Az ukrán határok ügyében minden lehetséges, bár reálisan kell hozzáállni a béketárgyalásokhoz - jelentette ki Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter pénteken Varsóban, a lengyel hivatali kollégájával tartott közös sajtóértekezleten.
A Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel nemzetvédelmi miniszterrel folytatott megbeszélést követő sajtókonferencián Hegseth újságírói kérdésre válaszolva "nagyon valószínűtlennek" nevezte Ukrajna 2014 előtti határainak esetleges visszaállítását, az amerikai katonák ukrajnai jelenlétét és Ukrajna NATO-tagságát.
Megjegyezte egyúttal: az ő feladata az, hogy "egy adag realizmust vigyen" a tárgyalásokba, "soha nem korlátozná viszont azt", amit Donald Trump elnök "kész elérni az Oroszország és Ukrajna szuverén vezetőivel folytatott tárgyalásokon". "Azt hiszem, minden lehetséges" - jelentette ki Hegseth, hozzátéve: a tárgyalások egy részét az amerikai, ukrán és orosz elnök részvételével folytatják, és "valószínűleg Európa is szerepet vállal ebben a vitában".
Az amerikai védelmi minisztert arról is kérdezték, bízik-e abban, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök tiszteletben tartja majd a kötendő békemegállapodás eredményét, illetve a NATO hozzáállása bátorítja-e őt egy későbbi újbóli támadásra. "Nem hiszem, hogy a tárgyalások eredménye bátorítaná Putyint, ő tudatosítani fogja, hogy a NATO elrettentő képessége erős" - válaszolt Hegseth. Ebben az összefüggésben fontosnak nevezte, hogy a NATO növelje védelmi kiadásait.
Putyin a béketárgyalások eredményétől függetlenül győzelmet hirdet majd - folytatta. "Az ukránok bátorságának és a szövetségesek támogatásának köszönhetően" viszont a háború elején sikerült megakadályozni, hogy Oroszország elérje a célját. Ezért most "határozottabb a frontvonal" - szögezte le az amerikai miniszter.
Hozzátette: a tárgyalások során nem szükséges megbízni a másik félben. Ronald Reagan volt amerikai elnök szavait idézve, kijelentette: "Ha nem bízol valakiben, ellenőrizni kell őt". "Hitelesítési lépéseket teszünk, és gondoskodunk arról, hogy a béke tartós legyen" - jelezte Hegseth.
Az esetleges fegyverszünetről szólva elmondta: Donald Trump célja "az öldöklés, az erőszak, a halál megállítása", a fegyverszünet pedig a békefolyamat első szakasza lehetne.
Valószínűtlennek ítélte, hogy amerikai katonák ukrajnai jelenléte a béketárgyalások napirendjén szerepelne. "Nem hiszem, hogy ezt Trump elnök akarná, ezt az európaiaknak kellene megoldaniuk" - fogalmazott.
Felszólalásában "példaértékű európai szövetségesnek" nevezte Lengyelországot. Ennek kapcsán utalt a lengyel védelmi kiadásokra. Aláhúzta: szükség van a "kemény erőre" (hard power). A "soft power" (puha erő), ezen belül a diplomácia fontos, fontosak a tárgyalások, "de végeredményben a tankok, a lőszerek, a helikopterek, a »hard power« a legfontosabb" - jelentette ki Hegseth.
J. D. Vance: meg kell győzni Putyint, hogy többet érhet el a tárgyalóasztalnál, mint a csatatéren
J. D. Vance amerikai alelnök szerint egy sikeres ukrajnai békemegállapodás után tiszta lappal indulhatnak újra az amerikai-orosz kapcsolatok. Ukrajnáról olyan alku fog születni, amely sokakat meg fog döbbenteni - tette hozzá Vance a The Wall Street Journal című amerikai lapnak adott, közép-európai idő szerint pénteken megjelent interjúban.
Vance szerint a Donald Trump elnök vezette amerikai kormányzatnak az a célja, hogy meggyőzze Vlagyimir Putyin orosz elnököt arról, hogy Oroszország többet érhet el a tárgyalóasztalnál, mint a csatatéren. Erre vonatkozik az alelnök szerint az a felajánlás, hogy egy sikeres békemegállapodás után tiszta lappal indulhatnak újra az amerikai-orosz kapcsolatok.
Az alelnök arról is beszélt, hogy Moszkvát jelenlegi elszigeteltsége a nyugati piacoktól Peking alárendelt partnerévé tette. Ugyanakkor "Putyinnak nem áll érdekében, hogy a kistestvér legyen egy Kínával kötött koalícióban" - fogalmazott.
Kijelentette, hogy amennyiben Moszkva nem tárgyal jóhiszeműen, az amerikai csapatok Ukrajnába küldésének lehetősége továbbra is "az asztalon marad".
"Vannak gazdasági és természetesen vannak katonai nyomásgyakorlási eszközök is", amelyeket az Egyesült Államok Oroszországgal szemben bevethetne - mondta Vance.
"Az elnök nem szemellenzővel a fején fog belemenni ebbe a dologba. Azt fogja mondani, hogy minden az asztalon van, kössünk alkut" - fogalmazott. -"Szerintem egy olyan alku fog születni, amely sokakat meg fog döbbenteni".
Trump szerdán egyeztetett telefonon Putyinnal, és az ukrajnai háború lezárására vonatkozó szakértői egyeztetések azonnali megkezdésében állapodtak meg. Trump ezután Volodimir Zelenszkij "ukrán" elnökkel is beszélt telefonon. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő kijelentette, hogy Moszkva számára Washington a fő tárgyalópartner a rendezés ügyében.
Vance a friss interjúban azt is kijelentette: még túl korai lenne megmondani, hogy az ország területének mekkora része marad Oroszországé, vagy hogy az Egyesült Államok és más nyugati szövetségesek milyen biztonsági garanciákat tudnak nyújtani Kijevnek. Azt mondta, hogy ezeket a részleteket a béketárgyalásokon kell kidolgozni.
"Számos megoldás és variáció létezik, de mi törődünk azzal, hogy Ukrajna szuverén függetlenséggel rendelkezzen" - jelentette ki.
Beszélt az amerikai alelnök arról is: azt fogja mondani az európai vezetőknek, hogy Európának el kell fogadnia a jelenlegi politikai berendezkedés elleni mozgalmak felemelkedését, meg kell állítani a tömeges migrációt, és vissza kell fogni a progresszív politikát. Emellett a hagyományos értékek visszaállítását és a migránsbűnözés megszüntetését sürgette.
"Ez tényleg a cenzúráról és a migrációról szól, arról a félelemről, amelyet Trump elnök és én is érzünk, hogy az európai vezetők valamilyen módon rettegnek a saját népüktől" - mondta Vance.
Mint mondta, sürgetni fogja a német politikusokat, hogy működjenek együtt minden párttal, beleértve a migrációellenes Alternatíva Németországért (AfD) pártot is.
Az amerikai alelnök szerint az orosz beavatkozást a nyugati demokráciába az Egyesült Államokban és Európában is jelentősen eltúlozták. Kijelentette, hogy a migráció megfékezésének elutasítása sokkal nagyobb veszélyt jelent a demokráciára, mint Moszkva beavatkozása a választásokba.
"Sajnos, úgy gondolom, hogy a választók akaratát sok európai barátunk figyelmen kívül hagyta" - mondta Vance, úgy vélve, hogy a migráció ellen harcoló pártok távol tartása a kormánykoalícióktól az emberek akaratának semmibe vétele.
Frissítés: Kreml: a csernobili vád provokáció, az amerikai álláspont új elemeit mérlegelik
Újabb félrevezetés az ukrán fél vádja, miszerint egy orosz drón csapódott be a csernobili atomerőmű megsemmisült erőművi blokkjának védőszarkofágjába - jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki pénteken újságíróknak.
"Az orosz hadsereg nem tesz ilyet" - hangoztatta Peszkov.
"Szó sem lehet arról, hogy a nukleáris infrastruktúra bármilyen objektumára, a nukleáris energetikai infrastruktúrára csapásokat mérne. Ezért minden olyan állítás, hogy ez történt volna, nem felel meg a valóságnak" - nyilatkozott.
"Valószínűleg egy újabb provokációról, félrevezetésről van szó. Pontosan ez az, amit a kijevi rezsim szeret, és amitől néha nem riad vissza" - tette hozzá.
J. D. Vance amerikai alelnöknek azzal a The Wall Street Journal című lapnak tett kijelentésével kapcsolatban, amely szerint Washingtonban "továbbra is mérlegelik" amerikai katonák Ukrajnába vezénylésének lehetőségét arra az esetre, ha Moszkva nem hajlandó rendezni a konfliktust, és gazdasági szankciókat is kilátásba helyezett, Peszkov kijelentette: ezek "az (amerikai) álláspont új elemei ", amelyeket a kapcsolatfelvételek során tisztázni kell.
Az orosz és az amerikai tisztviselők kapcsolatba lépéséről nyilatkozva azt mondta, hogy ez több napot is igénybe fog venni, és ezzel összefüggésben nincsen közlendő híre. A szóvivő nem mondta meg, hogy Oroszország és az Egyesült Államok tervez-e tárgyalásokat folytatni az ukrajnai rendezésről a müncheni biztonsági konferencia alkalmából.
Azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy az az amerikai katonai repülőgép, amellyel péntek hajnalban Moszkvába érkezett az orosz-amerikai fogolycsere keretében szabadon bocsátott Alekszandr Vinnyik, elvihetne egy orosz küldöttséget Münchenbe, a szóvivő kételyének adott hangot, hogy orosz tisztviselők efféle repülőgépet vennének igénybe a tárgyalásokra való utazáshoz.
Vinnyik elengedésével kapcsolatban azt mondta, hogy Oroszország és személyesen Vlagyimir Putyin elnök számára "mindig öröm, amikor egy orosz állampolgár, aki az Egyesült Államokban töltötte indokolatlan büntetését, visszatér onnan a hazájába".
Azzal kapcsolatban, hogy Donald Trump amerikai elnök hibának nevezte Oroszország kizárását a G8-csoportból, Peszkov megismételte Moszkva álláspontját, miszerint a G7 "jelentősen veszített jelentőségéből", Oroszország pedig inkább a G20 keretei között való együttműködésben érdekelt.
2. frissítés: Duda nagyon várja a Trump-erődöt
Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter pénteken Varsóban Andrzej Duda lengyel elnökkel is tárgyalt, majd Kosiniak-Kamysz kíséretében ellátogatott a nyugat-lengyelországi Powidzben működő légibázisra, ahol az amerikai katonákkal találkozott.
Andrzej Duda az egyeztetést követő sajtókonferenciáján bejelentette: "napokon belül" Varsóba várják Keith Kelloggot, Donald Trump Ukrajnáért és Oroszországért felelős különleges elnöki megbízottját.
A lengyel elnök rámutatott: Donald Trump előző hivatali ciklusában bővült az amerikai fegyveres erők lengyelországi jelenléte, és 2023-ban az amerikai hadsereg 5. hadtestének a nyugat-lengyelországi Poznanban működő előretolt parancsnokságán megalakult az első állandó amerikai helyőrség. "Akkor elmosolyodtam, hogy ez amolyan lengyelországi Trump-erőd lesz" - idézte fel Duda. Hozzátette: bízik benne, hogy a Fort Trump valóban létrejön Lengyelországban, és az újraválasztott amerikai elnök jelenlegi hivatali időszaka a lengyel-amerikai kapcsolatok, ezen belül a katonai szövetség további erősítését hozza magával.
(MTI nyomán)