Ukrajna nem fogad el olyan békemegállapodást, amelyet a háta mögött vagy a bevonása nélkül köt bárki is - jelentette ki Volodimir Zelenszkij szombaton a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián.



Fotó: Getty Images

"Nem lehet Ukrajnáról dönteni Ukrajna nélkül. Nem lehet Európáról dönteni Európa nélkül" - hangsúlyozta. "Ha kizárnak minket a saját jövőnkről folytatott tárgyalásokról, akkor minden odavész" - fűzte hozzá. Egyértelművé tette ugyanakkor, igenis az a célja, hogy 2025-ben létrejöjjön a béke. Arra kérte az európai országokat, hogy képviseljenek összehangolt és egységes külpolitikát, hogy "a háború befejezése legyen az első közös sikerünk". Azt mondta ,"veszélyes" lenne, ha Donald Trump amerikai elnök előbb találkozna Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, mint vele.

Zelenszkij világossá tette, nem hajlandó kizárni, hogy Ukrajna egyszer a NATO tagja legyen.

Egyúttal felszólította az európai országokat, hogy a saját érdekükben cselekedjenek, és szerinte eljött az idő az "európai fegyveres erők" felállítására. Úgy vélte: a háromévnyi teljes körű háború megmutatta, hogy megvannak az alapjai az egységes európai haderőnek. Kifejtette, hogy ezzel nem a NATO-t szeretné lecserélni, hanem azt szeretné, hogy Európa Amerikával egyenlő mértékben járuljon hozzá ehhez a partnerséghez.

"Mostantól minden másként lesz, és ehhez Európának alkalmazkodnia kell. Hiszek Európában, és arra kérem önöket, hogy a saját érdekükben cselekedjenek" - mondta az elnök.

"Pár nappal ezelőtt Trump elnök beszámolt nekem a Putyinnal folytatott telefonbeszélgetésről. Egyetlen egyszer sem említette, hogy Amerikának szüksége lenne Európára a tárgyalóasztalnál. Ez szerintem beszédes" - fejtette ki Zelenszkij. "Elmúltak azok az idők, amikor Amerika pusztán azért támogatta Európát, mert így volt szokás" - folytatta.

Zelenszkij ismét Oroszországot vádolta meg azzal, hogy pénteken dróncsapást mért a csernobili atomerőművet védő szarkofágra, ami szerinte azt bizonyítja, hogy Oroszország nem akar békét, és nem készül a párbeszédre. Hozzátette azt is, hogy az ukrán hírszerzés információi szerint Moszkva a nyáron csapatokat küldhet Fehéroroszországba, amit hadgyakorlatnak fognak álcázni, ahogyan 3 évvel ezelőtt is, amikor a háború elkezdődött. Azt mondta, nem tudják, ki ellen irányulhat a fehéroroszországi csapatösszevonás, de Fehéroroszország három NATO-tagállammal is határos, és Minszk az orosz katonai műveletek fontos pillére.

Az elnök szerint Vlagyimir Putyin nem tud valós biztonsági garanciákat nyújtani, "nemcsak azért, mert hazug, hanem azért is, mert Oroszország jelenlegi állapotában szüksége van a háborúra, hogy megtartsa a hatalmat".

Zelenszkij Vance alelnökkel tárgyalt, közös amerikai-ukrán béketervről álmodik

Zelenszkij kétoldalú tárgyalásokat folytatott a 61. Müncheni Biztonsági Konferencián J.D. Vance amerikai alelnökkel, ahol kijelentette: országa „biztonsági garanciákat” és egy közös amerikai-ukrán béketervet kér, mielőtt bármiféle béketárgyalásba kezdene Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború befejezéséről.



Fotó: Leah Millis / Reuters

A Müncheni Biztonsági Konferencia az egyik legfontosabb éves találkozó, amelyen a világ vezetői megvitatják a globális biztonsági helyzetet és tárgyalnak az akut válságokról is, 2025-ben több mint 50 állam- vagy kormányfőt és mintegy száz minisztert fogadtak.

„Valójában többet kell beszélnünk, többet kell dolgoznunk, és el kell készítenünk a tervet Putyin megállítására és a háború befejezésére. Nagyon szeretnénk békét, de valódi biztonsági garanciákra van szükségünk” – idézi a The Guardian Zelenszkijt.

Az elnök hangsúlyozta, hogy Európát is be kell vonni az esetleges béketárgyalásokba, mert Ukrajna biztonsága befolyásolja Európa biztonságát is.

Vance Zelenszkijjel egyetértésben kijelentette: Washington abban érdekelt, hogy egy „tartós békét” közvetítsen, és nem egy olyan megállapodást, amely néhány éven belül konfliktusba sodorhatja Kelet-Európát.

„Alapvetően az a cél, amit Trump elnök vázolt: azt akarjuk, hogy a háború véget érjen, de tartós békét szeretnénk elérni, nem azt a fajta békét, amely miatt Kelet-Európa néhány év múlva újra konfliktusba kerülne” – hangsúlyozta.

Hogy ez mégis milyen formában valósulhat meg, ha Ukrajna nem áll készen a tárgyalásra Putyinnal, Vance nem adott választ. Fontosnak nevezte, hogy egyáltalán elkezdődtek a megbeszélések.

Nothing real comes out from the meeting between JD Vance and Zelensky. No meaningful public statements. Just that everyone wants a fair and durable peace

It appears to me Zelensky successfully held the Ukrainian ground (pun intended) this time from the U.S. attack pic.twitter.com/e40xZZVT7X

— Tymofiy Mylovanov (@Mylovanov) February 14, 2025

(MTI - Index nyomán)