A belátható jövőben az ukrán légierő F-16-osokat fog kapni, ami egy minőségi előrelépés lesz számukra. Viszont ez nem jelenti azt, hogy ez lenne a legjobb megoldás. Alábbi cikkünkben azt vezetjük le, hogy szakértők szerint a svéd JAS-39 Gripen (amivel a magyar légierő is rendelkezik) miért lenne jobb fejlesztés az ukránoknak.

A probléma

A modern légierők számára az egyik fő veszélyforrás az, hogyha a repülőgépeket még a földön megsemmisíti az ellenfél. Mivel az ukrán légtérben jelenleg az orosz légierő egyszerre van mennyiségi és minőségi fölényben, ez egy komoly veszélyforrás lehet majd az ukránok nyugati eredetű vadászgépei számára.

Ennek a veszélynek a kiküszöbölésére több lehetőség is van. Az egyik az, hogyha neked van erősebb légierőd. Viszont az ukránok számára a több száz orosz vadászgép miatt ez valószínűleg még akkor sem lesz így, ha beérkeznek az F-16-osok.

A másik lehetőség egy erős, földi bázisú légvédelmi rendszer. Az ukránok ugyan az elmúlt két évben nagyon sok légvédelmi rakétát és radart kaptak nyugatról, ami miatt ehhez a lehetőséghez közelebb állnak, de az ukrán légvédelem még így sem sebezhetetlen, vagyis időnként drónok, robotrepülőgépek és ballisztikus rakéták átjutnak rajta, értékes célpontokat megrongálva.

A harmadik lehetőség egy erős infrastruktúra, beton fedezékekkel, vagy pedig akár a föld alá telepített légibázisokkal. Ez ugyan elvileg kivitelezhető lenne, és a világban erre számos példa van, de az ukránoknak valószínűleg erre most sem pénzük, sem idejük nincs.

A negyedik lehetőség, amiben a svédek által tervezett Gripen nagyon jó, sőt sokkal jobb, mint az amerikai F-16-os, az a légierő széttelepítése szükségrepülőterekre. A svédek már a hidegháború idején úgy tervezték, hogy azzal fogják megvédeni a légierőt attól, hogy egy szovjet támadás azt a földön megsemmisítse, hogy háború esetén a repülőgépeket szükségrepülőterekről üzemeltették volna. Ezért a hidegháború folyamán a svédek több száz szükségrepülőteret építettek, ami lehetetlenné tette volna, hogy az oroszok azokat egyetlen támadással megtalálják és lebombázzák.

Még egy lehetőséget az jelenthetne, hogyha az ukránok a vadászgépeiket a fronttól távolabb lévő bázisokra telepítenék, ahol kevésbé tudnák az oroszok elérni. Viszont ez azt jelentené, hogy az ukrán vadászgépeknek is hosszabb bevetéseket kellene repülniük, ami csökkentené a bevetések számát, és rontaná a reakcióidejüket.

Miért alkalmas a Gripen a szükségrepülőterekről való üzemelésre?

A svéd Gripen az amerikai F-16-osnál sokkal inkább alkalmas arra, hogy szükségrepülőterekről üzemeltessék. Ennek több oka is van, az egyik az erős, magas futómű. Az erős futómű révén a Gripen sokkal inkább alkalmas arra, hogy gyenge minőségű, rövid kifutópályákra leszálljon.

Emellett a svédek a Gripen karbantartásához szükséges felszerelést úgy tervezték meg, hogy az egyetlen kamionban elférjen, így könnyen odébb lehet szállítani egyik reptérről a másikra. Ezzel szemben az amerikai F-16-os üzemeltetése komoly infrastruktúrát igényel, amivel ezt nem lehet eljátszani.



Gripen szükségrepülőtérről üzemel Svédországban

Emellett a svédek a Gripent úgy tervezték meg, hogy a karbantartáshoz elég legyen egyetlen képzett technikus, a többi személynek minimális kiképzést kapott sorkatonák is elmennek.

Az ukránok légtérellenőrző repülőgépeket kapnak a svédektől

Az ukrán légierő számára jelentős előrelépést jelenthet majd a képességeket tekintve, hogy a május 29-én bejelentett svéd csomag részeként a svédek légtérellenőrző repülőgépeket fognak az ukrán légierőnek adományozni. Ezek svéd fejlesztésűek és gyártásúak, ilyen repülőgépekkel a svéd légierő már most rendelkezik.

A svédek által az ukránoknak adományozott légtérellenőrző repülőgépek radarjainak a hatósugara nagy magasságban repülés közben 350-400 kilométer között van. Ezért ez az ukránoknak majd korai előrejelző képességet biztosíthat, amire jelenleg igencsak szükségük van.

Emellett a gép nem csak légi felderítési feladatokra, hanem hírszerzési, lehallgatási feladatokra is bevethető lesz.



Svéd légtérellenőrző repülőgép

(Olvasónktól)

Források:

https://bulgarianmilitary.com/2024/05/26/gripens-reinforced-landing-gear-an-edge-over-ukrainian-f-16s/
https://nationalinterest.org/blog/buzz/jas-39-gripen-fighter-ukraine-needs-battle-russia-208623
https://www.aeroflap.com.br/en/influenzan-is-the-best-game-for-ukraine-says-british-study/
https://www.janes.com/defence-news/news-detail/usafe-excited-to-learn-swaf-aircraft-dispersal-techniques
https://www.government.se/press-releases/2024/05/military-support-package-16-to-ukraine--new-capability-to-strengthen-ukraines-air-defence-and-support-to-meet-its-prioritised-needs/
https://www.airforce-technology.com/projects/saab-340-airborne-early-warning-and-control-aewc-aircraft-sweden/?cf-view

Képek:

https://www.janes.com/images/default-source/news-images/bsp_37076-jdw-18803.jpg?sfvrsn=431cf6ad_2
https://armyrecognition.com/templates/yootheme/cache/ee/Overview_of_ASC_890_Radar_plane_as_Sweden_Transfers_to_Ukraine_-eedec0ee.webp