Az Mk.ru számolt be Alexander Szladkov orosz haditudósító meglátásairól az ukrajnai háborúval kapcsolatban. Beszámolójában kitért a frontvonalak állására, valamint arra, hogy Kijevek komoly problémát okoz a nyersanyag-lelőhelyek elvesztése. A legérdekesebb részt azonban egyértelműen az jelenti, amikor az ukrajnai energetikai infrastruktúra ellen intézett támadásokról beszél.

Szerinte Moszkva képes lenne a jelenleginél is jóval nagyobb csapást intézni az ukrajnai célpontok ellen.

Szladkov elmondása alapján még nem került sor valódi pusztító támadásra az ukrán energetikai infrastruktúra ellen, de Moszkva okkal nem intéz ilyet. Ennek magyarázata, hogy amennyiben az oroszok teljesen tönkretennék az energiahálózatot a kelet-európai országban, akkor napokon belül súlyos humanitárius válság ütné fel a fejét, ez pedig arra késztetné Ukrajna nyugati szövetségeseit, hogy bevonuljanak az országba fenntartani a rendet. Ez szerinte nagyon megnehezítené az oroszok dolgát.

A haditudósító szerint Ukrajnában olyan helyzet alakulhat ki, mint Koreával észak és dél között, vagyis két ellenkező entitású ország jöhet létre.

Az oroszok nem engedik a fronton harcolni az észak-koreai rezsim katonáit

Az ukrán Nemzeti Ellenállási Központ jelentése szerint Észak-Korea katonákat küldött Oroszországba, hogy támogassák az Ukrajna elleni háborút. A katonák elsősorban megfigyelő és ellenőrző feladatokat látnak el a kurszki területen, lehetővé téve, hogy az orosz erők nagyobb számban vegyenek részt a frontvonalbeli harcokban - írja a Kyiv Independent.

Az ukrán katonai vezetésű Nemzeti Ellenállási Központ december 4-én közzétett jelentése szerint észak-koreai katonákat állomásoztattak megfigyelőállásokon és ellenőrzőpontokon az oroszországi kurszki területen. A központ közlése alapján ezek az erők "második szakaszként" működnek, nem vesznek részt közvetlenül a harcokban. A jelentés szerint Phenjan 10-12 ezer katonát küldött Oroszországba a két ország közötti együttműködés elmélyítésének jeleként. Az észak-koreai erőket az orosz 11. légideszantos támadó dandár alá rendelték, és azokat a területeket őrzik, ahol orosz csapatok összpontosulnak.

Volodimir Zelenszkij a Kyodo Newsnak adott nyilatkozatában elmondta, hogy Oroszország jól bánik az észak-koreai katonák első csoportjával, hogy további tízezreket vonzzon.

Az elnök azt is elárulta, hogy az első észak-koreai katonák már életüket vesztették a háborúban, de pontos számokat nem közöltek. Az ukrán katonai hírszerzés szóvivője, Andrij Csernjak a médiának nyilatkozva kijelentette: "ha az észak-koreai katonák csatlakoztak az aktív harcokban részt vevő egységekhez, akkor nyugodtan mondhatjuk, hogy csatlakoztak a harchoz".

Hozzátette, hogy ez nem feltétlenül jelenti a frontállásokon való bevetést.

Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter november 27-én azt állította, hogy az észak-koreai erők "aktívan támogatják" az Ukrajna energetikai infrastruktúrája elleni orosz támadásokat. Bár konkrétumokat nem közölt, ismert, hogy Észak-Korea ballisztikus rakétákkal és tüzérségi lövedékekkel látta el Oroszországot a teljes körű invázió során. A két ország közötti együttműködés júniusban stratégiai partnerségi megállapodás aláírásával mélyült el, amelyben kölcsönös katonai támogatást ígértek egymásnak támadás esetén.

(Portfólió nyomán)