"Irán tájékoztatott minket, hogy meg kívánja támadni Izraelt" – közölte Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter ma este a The Jerusalem Post információi szerint. A lap információi szerint intenzív diplomáciai erőfeszítések zajlanak annak érdekében, hogy a Hamász vezetője, Iszmáíl Hanije megölése után elkerülhető legyen a közvetlen izraeli-iráni háború. /Frissülő cikk./
Szijjártó az izraeli főnökével (fotó: Kisbenedek Attila/AFP)
Az Iránban merényletet elkövető kormány külügyminisztere így követelőzött: "A világnak meg kell fizettetnie Iránnal mindennemű agresszív akció árát, amelyet az végrehajt."
A lap úgy tudja: miután Izrael és Irán nincs közvetlen diplomáciai kapcsolatban, Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter volt az, aki Ali Bageri iráni külügyminiszter üzenetét átadta izraeli kollégájának.
Az iráni tévé közzétett egy kis "kedvcsinálót" is:
🚨🇮🇷 Iranian TV just ran this. pic.twitter.com/zbSLdl2TUm
— Catch Up (@CatchUpFeed) August 5, 2024
Szergej Sojgu közben Teheránba érkezett:
🇷🇺🇮🇷 RUSSIA is meeting with IRAN today
— Jackson Hinkle 🇺🇸 (@jacksonhinklle) August 5, 2024
🇺🇸🇮🇱 The U.S. is meeting ISRAEL today
Here we go… pic.twitter.com/Ufv0IAD0ip
🇷🇺 Russia's Security Council Secretary, Sergei Shoigu is meeting with Iran in Tehran.
— BRICS News (@BRICSinfo) August 5, 2024
🇺🇸 General Michael Kurilla, commander of US Central Command (CENTCOM) is meeting with Israel.
Is WWIII about to breakout? pic.twitter.com/eoq54MGDCA
Drónokkal támadta Izraelt a Hezbollah
A Hezbollah dróntámadást indított Izrael északi térségében hétfőn, Izrael hadserege eddig két halottról és egy felső-galileai Ayelet HaShaharban levő tűzesetről számolt be – írja a Guardian.
A libanoni katonai szervezet beavatkozása vasárnapra már sejthető volt, miután a Irán és a Hezbollah vezetői bosszút ígértek a Hezbollah legfőbb katonai parancsnoka, Fuad Sukr és a Hamász politikai vezetője, Iszmail Hánije meggyilkolása miatt.
Hétfőn Szergej Sojgu, az orosz biztonsági tanács titkára Teheránba érkezett, hogy tárgyaljon Maszúd Peszeszkian iráni elnökkel. Irán és Oroszország együttműködését jelzi az is, hogy februárban Irán küldött ballisztikus rakétákat az oroszoknak. Múlt pénteken Oroszország is elítélte a Hezbollah és a Hamász vezetőinek meggyilkolását, Sojgu ekkor azt mondta, ennek veszélyes következményei lehetnek.
Az Egyesült Államok álláspontja az, hogy támadás esetén megvédi Izraelt. Jonathan Finer, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap azt nyilatkozta, hogy az USA és Izrael minden lehetséges kimenetelre felkészül, de a Fehér Ház legfőbb célja az indulatok és a térség konfliktusainak csillapítása.
Benjámin Netanjahu, Izrael miniszterelnöke korábban arról beszélt, közel vannak a Hamász megsemmisítéséhez. A CNN hétfői jelentése szerint azonban a Hamász folyamatosan nyeri vissza az erejét a korábban elszenvedett veszteségek ellenére is. Izrael erőteljesen bombázta a Gázai övezetet, a Hamász zászlóaljai közül viszont 8 továbbra is teljesen harcképes a jelentés szerint. 3 zászlóalj teljesen megsemmisült, további 13 pedig súlyos veszteségeket könyvelt el, de képes gerillaakciók végrehajtására.
Itt az újabb jel: bármelyik pillanatban megtámadhatják Izraelt
A közel-keleti feszültségek fokozódása miatt Jordánia elővigyázatossági intézkedéseket vezetett be a légi közlekedésben. Az ország arra kérte a repülőterein leszálló valamennyi légitársaságot, hogy 45 percnyi tartalék üzemanyagot vigyenek magukkal. A regionális helyzet kiéleződése már most is érezteti hatását a légi közlekedésben.
Több légitársaság kerüli az iráni és libanoni légteret, valamint törölte az Izraelbe és Libanonba irányuló járatait.
A jordániai hatóságok vasárnap adták ki a pilótáknak szóló biztonsági közleményt, amelyben "működési okokból" kérik a tartalék üzemanyag szállítását. Ez az utasítás kedden 22 óráig marad érvényben. Mark Zee, az OpsGrouo vezérigazgatója kiemelte a jordániai intézkedés jelentőségét. Elmondta, a kiadott értesítés azért fontos, mert az Izrael elleni áprilisi légitámadás során Jordánia volt az első ország, amely lezárta légterét, jóval megelőzve még Izraelt, Iránt vagy Irakot is.
Hozzátette, hogy a 45 percnyi extra üzemanyag elegendő lenne ahhoz, hogy egy repülőgép elhagyja a jordániai légteret, és máshol szálljon le szükség esetén.
Három amerikai és izraeli tisztviselő szerint Irán már hétfőn támadást indíthat Izrael ellen.
Az amerikai külügyminiszter szólt a G7-országoknak, hogy 24 órán belül sor kerülhet a támadásra
Anthony Blinken amerikai külügyminiszter vasárnap tájékoztatta a G7-országokat, hogy Irán és a Hezbollah 24 órán belül, már hétfőn megtámadhatja Izraelt, mondta három egymástól független forrás az Axiosnak.
A lap cikke szerint Blinken konferenciahívást kezdeményezett, és arra kérte a legfőbb amerikai szövetségeseket, hogy próbáljanak meg az utolsó pillanatokban diplomáciai nyomást helyezni Iránra és a Hezbollahra annak érdekében, hogy minimálisra csökkentsék az eszkalálódás esélyét.
Irán április 13-án 350 drónnal támadta Izraelt, de ezeknek a jelentős részét hatástalanították. Blinken szerint nem lehet tudni, hogy most a megtorlás milyen formáját választja majd az iráni vezetés.
Közölte, az USA nem tudja a támadás pontos időpontját, de már a következő 24-48 órában számítani lehet rá.
Blinken a G7-es külügyminisztereknek arról is beszélt, hogy csak védelmi okok miatt erősítették meg a katonai jelenlétet a régióban.
A források az Axiosnak azt is mondták, hogy Blinken frusztráltnak hangzott az egyeztetésen.
Keddi fejlemények: a frusztrált Blinken nem akar eszkalációt
Joe Biden amerikai elnök hétfőn összehívta a nemzetbiztonsági kabinet tagjait, miután egyre nagyobb az aggodalom Washingtonban, hogy Irán támadást intéz Izrael ellen – írja a BBC. A találkozó után Biden közölte, hogy a kabinettől tájékoztatást kapott az Izrael támogatására irányuló előkészületekről arra az esetre, ha Izraelt támadás érné. Antony Blinken külügyminiszter pedig arról beszélt, hogy az amerikai tisztviselők "éjjel-nappal" dolgoznak az eszkaláció megakadályozásán dolgoznak.
"Friss információkat kaptunk az Irán és megbízottjai által jelentett fenyegetésekről, a regionális feszültségek de-eszkalálására irányuló diplomáciai erőfeszítésekről, valamint az Izrael támogatására irányuló előkészületekről, ha ismét támadás érné" – ezt írta Blinken az X-en tett bejegyzésében, miután Kamala Harris alelnökkel együtt hétfőn este magas rangú nemzetbiztonsági tisztviselőkkel beszéltek.
Korábban egyébként újságíróknak nyilatkozva Blinken azt mondta, hogy az amerikai tisztviselők "intenzív diplomáciát folytatnak nagyjából éjjel-nappal, egy nagyon egyszerű üzenettel: Minden félnek tartózkodnia kell az eszkalációtól".
"Az eszkaláció senkinek sem áll érdekében. Csak még több konfliktushoz, még több erőszakhoz és még nagyobb bizonytalansághoz vezet" – mondta. Blinken szerint a tűzszünet "megnyitná a tartósabb nyugalom lehetőségét nemcsak magában Gázában, hanem más területeken is, ahol a konfliktus továbbterjedhet".
"Sürgős, hogy az előttünk álló órákban és napokban minden fél a helyes döntéseket hozza meg" – mondta.
Amerikai támaszpontot ért rakétatámadás Irakban
Egy iraki amerikai katonai támaszpontot ért feltételezett rakétatámadásban több amerikai személy megsérült – közölték amerikai tisztviselők. Mindez akkor történt, amikor Irán és Izrael között egyre élesebb a feszültség, ami az egész Közel-Kelet biztonságára kihat.
Az CBS Newsnak nyilatkozó tisztviselők elmondták, hogy a nyugat-iraki Al Asad légitámaszpontot érte támadás, és hogy még mindig tart a károk felmérése. Azt egyelőre nem közölték, hogy ki állt a támadás mögött. Biztonsági források a CBS-nek elmondták, hogy két rakétát lőttek ki a bázisra, és az egyik rakéta a bázison belül zuhant le.
"Megerősíthetjük, hogy ma feltételezhetően rakétatámadás érte az amerikai és koalíciós erőket az iraki Al-Aszad légibázison" – mondta az amerikai védelmi minisztérium szóvivője. "Az első jelek szerint az amerikai személyzet több tagja megsérült. A támaszpont személyzete a támadás utáni kárfelmérést végzi" – tette hozzá a szóvivő.
Nem világos, hogy hány amerikai személy sérült meg. Egy magas rangú amerikai katonai tisztviselő szerint egyelőre nem jelentettek kritikus sérüléseket, és nem halt meg egyetlen katonatiszt sem.
"Az amerikai haditengerészet támadó jellegűen állt fel a Közel-Keleten"
A háború olyan fordulatot vehet, amire kevesen számítanak - írja Robert C. Castel, azaz Kohn Róbert, aki a nagy ukrán győzelem meséjének szókimondó bírálójaként vált ismertté hazánkban, az izraeli-palesztin háború kitörése óta viszont a gázai népirtás egyik legelkötelezettebb támogatójaként hallatta rendszeresen a hangját.
Irán a muszlim országok támogatását kéri
Ali Bageri iráni külügyminiszter összehívta a Teheránban állomásozó nagyköveteket, hogy közölje velük: "Mindannyiunk morális kötelessége és felelőssége, hogy ne maradjunk csendben a megszállás, az elűzettetés és a palesztin nép kiirtása láttán", mert "a gonoszság és igazságtalanság láttán közönyt és megbékélést tanúsítani morális hanyagság, amely a gonosz terjedését okozza".
Irán emellett elérte azt is, hogy a Muszlim Együttműködés Szervezete (OIC) szerdán főhadiszállásán, a szaúd-arábiai Dzsiddában rendkívüli ülést tartson. Irán a Guardian információi szerint arra próbálja majd rávenni ezen a fórumon a muszlim országokat, hogy támogassák Izraellel szembeni válaszcsapásait. A nemrég elhunyt iráni elnök, Ebrahim Ráíszi korábban sikertelenül próbálta elérni ugyanezt a muszlim országoknál.
Bár Antony Blinken amerikai külügyminiszter mára várta az izraeli támadást, elképzelhető, hogy az a szerdai találkozó utánra marad, és mértéke is függ majd attól, mit mernek támogatni a világ muszlim országai.
Irán: mobil rakétaindító egységeket csoportosít az ország nyugati részébe
Az elmúlt napokban az Egyesült Államok rakétaindítók mozgását észlelte Iránban, ami egy esetleges támadásra való felkészülést jelez – közölték amerikai tisztviselők hétfőn a The Wall Street Journal című napilapnak – írja a The Jerusalem Post.
A kutatóintézet által a hét elején közzétett jelentés szerint Irán Izrael elleni potenciális támadásához a Nyugat-Iránból indított drónok mellett várhatóan ballisztikus és cirkálórakétákat is bevetnek.
A kutatóintézet lehetséges kilövőhelyeket sorolt fel, amelyeket az Iráni Forradalmi Gárda (IRGC) és az iráni hadsereg használhat egy esetleges támadás esetén.
A kilövéseket a kutatótintézet szerint várhatóan mobil hordozórakéták segítségével hajtják végre a földalatti bázisok melletti nyílt területekről.
Rakéták között sétálgat az iráni védelmi miniszter 2024. február 24-én (fotó: Reuters)
Oroszország légvédelmi rendszereket küldhetett a perzsáknak
Iráni tisztviselők szerint Oroszország megkezdte fejlett légvédelmi és radarberendezések szállítását Iránnak, miután Teherán kérte a fegyvereket a Kremltől – jelentette hétfőn a New York Times a The Times of Israel.
A Times beszámolója akkor jelent meg, amikor az iráni állami média szerint az ország új elnöke, Maszúd Peszkian azt mondta Vlagyimir Putyin egyik magas rangú szövetségesének, hogy Teherán eltökélt a kapcsolatok bővítésében stratégiai partnerével, Oroszországgal.
"Oroszország azon országok közé tartozik, amelyek a nehéz időkben az iráni nemzet mellett álltak" – mondta Pezeshkian Szergej Sojgu, az orosz biztonsági tanács titkára előtt – jelentette az iráni állami média.
(Kuruc.info - JP - Mandiner - Telex - Portfólió - 24 nyomán)
Korábban írtuk: