Egy dezertált orosz katonatiszt beszámolt arról, hogyan őrizték az atomfegyvereket egy nukleáris támaszponton a háború alatt. Az Anton álnéven nyilatkozó dezertőr azt mondta a BBC-nek, Ukrajna megtámadása után az egysége elkülönítve élt a bázison, feladatuk az atomfegyverek őrzése volt.
Mivel Anton egészen titkos területtel kapcsolatban nyilatkozott, a BBC nem tudta minden állítását ellenőrizni, de dokumentumokkal igazolta magát, és állításai is egybecsengenek az Oroszországból érkező információkkal.
– Oroszország atomfegyverei teljesen működőképesek, a karbantartási munkálatok folyamatosan zajlanak – mondta a volt tiszt.
A dezertőr eloszlatta azokat a kételyeket, amelyek szerint az orosz nukleáris arzenál régi, a szovjet időkből maradt fenn, és működésképtelen.
Lehet, hogy egyes területeken maradtak régi fegyverek, de az ország hatalmas nukleáris készlettel rendelkezik, szárazföldön, tengeren és levegőben egyaránt.
Ballisztikus rakéta egy orosz nukleáris bázison (fotók: orosz védelmi minisztérium)
Anton azt mondta, egyre több katona ellenzi a háborút, és a dezertőrök száma is nő. Azt mondta, a dezertőrök száma havonta már 350-re emelkedett.
Ő elhagyta Oroszországot, de azt mondja, hogy a titkosszolgálat még mindig keresi. „Elővigyázatos vagyok, nincs hivatalos munkahelyem, és nem jelenek meg semmilyen hivatalos rendszerben” – mondta.
Az atombázisok legénységének tagjai szigorú kiválasztási folyamaton mennek keresztül, hogy a támaszpontra kerülhessenek, egyszerű sorkatonák nem is szolgálnak ezeken a helyeken.
„Folyamatosak voltak az átvilágítások, és hazugságvizsgálóval is rendszeresen végeztek ellenőrzéseket. Jóval magasabb fizetést kaptunk, és minket nem küldtek háborúba. A nukleáris támaszpont legénységének feladata, hogy atomcsapást vagy válaszcsapást hajtson végre” – mondta Anton.
A legénység életét nagyon szigorú keretek közé szorították, csak az orosz állami televíziót tudták nézni, telefont nem vihettek magukkal a bázisra. Anton feladata volt ellenőrizni, hogy senki nem visz be telefont magával. „Ha azt akarod, hogy a szüleid meglátogassanak, három hónappal előre kérvényt kell benyújtanod az FSZB biztonsági szolgálatához” – mondta.
(BBC - Telex nyomán)
Kapcsolódó: Brit zsoldost fogtak Kurszknál az oroszok