A leghosszabb ideje, egészen pontosan 44 éve izraeli börtönben ülő palesztin foglyot, Nael Barghútit is szabadon engedhetik a vasárnap életbe lépett gázai tűzszünet nyomán. Barghúti ugyanakkor 216 másik, korábban izraeliek életére törő fogollyal együtt nem távozhatna feltételek nélkül, csak úgy engedik el őket, hogy soha többet nem térhetnek vissza Ciszjordániába – írja a Reuters nyomán a Telex.
Eman Nafe, kezében Nael Barghúti képével
A 67 éves férfi életének kétharmadát izraeli fogságban töltötte, többet ült ott börtönben, mint bármelyik másik palesztin. Először 1978-ban csukták le egy izraeli buszsofőr megöléséért, és bár 2011-ben egy akkori fogolycsere keretében szabadult, három évvel később megint letartóztatták, és azóta nem is engedték el. Izrael nem zárkózik el az elengedésétől, de kikötötték, hogy akiket izraeliek meggyilkolásáért ítéltek el, csak úgy szabadulhatnak, ha vállalják a végleges deportálást.
Fotók: Ismael Khader / Reuters
A palesztin foglyokért felelős szervezet szerint Izrael összesen 217 ilyen embert nevezett meg, Barghúti felesége, Eman Nafe azonban azt mondta, szerinte kizárt, hogy a férje elfogadja az ajánlatot, ha az azzal jár, hogy nem térhet vissza Ciszjordániába. Nafe egyébként maga is korábbi fogoly, tíz évet ült Izraelben, miután öngyilkos merénylet tervezésével vádolták meg. Az izraeli börtönökben több mint 10 ezer palesztint tartanak fogva, de a pontos számot nem tudni, mert az elmúlt bő egy évben Gázában letartóztatottak száma nem ismert.
A tűzszüneti megállapodás értelmében a Hamász a következő hathetes időszak alatt 33 embert fog elengedni, Izrael pedig cserébe 1167 Gázában elfogott embert, valamint 737 régebb óta raboskodó foglyot bocsát szabadon. A Hamász vasárnap adta át az első három izraeli túszt, Romi Gonent, Emily Damarit és Doron Steinbrechert, akiket a Vöröskereszt menekített ki a Gázai övezetből. Izrael cserébe eddig 90 foglyot engedett el, a többségük nő és tizenéves fiú.
A Gázai övezetben háromórás késéssel kezdődött meg a régóta várt tűzszünet. A fegyverszünet magyar idő szerint vasárnap reggel 7:30-kor kezdődött volna, de Izrael megvárta, amíg a Hamász átadja a vasárnap szabadon bocsátandó túszok listáját. Az elhalasztott tűzszünet alatt Izrael folytatta a légicsapásokat, amikben legalább 13 palesztin meghalt, 30-an megsebesültek.
A tűzszünet után több ezer palesztin indult meg, hogy visszatérjen gázai otthonába, amit a háború 15 hónapja alatt kellett elhagynia. Többségük otthona azonban mostanra megsemmisült. Az ENSZ-Titkársághoz tartozó Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) szerint a gázai otthonok 92 százaléka pusztulhatott el vagy rongálódhatott meg az elmúlt 15 hónapban, több mint 1,8 millió embernek van szüksége szükséglakásra és alapvető háztartási cikkekre.
Kapcsolódó: Kitűnő állapotban vannak a kiszabadult izraeli túszok