Mintegy 3500 éves város romjait tárták fel Peruban, a település fontos szerepet játszhatott a Csendes-óceán partvidékén élők és az Andokban, valamint az Amazonas vidékén élők közötti kereskedelmi kapcsolatban - számoltak be a felfedezésről a kutatáson dolgozó régészek.

A Penico nevű település maradványaira az ország északi, Barranca tartományában találtak rá a régészek. A várost Kr. e. 1800 és 1500 között alapították az amerikai kontinens legősibb, caral kultúrájának közelében, amely ötezer évvel ezelőtt virágzott.

A bemutatott drónfelvételek szerint a köralakú városközpont egy hegyoldalban kialakított teraszon épült fel. A tengerszint felett hatszáz méteren fekvő település kő- és vályogépületekből állt.

Ruth Shady, a kutatás vezető régésze elmondta: Penico azt követően született, hogy a carali civilizáció az éghajlatváltozás miatt elpusztult.

"Elhelyezkedése stratégiai jelentőségű volt a partvidéken, a felföldön és a dzsungelben élő társadalmakkal való kereskedelem szempontjából" - fűzte hozzá Shady.

Marco Machacuay, a perui kulturális minisztérium egyik régésze a limai sajtóértekezleten hangsúlyozta, hogy ő szintén a carali kultúra folytatásában látja Penico jelentőségét.

A régészeti kutatás nyolc éve alatt Penicóban 18 építményt azonosítottak, köztük templomokat és lakóépületeket.

A városközpont falain domborműdíszítéseket és festett mintázatokat fedeztek fel. Egyes épületekben pedig embereket és állatokat ábrázoló agyagszobrokat, szertartási tárgyakat, valamint gyöngyökből és kagylókból készült nyakláncokat találtak.

(MTI)