Az Európai Unió egy új kezdeményezésen dolgozik, amelynek célja, hogy még az idén további katonai támogatást nyújtson Ukrajnának – derül ki egy Bloomberg által megszerzett dokumentumból. Brüsszel akár 800 milliárd eurós forrást is megmozdíthat a "kontinens" (értsd: Ukrajna - a szerk.) biztonságának megerősítésére, írja a lap.
Zelenszkij Patriot-kiképzésen lévő ukrán katonáknak vigyorog valahol Németország területén 2024. június 11-én (fotó: Jens Buttner / Pool / Reuters)
A tervezet legalább 1,5 millió tüzérségi lövedék, légvédelmi rendszerek, precíziós csapásmérő rakéták és drónok biztosítását irányozza elő. Emellett támogatást nyújtana ukrán dandárok kiképzésére és felszerelésére, valamint szorosabbra fűzné az EU és Ukrajna védelmi ipari kapcsolatait.
A háború kezdete óta az EU igyekszik olyan megoldásokat találni, amelyekkel biztosítani tudja Ukrajna védelmét, hosszú távú biztonsági garanciákat nyújtana egy esetleges békemegállapodás esetén, valamint megerősítené saját védelmi kiadásait. Az amerikai politikai fejlemények, különösen Donald Trump béketárgyalási kampánya, tovább sürgetik Brüsszelt, hogy határozottabb intézkedéseket hozzon.
A kérdés azonban tagállami szinten is megosztó, mivel a finanszírozás és a konkrét lépések mikéntje kapcsán nincs teljes egyetértés.
Párizsban hétfőn több európai ország képviselői találkoztak, hogy közös választ dolgozzanak ki az amerikai figyelmeztetésekre. A múlt heti Müncheni Biztonsági Konferencián amerikai tisztviselők világossá tették, hogy Washington támogatásának is van határa, így Európának nagyobb szerepet kell vállalnia. A tagállamok eltérő álláspontjai és az akár több százmilliárd euróra rúgó költségek miatt azonban még számos vitás kérdés vár megoldásra.
A következő konkrét tárgyalásokra a hétvégi német választás után kerülhet sor.
A tervezet egyelőre nem tartalmaz pontos költségbecslést, de egy olyan rendszert vázol fel, amelyben az egyes tagállamok gazdasági teljesítményük arányában vállalnának pénzügyi hozzájárulást, akár készpénzben, akár természetben. Az EU nem csak a tagállamokat vonná be az együttműködésbe, hanem például az Egyesült Királyságot is.
Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke jelenleg konzultál a tagállamokkal a biztonsági garanciák és további támogatási lehetőségek ügyében, és szükség esetén rendkívüli csúcstalálkozót hívhat össze.
Emellett az EU egy átfogó védelmi finanszírozási modell kidolgozását is mérlegeli, amely a világjárvány utáni gazdasági helyreállítási alaphoz hasonló méretű lehet, és akár 800 milliárd eurós forrást is megmozdíthat a "kontinens biztonságának" megerősítésére.
(Bloomberg - Portfólió nyomán)