Alább a felhívás szövege. A megadott emilcímen véleményét is megírhatja e legújabb akcióról, esetleg megkérdezheti, mikor lesz hasonló pályázat a cigányok által naponta elkövetett gyilkosságokkal, vagy éppen a Benes-dekrétum áldozataival, a délvidéki mészárlással, a Tanácsköztársaság vagy a későbbi kommunista terror zsidóinak tevékenységével kapcsolatosan...

Romagyilkosságok - Dokumentumdráma-pályázat a Nemzeti Színházban

9 helyszínen 78 lövés
7 helyszínen 11 Molotov-koktél
6 roma halott, köztük 1 gyerek
5 súlyos roma sérült, köztük 1 gyerek
4 gyanúsított

A 2008-2009-ben lezajlott, egyedülálló bűncselekmény-sorozat nem csak Magyarországot, hanem egész Európát megrázta. A romagyilkosságok kapcsán dokumentumdráma-pályázatot hirdet a Nemzeti Színház.

Célunk, hogy kezdeményezésünk hozzájáruljon egy nyílt, társadalmi párbeszéd kialakulásához, ugyanakkor elősegítsük a hazai színpadokon ritkán látható, aktuális jelenségekre, eseményekre, problémákra reagáló dokumentumdráma megteremtését.

A drámapályázaton mindenki részt vehet, aki úgy érzi, van mondanivalója a témáról.
A középiskolások egyénileg és csoportosan is pályázhatnak, ezeket a pályázatokat külön bíráljuk el. Kiemelten fontosnak tartjuk a tanárok szerepét, azt szeretnénk – és segítségüket is kérjük –, hogy általuk minél több diákközösséghez jusson el a felhívás híre. Kérjük az érdeklődő, a Nemzeti Színház kezdeményezéséhez csatlakozni kívánó pedagógusokat, írják meg elérhetőségüket a pr@nemzetiszinhaz.hu címre, hogy a szorosabb együttműködés lehetősége érdekében felvehessük velük a kapcsolatot.

A középiskolás és a felnőtt kategória legjobb dokumentumdrámáit a Nemzeti Színház a jövőben műsorára tűzi. (A zsűrinek jogában áll a díjat megosztani, vagy nem kiadni.)

A drámapályázatokat e-mailen vagy postán az alábbi címekre várjuk 2011. március 1-ig: pr@nemzetiszinhaz.hu, vagy 1095 Budapest, Bajor Gizi park 1.

A borítékra, kérjük, írják rá: Dokumentumdráma-pályázat.

Gyakran Ismételt Kérdések:

1. Nyílt vagy zárt (jeligés)-e a pályázat?

A pályázat nyílt.

2. Mi a dokumentumdráma?

- nem dramatikus, azaz nem feltétlenül egy konkrét történetet mesél el hagyományos módon, hanem inkább egy témát jár körül

- tényeken alapul, a fikció tere az elbeszélés módja, a szerkezet, azaz az események egymásutániságának eldöntése, a hangvétel, a jelenetek

- felhasználhatók benne interjúrészletek, nyomozati jegyzőkönyvek, dramatizált valós jelenetek

3. Van-e terjedelmi megkötés?

A benyújtandó pályázatoknak nincs terjedelmi megkötése.