Hiszünk abban, hogy Előd túléli a rezsim terrorját és hazatér - vallja nővére. Tóásó
Editet a bolíviai börtönben sínylődő magyar helyzetéről, a kilátásokról és reményekről kérdeztük.

- Immár 15 hónapja, hogy Tóásó Elődöt, az Ön öccsét letartóztatták Bolíviában, két másik magyart meg egy ír fiatalembert lelőttek a bolíviai hatóságok. Akkoriban, még az események melegében mi beszélgettünk már, most arra lennék elsősorban kíváncsi, hogy van Előd most, mennyire viselte meg őt a dél-amerikai börtönvilág, milyen körülmények között tartják fogva?

- Előd állapota változó. Van, amikor jobban, van, amikor kevésbe érzi jól magát. Most nagyon hideg van, és elég hosszú ideje beteg. Megfázott és a köhögése nem nagyon akar elmúlni. Orvosi ellátás meg nincs a börtönben. A várakozás és a bizonytalanság eléggé megviselte. Körülményei jobbak, mint a letartóztatása után, hiszen kikerült a sötétzárkából, és most egy jobb szekcióban bérelünk neki cellát. Ez azt jelenti, hogy amíg tudjuk fizetni ennek a jobb cellának a bérleti díját, addig egyedül és viszonylag erőszakmentes környezetben maradhat. A jobb - európai szemmel - igazi putrit jelent.

- Mit lehet tudni az ellene hivatalosan felhozott vádakról? Mivel vádolják tulajdonképpen, volt-e már tárgyalás?

- Nem volt vádemelés. Gyanúsítás volt, 15 és fél hónappal ezelőtt. Terrorizmus és egyebek. De vannak, akik ellen fegyveres felkelés a gyanúsítás. Természetesen nem volt tárgyalás. Még az ügyész sem hallgatta ki azóta. Lényegében utoljára, és először 2009. április 16-án hallgatták ki.

A vádemelési határidő eltelt. Hat hónap volt és hivatalosan nem hosszabbították meg sem az előzetes letartóztatást, sem a vádemelési határidőt. Sőt, jelenleg még mindig joghatósági vita van az ügyben. Bár azóta Luis Tapia Pachi bíró, aki harcolt az ügy Santa Cruzba helyezéséért, Brazíliában hivatalosan politikai menedékjogot kapott.

- Ha már szóba került: felmerült, hogy Elődöt áthelyeznék egy Santa Cruz-i börtönbe. Hogy halad ennek az ügye? Van valami esélye, hogy sikerüljön?

- Nem merült fel a Santa Cruz-i áthelyezés. Mi szerettük volna, mert a magaslati viszonyok megegyeznek a Magyarországéival, és Előd műtött szívének nehéz a 3800 m-es oxigénhiányos állapot. És az időjárás is kegyetlen.

A kormány 4200 m-es börtönbe szerette volna áthelyeztetni, ahol vezetékes víz nincs, és állandó a fagyhatár-közeli időjárás – természetesen fűtés nélkül.

Ezen kívül az élelmezése sem oldható meg. Egy magyar nő látja el élelemmel, hiszen Bolíviában nincs ellátás a börtönben, így mindenki a család által biztosított élelmet eszi.

Kitalálták, hogy Előd meg akart szökni a börtönből, és egy pert indítottak ellene szökési kísérlet vádjával. Ennek közel két hónapja, de természetesen semmi információnk nincsen az ügy állásáról.

- Közel másfél év elteltével Ön hogyan látja, mi történt valójában az ominózus éjszakán abban a szállodában, és mennyire megalapozott Morales elnök állítása, mely szerint az ő életére szerettek volna törni Elődék?

- Másfél év után is ugyanazt tudom mondani, csak most már a bolíviaiak és reményeim szerint hazánkfiai is tisztábban látnak.

A Bolívia kormánya által megbízott venezuelai és kubai katonák kegyetlenül megkínoztak és meggyilkoltak 2 magyar állampolgárt és egy ír fiút. Elődék soha nem akartak senkit megölni, nem is lettek volna képesek rá. Csúnya, mocskos politikai belharcba keverték bele őket, illetve az ügy folyománya ez a politikai belharc, ami azóta is tart, és sok-sok fej hullott kormány- és ellenzéki oldalról.

Több mint 40 fő kapott már az ügy miatt politikai menedékjogot, 17 ember van letartóztatva és házi őrizetben. Bolíviában politikai foglyokként tartják számon őket, a meghalt fiatalokat meg a kommunista rezsim áldozatainak tekintik.

A Nemzetközi Vöröskereszt dél-amerikai politikai foglyokat nyilvántartó listáján is rajta van Előd. Egyedül itthon, Magyarországon vannak, akik megkérdőjelezik ártatlanságukat. Teszik mindezt azért, mert valamilyen okból az elmúlt közel 16 hónapban valakiknek, valamilyen okból nem volt céljuk és akaratuk ahhoz, hogy felfedjék a valóságot, és kiálljanak az ártatlanul meggyilkolt és letartóztatott magyarok mellett. Annak ellenére, hogy sorra jelentek meg nemzetközi szervezeteknek a jelentései, ahol egyértelműen politikai ügynek, gyilkosságoknak, jogtalan letartóztatásnak minősítették az ügyet. Kiemelték, hogy Elődnek esélye sincs a tisztességes tárgyalásra, és jelezték, hogy kínzásnak, erőszaknak volt kitéve. Ennek ellenére nem sikerült elérnem, hogy a régi magyar kormány nyomást gyakoroljon az EU-n keresztül - ha már van nekünk - Bolíviára az állampolgárai és annak családtagjai érdekében.

 - Bár Előd ártatlanságában sokan hisznek, az nehezen képzelhető el, hogy Rózsa-Flores Eduardo ne ártotta volna bele magát a bolíviai belpolitikai küzdelmekbe. Nem állítom, hogy így volt, de a köz ezt valóban nehezen hinné el róla. Milyen kapcsolatban állt Előd és Eduardo?

- Én nem ismertem Eduardót. Előd az utolsó 4 évben a közelünkben lakott. Nem sűrűn találkozott Eduardóval. A net világában sok emberrel tartunk kapcsolatot, akár még akkor is, ha nem vagyunk közeli barátok. De akár azok is lehettek. Szerintem mindannyian beleártjuk magunkat belpolitikai küzdelmekbe. Őneki is volt joga beleártani magát itthon is, és Bolíviában is, hiszen bolíviai állampolgár is volt. Azért, mert valakinek van véleménye, bármilyen radikális az, nem kell kivégezni. Nem kell megkínozni, és kegyetlen véget vetni az életüknek. Reméljük, eljön az az idő, amikor kiderül, mert abban biztos vagyok, hogy ki fog – az igazság mindig kiderül –, hogy Eduardo Rózsa-Flores kinek állt az útjában, és pontosan miért kellett még két ártatlan áldozat.

- Ön szerint útjában állt valakinek Eduardo? Ha igen, mire alapozza ezt?

- Biztosan. Hiszen más ok nem volt a kivégzésre. Kikerültek titkosszolgálati dokumentumok, amelyek bizonyítják, hogy 2007-ben már kitervelték az ügyet. Az ellenzéki vezető politikusok és személyek nevei fent vannak a listán, akik ma eljárás alá vannak vonva a Rózsa-ügyben. A feladatok is meg vannak határozva és a mód is. Külföldi zsoldosok által elkövetett elnök elleni merénylet-kísérlet. Evo Morales ezt április 13-án be is jelenti a televízióban, hogy külföldi zsoldosok az életére akarnak törni, de a bolíviai honvédelmi erők ezt megakadályozzák. Ha Eduardóék merényletre készültek volna és hallgatják az Evo Morales-beszédet 3 nappal haláluk előtt, akkor nyugodtan pihengettek volna a szállodában?

Elnökmerényletre valószínűleg vannak komoly, erre hadseregek által kiképzett emberek. Nem magyar pedagógusok. Azt már sokszor elmondtam, hogy Előd és Árpád soha nem bántott senkit, és képes sem lett volna rá.

Videofelvétel is napvilágra került, ahol Előd látható és a másik élő szemtanú, Mario Tadic vallomása szerint Eduardo van a kockás ingben. A feje le van takarva, így nem lehet azonosítani, bár Mario határozottan állítja, hogy az Eduardo. Mindenesetre nincsen a földön egy halott sem.

- Kissé kellemetlen kérdést kell feltennem, ezért előre is elnézést kell kérnem. Sokak véleménye szerint Elődöt már ezért sem engednék szabadon, hisz, ha van valaki, aki tudja, hogy mi történt pontosan azon az éjszakán – mely az egész Morales-verziót megdönthetné – akkor az pont ő. Akadtak olyan vélemények is, hogy a bolíviai kommunista rezsim megpróbálja majd eltenni Elődöt láb alól, akár „betegség”, akár „szökési kísérlet közben” címszó alatt. Ön, hogy látja, létezhet ilyen szándék?

- A kérdés sajnos nem kellemetlen, hanem valóságos. Természetesen a szokások, általunk jól megismert kommunista technológiák működnek ott is. Bár mindig akadt túlélő, és mi hiszünk abban, hogy Előd is az. Itthon is sokan túlélték a rezsimet, ott is túl fogják. Előd haza fog jönni.

- Adja Isten! Tartja a kapcsolatot a másik két áldozat hozzátartozóival? Akár az ír fiatalember szüleivel, akár Magyarosi Árpád édesanyjával?

- Igen, rendszeres kapcsolatot tartok a Mike édesanyjával, Árpád édesanyjával és Eduardo menyasszonyával. A cél közös. Előd hazahozatala és az igazság kiderítése. Fiatal, ártatlan gyermekeiket hidegvérrel kivégezték Bolíviában. Szeretnék megtudni az igazságot. A nemzetközi vizsgálat az egyetlen, ami erre választ tud adni. Ezt kezdeményeztük a beadványunkban, amit az Európai Parlamenthez nyújtottunk be. Ezt támogatta még az ír munkáspárti képviselők egy csoportja, és reméljük, a mostani Emberjogi Bizottság határozata is ezt fogja elősegíteni.

Nagy örömünkre szolgált a fideszes képviselő által benyújtott javaslat, mert sokat vártunk arra, hogy valaki felvállalja az ügyünket. Természetesen meglepett, hogy minden képviselő megszavazta.

- Akkor nincs más hátra, minthogy megköszönjem az interjút és sok sikert kívánjak Önöknek küzdelmükhöz! Elődnek pedig mást nem is üzenhetnék, mint azt, hogy: kitartás!

- Köszönjük. Isten segítsen meg mindannyiunkat, akik harcolunk ezért!

Florian Geyer - Kuruc.info

Kapcsolódó anyagok:

 - Segítsünk Tóásó Elődnek!

 - Vasárnap hozzák haza Magyarosit, zsarolják Tóásó családját; 30 évet is kaphat

 - Tóásó Előd

 - 100 ezer levelet küldenének Moralesnek Tóásóért

 - Bolíviai hadiösvény: Tóásó fél, ezért nem beszél

 - Részletek Tóásó Előd börtönnaplójából

 - Bolívia: nincsenek bizonyítékok Tóásó Előd ellen

 - Eduardo-ügy: vádlott lett Moralesék "koronatanúja"

 - Továbbra sincs bizonyíték Tóásó ellen, de börtönben marad

 - Életéért retteg Tóásó

 - Kanyargós hadiösvény: nincs bizonyítékuk a bolíviaiaknak Előd ellen

 - Kuruc exkluzív (és nem MTI-hír): Tóásó Előd vallomása - nem "ismert be" semmit

 - 50 centiről lőtték fejbe Rózsa-Florest

 - Titkosügynök árulta el Floreséket?

 - Bemutatták a Rózsáék elleni bizonyítékként kezelt videót

 - Belehalhat sérüléseibe Tóásó Előd

 - Tóásó Elődöt összeverték a bolíviaiak

 - A CIA-val állt kapcsolatban Eduardo? + Kuruc.info exkluzív értesülések

 - Eltemették Eduardo Rózsa Florest - Kuruc.info exkluzív értesülésekkel

 - Ég veled, Edu, nyugodj békében!

 - Merénylet(?) Morales ellen, lelőtték (kivégezték?)Rózsa-Flores Eduardót és egy erdélyi magyart