Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap bejelentette, hogy kész lemondani tisztségéről, ha ez békét jelentene Ukrajna számára, vagy cserébe hazája NATO-tagságáért.
"Ha a békéről van szó Ukrajna számára, ha Önöknek nagyon kell, hogy lemondjak posztomról, akkor kész vagyok. A másik lehetőség, hogy becserélhetem ezt a NATO-ra, ha van ilyen feltétel" - idézte az Ukrajinszka Pravda hírportál Zelenszkijt, aki egy erre vonatkozó újságírói kérdésre válaszolt kijevi sajtótájékoztatóján.
Hangsúlyozta, hogy jelenleg Ukrajna biztonságára összpontosít, s nem kíván "évtizedekig hatalmon maradni".
Hazája esetleges NATO-tagságáról szólva ismételten kiemelte, hogy ez volna a legkedvezőbb verziója az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciáknak. "Akár akarja vagy nem akarja ezt valaki, illetve támogatja vagy sem, napirenden van ez a téma. És napirenden is fog maradni" - fogalmazott az ukrán elnök.
"Nagyon fontos mindannyiunk számára megérteni, hogy ehhez a tárgyalóasztalhoz Ukrajnának nem kell meghívás, mert ez a mi tárgyalóasztalunk, mert a háború Ukrajnában van. Mindenek előtt mi fogjuk meghívni az európai vezetőket, mert a háború Ukrajnában van, mi pedig az európai kontinens, a jövő Európai Uniójának elidegeníthetetlen része vagyunk" - szögezte le Zelenszkij.
Beszélt arról is, hogy Donald Trump amerikai elnököt inkább látná hazája partnereként, mint egyszerű közvetítőként Kijev és Moszkva között. Zelenszkij visszautasította, hogy Ukrajna 500 milliárd dollárral tartozna az Egyesült Államoknak a hadi segélyekért cserébe. "Tudom, hogy 100 milliárd dollár volt, és nem vagyok hajlandó elismerni 500-at, bárki bármit is mondjon" - hangoztatta az ukrán elnök. Hozzátette, hogy a 100 milliárd dollárt sem kívánja tartozásként elismerni, mert pénzügyi segélyként tekint rá.
Szóvá tette, hogy az Egyesült Államokkal ásványkincsek kitermeléséről kötendő megállapodás Ukrajnát arra kötelezné, hogy kétszeresen fizessen vissza Washingtonnak mindent, amit kap. "Nem írok alá olyasmit, amit ukránok tíz nemzedéke fog megfizetni" - tette hozzá.
Zelenszkij a Reuters hírügynökség szerint úgy fogalmazott, hogy a megállapodás nem működhet, ha a már leszállított amerikai segélyek megtérítését tartalmazná. Az ukrán elnök mindemellett logikusnak tartaná amerikai csapatok telepítését Ukrajnába, ha az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást a két ország között biztonsági garanciaként kezelnék. Hozzátette: Washington még mindig nem szállított le mintegy 15 milliárd dollár értékben korábban ígért katonai segélyt.