Amellett, hogy Oroszország szándéka a háborúval megszerezni Ukrajna egészét, Moszkva "egzisztenciális fenyegetést jelent mindannyiunk számára" - jelentette ki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben, az uniós nagykövetek éves konferenciáján elmondott beszédében hétfőn.

Kaja Kallas hangsúlyozta, Oroszország a "demokrácia kiterjesztésétől fél", és mindazon értékektől, amelyek mellett az Európai Unió kiáll.

"Oroszország ellenünk harcol, néhányszáz kilométerre a határainktól. Meg kell állítanunk ezt a háborút" - fogalmazott Kallas, majd hozzátette: az uniónak olyan tartós béke előmozdítását kell segítenie, amelyet Ukrajna "megérdemel".

Kijelentette: Kijev támogatásának az Európai Unió legfontosabb prioritásának kell maradnia. "Azt akarom, hogy találjunk további finanszírozási megoldásokat Ukrajna számára" - fogalmazott.

Szavai szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök nem tart a NATO-tól. Ha így lenne, nem csoportosította volna át a katonai szövetség országainak határán állomásozó csapatait az ukrajnai hadszíntérre - mondta.

Kallas azt állította: az uniós szankciók működnek, Oroszország gazdasága küszködik. "Most nem lazíthatunk a szorításon" - fogalmazott. Moszkva egyetlen nyelvet ért meg, az pedig az erő nyelve - húzta alá.

Európa gazdasága erős, megvan a lehetősége arra, hogy többet termeljen és többet költsön védelemre, mint Oroszország. Ezzel összefüggésben csak politikai akaratra van szükség - húzta alá az uniós főképviselő, majd hozzátette: Az EU szövetségeseivel még erősebb, az Egyesült Királysággal, az Egyesült Államokkal és Kanadával a közös GDP 25-ször nagyobb, mint Oroszországé.

Kallas közölte, a közel-keleti térség instabilitása azonnali hatással van Európára, különösen a migráció növekedése és a terrorizmus fenyegetése révén. Alapvető fontosságú a régió stabilitásához való uniós hozzájárulás - szögezte le. "Ahol segíthetünk, ott segítenünk kell, mert a Közel-Kelet mindig is nagyon fontos régió volt és marad Európa számára" - fogalmazott. Hangsúlyozta: az Európai Uniónak szerte a világon olyannak kell lennie, mint amilyennek a világot látni szeretné: a kialakulóban lévő tekintélyelvű rendszerek tengelyének ellentéte. Az Európai Unió számára, értékeinek és érdekeinek vélelme érdekében fontos, hogy a következő évtizedekben nagyobb befolyással rendelkezzen a világban - mondta.

Az Európai Unió, mint globális szereplő, ereje és vonzereje a szabadság, a méltóság, az egyenlőség, a jólét védelmében rejlik - tette hozzá beszédében az uniós diplomácia vezetője.

(MTI nyomán)