A lengyel-ukrán kapcsolatok feszültté váltak a katonai segítségnyújtás kérdése miatt. Lengyelország hangsúlyozza, hogy jelentős támogatást nyújtott Ukrajnának a háború kezdete óta, míg az ukrán fél további segítséget sürget, különösen a vadászgépek tekintetében. A nézeteltérések ellenére a két ország továbbra is együttműködik a biztonsági kérdésekben - írja a The New Voice of Ukraine nyomán a Portfólió.
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz (fotó: Jakub Wlodek / Reuters)
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel védelmi miniszter a NATO főtitkárával folytatott megbeszélésén kiemelte Lengyelország eddigi erőfeszítéseit Ukrajna támogatásában. A miniszter kritikusan nyilatkozott Volodimir Zelenszkij korábbi kijelentéseiről.
– Zelenszkij szavaiban volt egy olyan hangnem, amely azt sugallta, hogy Lengyelország nem tesz meg mindent, amit tud – mondta Kosiniak-Kamysz. Hozzátette, hogy az ukránoknak „rövid a memóriájuk”, utalva arra, hogy Lengyelország a háború kezdete óta jelentős katonai és humanitárius segítséget nyújtott szomszédjának. A lengyel védelmi tárcavezető hangsúlyozta, hogy országának támogatása nem korlátlan:
Lengyelország mindent megtett és megtesz, amit csak lehet. De van egy határ, amit soha nem fogok átlépni. Az Ukrajnának nyújtott támogatásunk határa Lengyelország saját biztonsága.
A vita középpontjában a lengyel MiG-29-es vadászgépek átadása áll. Bár Lengyelország korábban ígéretet tett négy ilyen repülőgép szállítására, és egy kétoldalú biztonsági megállapodásban további gépek átadását fontolgatták, a folyamat lelassult. Zelenszkij nemrég nyilvánosan sürgette a gépek átadását, míg a lengyel fél azt hangsúlyozza, hogy csak akkor adják át a MiG-29-eseket, ha helyettük új harci repülőgépeket kapnak.
A lengyel külügyminisztérium szóvivője, Pawel Wroński emlékeztetett arra, hogy Lengyelország már jelentős mennyiségű hadifelszerelést, köztük páncélozott járműveket és tüzérségi rendszereket szállított Ukrajnának. Emellett a MiG-29-esekhez szükséges pótalkatrészeket is biztosították.
Lengyelország jelenleg 48 darab F-16-os vadászrepülőgépet üzemeltet, és további 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó vadászbombázót rendelt. A lengyel tisztviselők azonban úgy vélik, hogy ez a mennyiség nem elegendő az ország teljes légi védelmének biztosításához, ami magyarázatot adhat a MiG-29-esek átadásának késlekedésére.