Donald Trump amerikai elnök stábja tele van olyan emberekkel, akik régóta nem rokonszenveznek Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, és hónapok óta a vezető távozását akarják – írja a Fehér Ház tisztviselőivel folytatott anonim beszélgetések alapján a republikánus kötődésű New York Post.



Zelenszkij szerdán Kijevben - egyre több oka van az aggodalomra (fotó: AFP / Getty Images)

– Nekem ez nem újdonság – mondta a lapnak egy magas rangú, meg nem nevezett tisztviselő, amikor arról kérdezték, mit szól ahhoz, hogy látszólag gyorsan megromlott a kapcsolat az "ukrán" és az amerikai elnök közt.

Hozzátette: már hónapok óta szó van arról Trump belső körében, hogy új választás kell Ukrajnában, és nagyon sokan nem szimpatizálnak Zelenszkijjel a Fehér Ház mostani elitjében.

– A legjobb az lenne Zelenszkijnek és a világ többi részének is, ha azonnal lelépne Franciaországba – mondta egy másik, Trumphoz közelálló tisztviselő.

"A pápához hasonlóan én sem rajongok olyan emberekért, akik egyházakat tiltanak be" – mondta egy harmadik vezető a Trump-stábban.

Ez a forrás hozzátette: nem mindenki gondolkozik így a republikánus párton belül, elég nagy a megosztottság a kérdésben.

A cikk arról is ír: Tim Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó az egyik fő szószólója annak, hogy Trump fogja vissza magát Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szemben, és inkább Zelenszkijre helyezzen nyomást.

Egy ukrán elemző azt mondta a lapnak: teljesen világos, hogy Trumpék nem kedvelik Zelenszkijt, Ukrajnából is látszik, hogy le akarják váltani, és egy olyan vezetőt akarnak a helyére tenni, aki együttműködőbb, és kompromisszumra készebb.

Donald Trump amerikai elnök a hét elején beszélt arról, hogy új választást szeretne Ukrajnában, ezt azzal indokolta, hogy szerinte Zelenszkij nagyon népszerűtlen Ukrajnában, és egy új vezető stabilabb békét tudna kötni az oroszokkal.

"Véget ért a mágikus gondolkodás korszaka Ukrajnával kapcsolatban"

Donald Trump amerikai elnök és csapata nyíltan elismerte, hogy Ukrajna nem fogja visszaszerezni teljes területét, és nem lesz NATO-tag, ezzel véget vetve a "mágikus gondolkodás" korszakának – véli Peter Schroeder, a Center for a New American Security vezető kutatója, aki korábban az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) vezető elemzője és tagja volt, 2018 és 2022 között pedig az USA Nemzeti Hírszerzési Tanácsának Oroszországért és Eurázsiáért felelős nemzeti hírszerzési főhelyetteseként dolgozott. A szakértő szerint Putyin kihasználja a Trump számára fontos mellékes kérdésekre való fókuszálást, így a béke még messze nincs biztosítva, és a tárgyalások során számos akadály merülhet fel.

Peter Schroeder a francia L'Express lapban megjelent cikkében arról ír, hogy véget ért a "mágikus gondolkodás" korszaka Ukrajnával kapcsolatban.

Donald Trump amerikai elnök és védelmi minisztere, Pete Hegseth nyilatkozatai zavarták a szövetségeseket, mivel nyíltan elismerték, hogy Ukrajna valószínűleg nem fogja visszaszerezni teljes szuverén területét, az Egyesült Államok nem védi meg Ukrajnát Oroszországtól, és Ukrajna nem lesz a NATO tagja.

Schroeder szerint ezek a nyilatkozatok csak hangosan mondták ki azt, amit sokan már régóta gondolnak.

Úgy látja, Trump elismerte a realitást, amikor kijelentette, hogy Ukrajna vesztes helyzetben van a háborúban. Bár a tábornokok inkompetensek, az orosz erők folyamatosan, de magas árat fizetve nyomulnak előre. Ukrajnában az emberek egyre inkább elveszítik hitüket a katonai vezetésben, és vonakodnak fiatal férfiakat küldeni a harcba egy reménytelen helyzetben.

De a CIA egykori vezetője szerint ebben a helyzetben bármilyen tárgyalásos megoldás csak Moszkva javára válhat.

A cikk szerint az Egyesült Államok soha nem küldte volna saját katonáit Ukrajnába, hogy Oroszországgal harcoljanak. Ez nem új doktrína; Joe Biden, Barack Obama és még George W. Bush is elutasította egy Oroszországgal való háború gondolatát. A Budapesti Memorandum sem tartalmazott biztonsági garanciákat Ukrajna számára, mivel az Egyesült Államok nem akarta katonailag védeni Ukrajnát Oroszországgal szemben.

Schroeder szerint Ukrajna valószínűleg soha nem lesz a NATO tagja. Bár sokan beszélnek a NATO "nyitott ajtó" politikájáról, a valóság az, hogy a szövetség nem akar harcolni és meghalni Ukrajna védelmében.

– A NATO csak hamis reményeket keltett Ukrajnában, és jobb lenne véget vetni ezeknek a fantáziáknak, hogy valós tárgyalások kezdődhessenek Ukrajna jövőbeli biztonságáról – írja az egykori hírszerző.

A cikke szerint a háború Ukrajnában nem jelent exiztenciális veszélyt Európára. Még egy Moszkva számára kedvező megállapodás sem jelentene jelentős veszélyt, mivel az orosz hadsereg legyengült, és nem lenne képes újabb támadásra Európában. A legtöbb európai főváros is felismeri ezt, és nem küldené saját csapatait Ukrajnába.

Az ex-CIA-s azt állítja, a háború befejezéséhez mindig is szükség lesz Moszkva és Washington közvetlen tárgyalásaira, bár ez nem lesz könnyű.

Schroeder úgy látja, Trump elnök lépései nyitották meg az utat a valós tárgyalásokhoz, de ez nem jelenti, hogy a béke közel van. Trump hozzáállása és türelmetlensége akadályozhatja egy tartós megállapodás elérését. Putyin pedig kihasználhatja Trump számára fontos mellékes kérdésekre való fókuszálását.

A béke még messze sincs biztosítva, és a tárgyalások során számos akadály merülhet fel – zárja gondolatait.

Úgy néz ki, Ukrajna lemondhat Amerika háborús támogatásáról

Nem lesz újabb Ukrajnát támogató segélycsomag Amerikától – jelentette be Mike Johnson, az amerikai Képviselőház házelnöke.

– Nincs étvágy hozzá – ezt mondta szó szerint a politikus, amikor arról kérdezték egy konferencián, hogy lesz-e újabb Ukrajnát támogató törvénycsomag Amerikától.

Johnson a konzervatív CPAC konferencián adta meg a fenti rövid választ Ukrajna támogatásával kapcsolatosan, majd a közönséghez fordult, akik egységesen kántálni kezdték azt, hogy "nincs". Fontos hangsúlyozni: ez egy konzervatív, republikánus konferencia volt, tehát a közönség soraiban Donald Trump amerikai elnök támogatói ültek.

“NO APPETITE" for another Ukraine funding bill – House Speaker Mike Johnson. pic.twitter.com/V3TSDxJySO

— AppleSeed (@AppleSeedTX) February 21, 2025

Trump elnöknek teljesen igaza van. Itt az idő befejezni. Trumpnak megvan ehhez a hatalma – tette hozzá Johnson, utalva a háború lezárására.

Mindez tehát nem jelenti azt, hogy soha többé semmilyen fegyvert, pénzt nem küld Amerika Ukrajnának, hiszen a Joe Biden volt elnök által beígért technikát elvileg még leszállítják. Ha viszont ez a támogatás kifogyott, úgy néz ki, magára marad az ukrán hadigépezet, legjobb esetben is csak Európára támaszkodhat.

(Portfólió nyomán)

Korábban írtuk: Egy ukrán képviselő szerint az Egyesült Államok felfüggesztette a fegyvereladásokat

Korábban írtuk: Trump különmegbízottja nem volt hajlandó közös sajtótájékoztatót tartani Zelenszkijjel