Gideon Szaár izraeli külügyminiszter Jan Lipavsky cseh külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján csütörtökön kijelentette, hogy a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC) "nincs indoka" arra, hogy elfogatóparancsot adjon ki izraeli vezetők ellen.
The Israeli FM @gidonsaar arrived in Prague on his first official foreign visit. This comes at challenging time as Israel defends itself against terrorism and strives to rescue hostages from Gaza. Czechia awaits the fulfillment of the ceasefire agreement in Lebanon.🇨🇿🇮🇱 pic.twitter.com/lDkw3getaV
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) November 28, 2024
Szaár azt is közölte, hogy Jeruzsálem fellebbez a döntés ellen, és veszélyes precedensnek tekinti azt. A külügyminiszter közölte, hogy Izrael akkor fejezi be a gázai háborút, amikor "eléri céljait", vagyis a Hamász által fogva tartott túszok kiszabadítását Gázából, és annak biztosítását, hogy a palesztin szervezet ne irányíthassa többé az övezetet.
Gideon Szaár azt is mondta, hogy Izrael nem kívánja irányítása alá vonni a Gázai övezetben élő palesztin civilek életét, és úgy vélekedett, hogy a béke "elkerülhetetlen", de nem alapulhat "illúziókon".
Borrell: tiszteletben kell tartani a Nemzetközi Büntetőbíróság határozatait
Az Európai Unió tagországainak tiszteletben kell tartaniuk a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) határozatait, beleértve a Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott elfogatóparancsot is - jelentette ki az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő Brüsszelben csütörtökön.
Josep Borrell csütörtökön, a kétállami megoldás, azaz Izrael mellett egy palesztin állam létrehozását támogató, úgynevezett Globális Szövetség nemzetközi fórumát megelőzően nyilatkozott.
Azt mondta, nem szabad aláásni a Nemzetközi Büntetőbíróságot, ugyanis - mint fogalmazott - ez az egyetlen módja a globális igazságszolgáltatásnak, ez az egyetlen módja az elszámoltathatóságnak.
'Israeli society is being colonized from the inside' - Josep Borrell warns that the most dangerous thing Israeli society is facing is the "colonization of the minds of the people."#JosepBorrell #Belgium #EU #Israel #Lebanon #ceasefire pic.twitter.com/cjjjFGZQoZ
— Viory Video (@vioryvideo) November 28, 2024
EU High Representative Josep Borrell called on European Union countries to fully respect and implement the decisions of the International Criminal Court. His comments come after France said that Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has immunity from ICC's arrest warrant. pic.twitter.com/n88IFxmK6j
— Newsweek (@Newsweek) November 28, 2024
Azon véleményének adott hangot, hogy az ICC ítéletei nem politikai jellegűek, majd hozzátette: a jogi testületet köztiszteletben álló bírák alkotják, akik a szakma legjobbjai.
Kijelentette: azonosítani kell, és meg kell büntetni a béke "szabotőreit". Az ICC intézkedésével kapcsolatos egyes országok bírálataira reagálva Borrell azt mondta, a határozatnak semmi köze az antiszemitizmushoz. Az igazság kereséséről van szó a világ színpadán.
Hangsúlyozta: Európa becsülete múlik azon, hogy teljes mértékben végrehajtsa a Nemzetközi Büntetőbíróság határozatát. Ha nem ez a helyzet, akkor a jövő nem lesz túl jó az igazságszolgáltatás számára - hívta fel a figyelmet.
Közölte: a közel-keleti konfliktus tekintetében az Európai Uniónak ki kell használnia befolyását, és a meggyőzés eszközeitől a kényszer intézkedései felé kell elmozdulnia Izrael esetében.
"Bebizonyosodott, hogy a meggyőzés nem elég. Ha nem tudunk olyan intézkedéseket hozni, amelyek túlmutatnak a meggyőzésen, akkor nincs előlépés. Használjuk a befolyásunkat! Van befolyásunk, de nem akarjuk használni" - fogalmazott a főképviselő.
Az Izrael és a Hezbollah között létrejött tűzszünetet Borrell a "remény lángjának" nevezte, majd azt mondta: ez "a láng igen gyengécske, de legalább holnap este nem visznek több megégett gyermeket a bejrúti kórházakba".
Kijelentette: Libanon függetlenségét garantálni kell a külső és belső kihívásokkal szemben, majd hangsúlyozta: senki sem kérdőjelezheti meg a libanoni nép szuverenitását.
Borrell kiemelte: a közel-keleti béke nélkül az egész régió veszélybe kerül. "Ez egy olyan rák, mely áttétet fog okozni, és hatással lesz a nemzetközi kapcsolatokra, és belülről érinti az európai társadalmakat is.
Arról is tájékoztatott, hogy a Globális Szövetség brüsszeli ülésének résztvevői a palesztin állam létrehozásán dolgoznak, és "pénzügyi, politikai és gyakorlati hozzájárulások keretét" hozzák létre mindazok számára, akik részt kívánnak venni ebben a munkában.
A Globális Szövetséget az ENSZ Közgyűlésének margóján, szeptember 26-án, New Yorkban hozták létre, alakuló ülését október 30-án és 31-én tartotta Rijádban.
(MTI nyomán)