Sikeresnek bizonyult a kínai nyomásgyakorlás, Tajvan nem vehet részt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőn kezdődő 73. éves közgyűlésén – számolt be róla a The Guardian a tajvani külügyminiszter Joseph Wu közlése nyomán. Az ázsiai szigetország Vietnám mellett az egyetlen, amely sikerrel fékezte meg a járványt, közel két hete nem regisztráltak új fertőzést. A külügyminiszter szerint a WHO ülésén éppen a járványkezelés megfelelő módszeréről beszéltek volna, erre azonban nem lesz lehetőségük. A kínai kormány sikeréből egy kicsi jut nekünk is, hiszen mint a South China Morning Post vasárnapi cikkéből kiderült, a magyar kormány támogatta Kínát abban, hogy megakadályozza a tajvani szereplést.




A WHO tanácskozása a járvány mellett a vírus miatt kirobbant politikai csatározás miatt is különösen érdekes. Elsőként Donald Trump amerikai elnök ment neki keményen Kínának, azzal vádolva az ázsiai ország vezetését, hogy nem tett meg mindent a járvány megfékezéséért. Trump még a WHO-nak nyújtott amerikai támogatást is visszavonta, mivel szerinte a világszervezet túlságosan is Kína befolyása alá került. Az elmúlt hetekben több ország is beállt az Egyesült Államok mögé, nyílt vizsgálatot követelve Kínától, amely erre nyílt fenyegetéssel válaszolt.

Tajvan szerepe azért is értékelődik fel, mert állításuk szerint ők már december végén figyelmeztették a WHO-t, hogy Kínában egy emberről emberre terjedő új vírus fertőz, és bármelyik percben kirobbanhat a járvány. Egy amerikai jelentés szerint a kínai hatóságok a legkritikusabb időszakban egy hétig titkolták a vírus létét, és ebben a WHO is támogatta az országot, több szakértő szerint ennek köszönhetően szabadult el a koronavírus.

Kína eleinte minden vádat, és vizsgálati szándékot határozottan visszautasított, mostanra azonban változott a helyzet. Csung Nan-san, a kínai kormány egyik fő egészségügyi tanácsadója, és a fertőzés elleni küzdelem egyik arca a CNN-nek adott interjúban arról beszélt, hogy a vuhani hatóságok nem mondták el az igazat januárban. Korábban pedig Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő elmondta, hogy a járvány végeztével Peking mégis támogatna egy, a WHO által vezetett vizsgálatot a koronavírus megjelenésének feltárására.

A világszervezet közgyűlésén így számos vitás kérdésben juthatnak dűlőre a felek. Egyelőre nem tudni, hogy az Egyesült Államok mit tervez, de érdekes manővernek tűnik, hogy Donald Trump szombati Twitter-bejegyzésében belengette a WHO újbóli támogatását.

Akárhogyan is döntenek, Tajvan nélkül teszik. A kínai nyomásgyakorlásról szóló, korábban említett cikk egyébiránt a kínai kormány közleményére hivatkozik, amelyben az áll, hogy Szijjártó Péter magyar külügyminiszter csütörtökön telefonon egyeztetett Vang Ji kínai külügyminiszterrel, ennek során Szijjártó biztosította a kínai felet, hogy az „egy Kína” elv alapján nem fogja támogatni Tajvan WHO-tagságát. Az egyeztetésről a magyar külüminisztérium is beszámolt, Tajvan helyzetét azonban az itthon kiadott közlemény gondosan elhallgatta.

(Magyar Hang)

Frissítés: Az USA elítéli Tajvan kizárását

Az amerikai kormányzat elítéli Tajvan "kizárását" az Egészségügyi Világszervezet (WHO) éves közgyűléséről - hangsúlyozta hétfőn kiadott közleményében Mike Pompeo amerikai külügyminiszter.

Az amerikai diplomácia vezetője a közleményben leszögezte, hogy Tajvan "kizárása" a jelenleg Genfben folyó ülésszakról "tovább rontja a hitelességét és a hatékonyságát" a világszervezetnek.

"Olyan multilaterális szervezetekre van szükségünk, amelyek eleget tesznek küldetésüknek és valamennyi tagállam érdekeit szolgálják, és nem politizálódnak át, amikor emberek élete a tét" - fogalmazott Pompeo, leszögezve, hogy Tajvan azon országok közé tartozik, amelyek a legjobban kezelték a koronavírus-járványt.

Az amerikai külügyminiszter ismét bírálta Tedrosz Adhanom Gebrejeszuszt, a WHO igazgatóját, mert az amerikai álláspont szerint "a Kínai Népköztársaság nyomására döntött úgy, hogy nem hívja meg Tajvant" az ülésszakra.

Az amerikai kormányzat többször bírálta élesen a WHO-t, azt vetve a szervezet vezetőjének szemére, hogy nem időben és nem megfelelően tájékoztatott az új típusú koronavírus járványáról, sőt, a világjárvány kirobbanásakor félrevezető információkat közölt és rossz tanácsokat adott a tagországoknak. Donald Trump amerikai elnök átmeneti időre fel is függesztette az Egyesült Államok pénzügyi hozzájárulását a szervezet működéséhez. Az amerikai elnök azonban a múlt héten kijelentette, hogy fontolgatja a mintegy 400 millió dolláros hozzájárulás újbóli folyósítását.

Washington néhány nappal ezelőtt vetette fel Tajvan meghívását a WHO ülésszakára. Kína azonban jelezte, hogy nem ért ezzel egyet, mivel Tajpejt Kína részének tekinti, amelynek ezért szerinte nincs joga önálló államként részt venni nemzetközi szervezetek munkájában. Tajpej azonban nem hajlandó elismerni, hogy Kína része volna.

Tajvan nem tagja az Egészségügyi Világszervezetnek, 2009 és 2016 között megfigyelőként vett részt a munkájában, de Kína megakadályozta a további részvételét, miután 2016-ban Caj Ing-vent választották a Kínai Köztársaság (Tajvan) elnökévé. Caj Ing-vent, aki Tajvan függetlenségének híve, az idén január elején újraválasztották. A mostani ülésszakon szeretett volna részt venni, hogy megossza a járvány kezelésének tapasztalatait.

Joseph Wu, a tajvani külügyek irányítója hétfőn sajnálkozását fejezte ki, hogy Tajpej nem kapott meghívást az ülésszakra, pedig szerette volna megosztani tapasztalatait a koronavírus-járvány kezelésében.

(MTI)

Korábban írtuk: Szijjártó Tajvan WHO-tagságának ellenzését ígérte kínai kollégájának, de ezzel inkább nem büszkélkedett