Sokat járt a szája<br>April Foley, az egykori amerikai nagykövet
A Wikileaks oknyomozó portál birtokában lévő amerikai, diplomáciai sürgönyök több mint felét hozták már nyilvánosságra: 143 ezer dokumentum volt tegnap elérhető. Megugrott a magyar vonatkozású iratok száma is, majdnem háromszázat lehet végigböngészni. Szó esik bennük a volt és jelenlegi miniszterelnökökről, Magyarország befolyásos asszonyairól, a cigányok elleni támadásokról és azzal párhuzamosan a jobboldal térnyeréséről, vagy a H1N1 vírus okozta járványról is.

Egy 2006 júniusi táviratban az April H. Foley, akkori amerikai nagykövetet helyettesítő ügyvivő, a Magyarországot régóta és jól ismerő Philip T. Reeker a Gyurcsány-kormány megalakulásáról, a kinevezett miniszterekről számolt be. Göncz Kingát, az egyetlen függetlenként bekerült külügyminisztert kellemes megjelenésű személyként festi le, aki jó képességekkel rendelkezik a külügyi tárca vezetői posztjának betöltéséhez. Reeker megjegyzi: a tény, hogy a miniszterek száma 17-ről 12-re csökkent, várhatóan a magyar kormányzás előnyére válik majd. "Meglátjuk, hogy az ítélkezés és végrehajtás egy tárca alá helyezése bölcs döntés volt-e" - fogalmaz az amerikai diplomata.

Magát a szocialista kormányfőt először Foley nagykövet említi egy 2006 szeptember végi levélben, melyben az őszödi beszéd nyomán kitört kormányellenes demonstrációról számolt be. Foley úgy vélte, az MSZP-SZDSZ koalíció erős maradt, s bár Gyurcsány Ferenc felelősséget vállalt a szalagon elhangzottakért, azt is jelezte, hogy továbbra is elkötelezett a rend fenntartása és a reformok folytatása mellett. "Probléma lehetek az ellenzéknek, de én vagyok a megoldás Magyarország számára" - olvasható a táviratban a miniszterelnök akkori reakciója.

A budapesti amerikai nagykövetség aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az e hetekben lezajlott eseményeket a nemzetközi sajtó túlzó módon, félrevezetően festette le. "Bár a kormány politikája elleni békés demonstráció folytatódik a parlament előtt, a létszám állandó, s a közvélemény szerint az nem más, mint szélsőségesek által végrehajtott bűntett" - fogalmazott Foley. A nagykövet 2007 augusztusában írt ismét Gyurcsányról, Tom Lantos, magyar származású kongresszusi képviselő budapesti érkezése előtt.

"A miniszterelnököt minden frontról támadják: az ellenzék, a sajtó, a koalíción belüli csatározások közepette, sőt még saját pártján, az MSZP-n belül is elszigetelődött. Gyurcsány egy kezdő kormány hibáit ötvözi egy kimerült, ügyefogyott kabinet malőrjeivel. Foleynak nem tetszett, hogy Gyurcsány az energiabiztonság és a rakétavédelem témáiban kétértelműen fogalmaz, "semleges szövetséges" látszatát keltve. A nagykövet azt várná Lantostól, hogy egyértelműbb elkötelezettségre intse a szocialista kormányfőt. (Gyurcsány Ferenc 2009 februárjában bejelentett megszorító csomagját Foley úgy jellemzi, ahogy maga a kormányfő is: "pozitív, de nem nyerő" program, hozzátéve, hogy a politikusnak "már nincs mit veszíteni, s az országnak mit gyarapodnia".)

Bajnai Gordonról már Jeffrey Levine nagykövethelyettes írt a 2009. április 15-én keltezett, "Egy év, egy kormány, egy forint" című sürgönyben. Levine szerint Bajnaira kemény munka vár tekintve a haldokló gazdasági, és a forrongó politikai helyzetet. Az amerikai diplomata válságszakértőként festi le Bajnait, akit "bár támogatnak a szocialisták, annak hiányában nem hezitálna lemondani". "A politika csak arról szól, ki van hatalmon - épp ezért nem vagyok politikus" - idézi a távirat az akkori magyar kormányfőt. Levine megjegyzi, mindennek ellenére túl korai lenne kijelenteni, hogy eljött a stabilitás korszaka.

Orbán Viktor Fidesz-elnököt sem kímélte April H. Foley Lantosnak írt, 2007 augusztusi üzenetében, csendben megjegyezve: az akkori ellenzéki párt azon ügyködött, hogy helyrehozza kapcsolatát az amerikai diplomáciával. "Miközben mérsékeltebb hangok is hallhatóak jelenleg a Fidesz tagjaitól, nem szabad elfelejteni, hogy ez még mindig Orbán pártja" - írta a nagykövet. 2009 júniusában, az európai parlamenti választások után Levine egy magabiztos, kipihent Orbán Viktorról számolt be, akinek pártja "kész kormányozni". A Fidesz-vezér mondatait idézi be Levine, miszerint Merkel német kancellár és Berlusconi olasz kormányfő segítsége a Fidesz győzelméhez "felbecsülhetetlen" volt.

Az amerikai nagykövet itt megjegyzi, Orbán gyakran kereste a külföldi vezetőkkel való találkozót a választási kampány alatt, ha nem másért, egy fotó kedvéért, hogy így népszerűsítse pártját. Több beszédét említve, Levine azt írta, Orbán kinyilvánította, hogy mint ellenzéki vezető mondhat bármit, nem kell politikailag korrektnek lennie. "Orbán Viktor megjegyezte, hogy az Egyesült Államok a Bush-adminisztráció alatt az elnök személye miatt volt népszerűtlen, míg most az onnan kirobbanó globális gazdasági válság miatt az" - olvasható a sürgönyben.

Levine úgy vélte, Magyarország számára a legfontosabb a gazdaság helyreállítása, azonban a Fidesz részéről egy konkrét intézkedésre vonatkozó ígéretet sem hallott. "Kérdésre válaszolva azt mondta, ő ügyvéd - noha soha nem praktizált - nem pedig közgazdász" - írta Levine. Hozzátette: "Annak ellenére, hogy "bármelyik pillanatban" készek a kormányzásra, nem engednek bepillantást a párt tervezett intézkedéseibe, s az üzenet, melyet a legtöbbször hangoztatnak, nem más, mint a Fidesz előző kormányzása alatt elért teljesítmény ismételgetése. Az amerikai és európai vezetők bírálata Orbán részéről egy olyan vezető benyomását kelti, aki elégséges politikai és társadalmi támogatással rendelkezik ahhoz, hogy ne kelljen szépeket mondania és hízelegnie a nemzetközi közösségnek.

Levine Molnár Oszkár, fideszes képviselő, Edelény polgármesterének kijelentései miatt is tollhegyre tűzte a Fideszt. "Negatív, romaellenes, homoszexuális-ellenes és Izrael-ellenes kommentjeivel hívta fel magára a figyelmet a fideszes polgármester" címmel küldött táviratot 2009. október 19-én. Levine beszámolt róla, hogy Orbán helyi ügynek nyilvánította a történteket. Amikor aztán a nagykövetség a pártelnök véleménye iránt érdeklődött, ő úgy nyilatkozott: "Molnár Oszkár szavai ugyan kínosak, de sokkal kínosabb lenne, ha ahhoz a párthoz tartoznék, melyhez Nyakó is, s az ő kijelentéseit kéne megmagyaráznom".

Arra a kérdésre, hogy miért nem zárta ki Molnárt a pártból, Orbán közölte, nincs oka rá, hiszen az egyetlen indok, ha tettei ellentmondanak a Fidesz alapszabályzatának. Levine itt megjegyezte, hogy Molnár Oszkár szavai "látszólag" pedig nem felelnek meg a követelményeknek.

Foley 2007 elején egy listát készített Magyarország legbefolyásosabb asszonyairól. Első helyen Gyurcsány Ferenc feleségét, Dobrev Klárát említi, szerepel még Szili Katalin, akkori házelnök (MSZP), Göncz Kinga külügyminiszter (MSZP), "a Gyurcsány-kormány meglepő választása", Dávid Ibolya, volt MDF-elnök és a toplistára került Krizsó Szilvia, a Magyar Televízió Este című műsorűnak házigazdája is, aki "hétfőtől péntekig fél és egymillió közötti nézőt vonz a képernyők elé".

A volt amerikai nagykövetek szerint a Fidesz-elnök csak ismételgeti az eddigi eredményeket

Orbán Viktor

-Miközben mérsékeltebb hangok is hallhatóak jelenleg a Fidesz tagjaitól, nem szabad elfelejteni, hogy ez még mindig Orbán pártja (April H. Foley, volt amerikai nagykövet)
-Mint mondta, ellenzéki vezetőként mondhat bármit, nem kell politikailag korrektnek lennie (Jeffrey Levine, volt amerikai nagykövet-helyettes)
-Bár, mint állítják, készek a kormányzásra, nem engednek bepillantást a tervezett intézkedésekbe, s csak a Fidesz előző kormányzása alatt elért teljesítményt ismételgetik (Levine)
-Az Európai Parlament választási kampánya alatt külföldi vezetőkkel találkozott, másnem egy fotó kedvéért, hogy így népszerűsítse pártját (Levine)
-Molnár Oszkár fideszes polgármester romaellenes, homoszexuális-ellenes és Izrael-ellenes kijelentéseit csupán helyi ügynek minősítette (Levine)

Gyurcsány Ferenc

-A magyar kormányzás előnyére válik, hogy döntésére 17-ről 12-re csökkent a miniszterek száma (Philip Reeker, a volt amerikai nagykövet-helyettes)
-Az őszödi beszéd ellenére az MSZP-SZDSZ koalíció erős maradt (Foley)
-Felelősséget vállalt a szalagon elhangzottakért és elkötelezett maradt a rend fenntartása és a reformok folytatása mellett (Foley)
-A nemzetközi sajtó túlzó módon festette le a Gyurcsány-kabinet elleni tüntetéseket (Foley)
-2009-es megszorító csomagját Foley úgy jellemzi, ahogy a kormányfő is: "pozitív, de nem nyerő program (Foley)

Bajnai Gordon

-A volt miniszterelnököt Jeffrey Levine, volt amerikai nagykövet-helyettes "Egy év, egy kormány, egy forint" című sürgönyében jellemzi
-A haldokló gazdaság és a forrongó politikai helyzetben kemény munka vár rá (Levine)
-Remek válságszakértő, aki nem fél lemondani, ha már nem támogatják szocialista oldalról (Levine)
-"A politika csak arról szól, ki van hatalmon - épp ezért nem vagyok politikus" - idézi Levine a volt kormányfőt
-Túl korai lenne kijelenteni, hogy eljött a stabilitás korszaka (Levine)

Magyar vakcinára hívták fel a figyelmet

A budapesti amerikai nagykövetség jelentést küldött április végén arról is, hogy magyar illetékesek megkeresték a helyettes misszióvezetőt és a járványügyekben illetékes diplomatát, hogy felhívják figyelmüket a magyar vakcinára és a termelési kapacitásokra. Magyarország, az Omninvest cégnél megfelelő technikai szakértelemmel és infrastruktúrával rendelkezik ahhoz, hogy nagy mennyiségben előállíthassa a vakcinát, jelezték, s felajánlották, hogy az Egyesült Államok, Mexikó vagy bármely más állam részére készek lennének eladni a vakcinagyártási technológiát.

A magyar kormány Washington támogatását kérte, hogy a vakcina kipróbálásához H1N1 vírustörzsek mintáit bocsássák rendelkezésre, hogy tesztelni tudják a technológiát. Magyar részről Garamhelyi Ábel, a külgazdasági ügyekben illetékes államtitkár, illetve Falus Ferenc, az országos tiszti főorvos konzultált a követségi illetékesekkel. Falus közölte, hogy két-három hónap előkészítő időszak után heti félmillió dózist tudnának előállítani a vakcinából. Jeffrey Levine nagykövethelyettes kommentárjában felvetette, nem tudni, mi az oka annak, hogy a már négy éve működő Omninvest nem tudta piacra dobni technológiáját.

A követségi kommentár emlékeztet, hogy a médiában erősen bírálták a cégnek adott kormánytámogatást, a tulajdonosi háttér áttekinthetetlenségét. A cég 98 százalékát egy ciprusi offshore cég, két százalékát Laczkó Tamás magyar üzletember birtokolta. A H1N1 vakcina sikeres marketingje bizonyítaná, hogy nem alaptalanul kapott a cég kormányzati támogatást.

(Népszava)