A Háárec izraeli napilap konferenciájára 2024. október 27-én került sor Londonban. Az ottani panelbeszélgetés egyik felszólalója volt Ámosz Schocken, a Háárec Lap- és Könyvkiadó tulajdonosa, aki a többi között kijelentette: a Netanjáhu-kormány ellen harcoló palesztinok szabadságharcosok, s létre kell hozni a palesztin államot, amelyet csak a Binjámin Netanjáhu elleni szankciók alkalmazásával lehet megvalósítani. Az izraeli kormány máris megvonta Ámosz Schocken kiadójának állami támogatását, az üzletember pedig megkezdte a véget nem érő magyarázkodást.
Ámosz Schocken (fotó: ahlla.co.il)
Ámosz Schocken londoni megnyilatkozása valójában csak az elmúlt 24 óra folyamán jutott az izraeli közvélemény, de leginkább a palesztinok elleni népirtó háborút leállítani nem akaró politikusok tudomására. Meg is kezdődött, s zsidó szokás szerint már javában zajlik a boszorkányüldözés, az üzletember gazdasági ellehetetlenítése, lejáratása, a Londonban elhangzott szavainak kiforgatása, s a beszéd el nem hangzott állításokkal való színezése. Például csatolt videónkon is hallható, olvasható változat tanúsága szerint Schocken csak azt mondta, hogy az izraeli vezető, Binjámin Netanjáhu ellen kellene szankciókat bevezetni, míg a hírközlők egy része szerint az üzletember Izrael ellen szorgalmazta a szankciókat.
A rendelkezésünkre álló videóról megtudhatjuk, hogy valójában mit mondott Ámosz Schocken négy nappal ezelőtt azon a bizonyos londoni konferencián:
Világos, hogy Netanjáhu szeretné állandósítani a megszállást, és azt a Gázai övezetre is ki akarja terjeszteni. Létre kell hozni a palesztin államot, amit véleményem szerint az izraeli vezető (Binjámin Netanjáhu miniszterelnök – H. J.) elleni szankciók alkalmazásával lehet megvalósítani. Nemcsak a települések (a zsidó települések a megszállt területeken – H. J.) építését folytatták, de a jelenlegi kormány a megszállt területek egyes részeinek a palesztinoktól történő megtisztítását is támogatja.
Ami a megszállt területeken (Ciszjordánia, beleértve a már 1980-ban bekebelezett Kelet-Jeruzsálemet is – H. J.) és a Gázai övezet egy részén jelenleg zajlik, az bizonyos értelemben egy második nakba. (A nakba- النكبة - palesztin arab kifejezés, amelynek jelentése: katasztrófa. Azt az emberi tragédiát fejezi ki, amelynek során mintegy 950 ezer palesztint űztek el szülőföldjükről, otthonaikból, településeikről a zsidók. A palesztinok az elűzésen kívül társadalmuk politikai, gazdasági és kulturális vívmányaik 1948-as lerombolását is a nakba kifejezéssel illetik – H. J.)
Őt (Binjámin Netanjáhut – H. J.) nem zavarja az, hogy kegyetlen apartheid rezsimet erőszakol rá a palesztin lakosságra. Nem törődik azzal, hogy mindkét fél milyen árat fizet a telepek (a zsidó telepek a megszállt területeken – H. J.) védelméért, miközben harcol az Izrael által terroristáknak nevezett palesztin szabadságharcosokkal.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa 2016 decemberében elfogadta a 2334. számú határozatot, amely kimondja, hogy erőszakkal nem lehet területet megszerezni, és ellenzi a telepek építést. A későbbi izraeli kormányok (pontosabban: a 2009-től megszakítás nélkül hatalmon levő Netanjáhu-kormány – H. J.) teljesen figyelmen kívül hagyták ezt a határozatot, és úgy tettek, mintha nem is létezne.
Az egyetlen lehetőség az ilyen katasztrofális politikát folytató kormánnyal szemben az, hogy más országokat meg kell kérni, gyakoroljanak nyomást az izraeli kormányra az apartheid felszámolása érdekében, amiképpen tették ezt Dél-Afrika esetében.
Ámosz Schocken szavait még a saját alkalmazottjai, egyes budapesti zsidó újságírók által szélsőbaloldalinak nevezett lap, a Háárec munkatársai is bírálták. „Gyilkosság, ártatlan emberek elleni támadás nem lehet a küzdelem legitim eszköze”- jelentették ki a lap munkatársai, mire Schocken így védekezett: „Beszédemben világosan el kellett volna mondanom, hogy a terror alkalmazása nem legitim”. (De szerintük legitim eszköz az az állami terror, amelynek során csak a Gázai övezetben közel 44 ezer polgári személyt, leginkább gyermekeket és nőket gyilkolt meg az izraeli hadsereg, mintegy 80 ezer palesztint pedig megsebesített, nyomorékká tett – H. J.)
A konferencia idején az utcán palesztinokat támogató tüntetésre került sor (fotó: jewishnews.co.uk)
Az ahlla.co.il hírportál leközli Ámosz Schockennek az őt ért támadásokra adott magyarázkodó szavait:
A reagálások hatására újragondoltam azt a megállapításomat, miszerint a terrorcselekményeket végrehajtó palesztinok szabadságharcosok. (Egyébként ezt a videó tanúsága szerint a pellengérre állított kiadó nem is mondta, pontosabban nem így mondta – H. J.) A történelem folyamán a világon sok szabadságharcos, s így talán Izrael Államának létrehozásának útján is (például a Stern-csoport és a Menáhem Begin vezette Irgun nevű zsidó terrorszervezet – H. J.) céljuk elérése érdekében követtek el szörnyű és rettenetes terrorcselekményeket, támadtak ártatlanokra.
A Hamászról el kell mondani, hogy a tagjai nem szabadságharcosok, mert ideológiájuk az, hogy minden a mienk, mások pedig takarodjanak innen. Ugyan nem a londoni konferencián mondtam, hanem egy újságcikkemben azt írtam a Hamászról, hogy keményen meg kell büntetni az október 7-i események kitervelőit és végrehajtóit. Londoni beszédemben viszont mondtam azt, amit a jelenlegi háború folyamán néhány újságcikkben megírtam: Izrael hosszú távú győzelme a Gázai övezetben levő összes túsz hazatérése, illetve a palesztin állam létrehozása lesz, amely véget vet majd az apartheidnak és a terrornak.
Hering J. – Kuruc.info