Kína minden más országnál több adatot és kutatási eredményt osztott meg a nemzetközi közösséggel a Covid-19 vírus visszakövethetőségéről - közölte kedden a kínai külügyminisztérium, válaszul az Egészségügyi Világszervezet előző napi közleményére, amelyben további adatmegosztásra és a kutatási eredményekhez való hozzáférés biztosítására szólította fel Pekinget.

Mao Ning szóvivő hangsúlyozta, hogy Kína öt éve "azonnal megosztotta az új típusú koronavírussal kapcsolatos ismereteit az Egészségügyi Világszervezettel (WHO), és mindvégig tartotta magát a tudományos nyitottság és az átláthatóság elvéhez".

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfői közleményében ismételten felszólította Kínát a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban gyűjtött adatok és kutatási eredmények megosztására, melyek segíthetnek megérteni a Covid-19 kialakulását. "Átláthatóság, adatmegosztás és nemzetközi együttműködés nélkül a világ nem képes felkészülni a jövőbeli járványokra" - figyelmeztettek.

Kínában a koronavírus-járvány kezdete óta gyűjtött adatokat 2023 elején töltötték fel először egy nemzetközi adatbázisba, pár hónappal azután, hogy Kínában eltörölték az összes járványügyi korlátozást, és újból megnyíltak az országhatárok.

A járvány első fertőzöttjét öt évvel ezelőtt regisztrálták a kínai Vuhanban. 2021-ben egy WHO vezette csoport több hetet töltött a városban és környékén, és megállapították, hogy a vírus "minden bizonnyal" a denevérektől származik, és egy közvetítőállatra átterjedve később már emberek megfertőzésére is képes volt. Ennek a teóriának a részletes bizonyításához azonban további kutatásokra és adatokra lett volna szükség.

Egy nemzetközi kutatócsoport által megosztott adatokból az derül ki, hogy több állatfaj DNS-mintája, köztük a nyesté is szerepelt a SARS-CoV-2-vel (a koronavírus-járványt okozó vírussal) megfertőzött minták között, amelyből arra lehet következtetni, hogy az említett állatok lehettek a betegség "legvalószínűbb közvetítői".

A WHO jelentése szerint több mint 760 millió fertőzést és 6,9 millió halálesetet regisztráltak világszerte a koronavírus-járvánnyal összefüggésben. Ugyan 2023 végére a világszervezet megszüntette a Covid-19 miatt elrendelt nemzetközi egészségügyi veszélyhelyzet, de a meglátásuk szerint a járvány állandó emlékeztetője annak, hogy a jövőben újabb, pusztító következményekkel járó vírusok is megjelenhetnek.

(MTI nyomán)

Korábban írtuk: Amerikai képviselőházi jelentés: a koronavírus laborszökevény, a lezárások ártottak, a maszkviselés hatástalan volt