Az Európai Bizottság további 300 millió adag, koronavírus elleni oltóanyag beszerzéséről egyezett meg a Pfizer és a BioNTech vállalatokkal - jelentette be testület elnöke pénteken.

Ursula von der Leyen tájékoztatása szerint az újabb vakcinaszállítmány a második negyedévben lesz elérhető az Európai Unió tagállamai számára.

Az uniós bizottság elnöke brüsszeli sajtótájékoztatóján közölte, az új szerződés a korábbi 300 millió adaggal együtt már 600 millió ampulla oltóanyagot tesz érhetővé az európaiak számára.




Mint emlékeztett, szerdán engedélyezték a Moderna amerikai gyógyszercég koronavírus elleni vakcinájának uniós alkalmazását, így hamarosan legkevesebb 380 millió európainak, az uniós lakosság mintegy 80 százalékának a beoltása válik lehetővé. Hozzátette: más vakcinagyártók oltóanyagai hamarosan szintén forgalomba hozatali engedélyt kaphatnak az EU-ban.

A Pfizer amerikai gyógyszeripari vállalat és a BioNTech német biotechnológiai cég közös fejlesztésű oltóanyagából 300 millió adag beszerzéséről november végén kötött szerződést az Európai Bizottság, és december 21-én engedélyezte a koronavírus elleni vakcina alkalmazását az EU-ban. Az oltások beadása karácsonykor kezdődött meg a tagországokban.

Szputnyik V sem kerülhet a piacra EMA-pecsét nélkül

A Szputnyik V orosz vakcina európai alkalmazására vonatkozó kérdésre válaszolva Ursula von der Leyen kijelentette: minden oltóanyagnak, amely az EU piacára kerül, át kell esnie az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) vizsgálatán.

Ezzel összefüggésben kiemelte: az Európai Bizottság több mint elegendő biztonságos és hatékony, koronavírus elleni oltóanyag beszerzéséról között szerződést a gyógyszergyártókkal. "Az Európai Unió teljes vakcinabeszerzési csomagja 2,3 milliárd adagot jelent, ami több mint elegendő az EU teljes lakosságának" - fogalmazott.

Sajtótájékoztatóján von der Leyen kiemelte azt is, hogy a közösen kialakított uniós oltási stratégia értelmében a tagállamok nem tárgyalhatnak külön a gyógyszergyártókkal, és nem köthetnek velük egyéni szerződéseket a vakcinabeszerzésről. (Vajon mennyit harcolt kínai és orosz vakcinázás közben Orbán komolyan ez ellen az általa hevesen kritizált stratégia ellen? - a szerk.)

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a pénteken közzétett állásfoglalásban azt írta, hogy a Pfizer és a BioNTech koronavírus elleni vakcinájának egy fiolája öt helyett hat ember beoltását teszi lehetővé. Mint írták: ez azt jelenti, hogy 20 százalékkal több ember beoltása lehetséges.

A hónap végén döntenek az Astra Zeneca-Oxford-vakcina ajánlásáról

Az EMA újabb közlése szerint az uniós ügynökség még a hónap végén, várhatóan január 30-án döntést hozhat az AstraZeneca brit gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem koronavírus elleni készítményének uniós alkalmazhatóságára vonatkozó ajánlásáról.

Mint közölték, a brit gyógyszercég várhatóan a jövő hét folyamán nyújtja be feltételes forgalombahozatali engedély iránti hivatalos kérelmét. A folyamat felgyorsítása érdekében az EMA már megkezdte a brit gyógyszeripai vállalat által előállított és jelenleg tesztelt oltóanyagának értékelését - közölték.

A feltételes forgalombahozatali engedélyezés során a gyógyszerre vonatkozó engedély megadása a szokásos eljáráshoz képest kevésbé átfogó adatok alapján történik. Feltételes forgalombahozatali engedély megadása mérlegelhető, ha a gyógyszer azonnali rendelkezésre állásából származó előny egyértelműen meghaladja a gyógyszerrel összefüggő kockázatokat. A feltételes forgalombahozatali engedély megadását követően a vállalatoknak bizonyos határidőn belül további, többek között a folyamatban lévő vagy új vizsgálatokból származó adatokat kell szolgáltatniuk annak megerősítésére, hogy az előnyök továbbra is meghaladják a kockázatokat.

Újabb csúcstalálkozón hangolódnak össze a tagállami vezetők

A koronavírus-járvány elleni küzdelem jobb összehangolása érdekében Charles Michel, az Európai Tanács elnöke csúcstalálkozót hívott össze január 21-re - közölte Barend Leyts, Michel szóvivője pénteken.

Leyts azt is közölte, hogy a koronavírus-járvány visszaszorítását célzó intézkedések koordinációjáról szóló, videókonferencia keretében tervezett csúcstalálkozó 18 órakor kezdődik.

Információk szerint a virtuális EU-csúcs várhatóan a tagországok oltási kampányának összehangolására összpontosít majd.
 

(MTI)

Kapcsolódó: Orbán: február 1-ig maradnak a korlátozások - és ez hónapokig is tarthat, mert nincs több nyugati vakcina, mi pedig csak ültünk és Brüsszelre vártunk