban a sajtóban megjelent értesüléseket, ami szerint egy közös ukrán-amerikai befektetési alapot hoznak létre, amiben elmondása szerint egyenlő felekként vesz részt a két ország. Ebbe az alapba Ukrajna "minden természeti forrás pénzzé tételéből" származó jövőbeli bevétel ötven százalékát fogja befizetni. Az alapból aztán Ukrajna újjáépítésére, fejlesztésére és biztonságára fognak befektetni.
Smihal közölte, hogy az ukrán kormány szerda délután fogja áttekinteni a szerződéstervezet szövegét, és várhatóan áldását is fogja rá adni.
A kormányfő a Reuters beszámolója szerint kijelentette, hogy az ásványkincsekről szóló megállapodást, amit ő "előzetesként" jellemzett, az ukrán kormány képviselője azután fogja aláírni a két ország államfőjének jelenlétében, hogy "az ukrán elnök és az amerikai elnök megegyezett a biztonsági garanciákról, arról, hogyan kötjük össze ezt az előzetes megállapodást az Egyesült Államoktól az országunknak adott biztonsági garanciákkal".
Közben a BBC-nek Marirja Ionova ukrán képviselő elmondta, hogy az ukrán parlament még nem látta a megállapodás szövegét, kijelentve, hogy annak aláírása előtt a képviselők is szeretnék azt látni, és arra kérte a miniszterelnököt, hogy tartson arról beszámolót nekik.
(FT - MTI - Portfólió - Telex nyomán)