Demonstrációt tartottak ma a debreceni Kossuth téri tüntetők a Debreceni Városi Rendőrkapitányság épülete előtt, hogy kifejezzék tiltakozásukat az október 22-i, törvénytelen rendőri intézkedésekkel kapcsolatban. Egy szónok tényszerűen szarjankónak titulálta azon adófizetői pénzen élősködő fakabátokat, akik semmit sem tesznek a cigányterrorizmus vagy a kormányzati bűnözés ellen, viszont képesek békés magyar megemlékezőket, idős hölgyeket zaklatni és lökdösni. A rendőrök egy része - állítólag - nem volt hajlandó részt venni a törvénytelenségekben.

Mint ismeretes, a nemzeti ünnep előestéjén a rendőrség rárontott a Debrecen főterén békésen emlékezőkre, és az általuk gárdista egyenruhásnak minősített résztvevőket igazoltatás alá vonták, sőt, szemtanúk beszámolója szerint lökdösődést provokáltak, feltételezhetően azért, hogy Kiss Róbertet, az Új Magyar Gárda Mozgalom vezetőjét kirángathassák társai közül, és bár akciójuk nem járt sikerrel, azt a civil szimpatizánst (egy idős hölgyet), aki a megtámadottak védelmére kelt, később a mentőknek kellett helyszíni ellátásban részesíteniük.

A demonstráció tizenöt órakor a Himnusz eléneklésével vette kezdetét, majd Nagy János, a Kossuth tériek egyik vezetője lépett a mikrofon elé. Beszédét a szolidaritás fontosságának hangsúlyozásával kezdte, mert mint mondta, olyan időket élünk, amikor egyik napról a másikra bármelyikünk sorstársává válhat azoknak, akiknek már eddig is rendőri vegzálást vagy akár súlyosabb atrocitást kellett elszenvedniük. Később részleteket olvasott fel a gárdaper bírósági ítéletéből, és annak a véleményének adott hangot, miszerint három eshetőség, illetve ezek kombinációja állhat fenn: a rendőri vezetők vagy nem olvasták el az ítéletet, vagy nem értették meg, vagy felsőbb körökből származó megrendelések alapján cselekszenek.

A résztvevők ezek után hangfelvételről meghallgathatták Illyés Gyulát, amint az Egy mondat a zsarnokságról című versét szavalja.

Ezt követően Ágoston Tibor, a debreceni Kossuth téri tüntetők másik vezéralakja, a Kárpáti Harsona hírportál munkatársa szólalt fel. Mindenekelőtt megkérte a jelenlévő rendőröket, hogy talán szíveskedjenek odafigyelni az elhangzó mondatokra, ne pedig a rendezvénynek hátat fordítva nevetgéljenek, elvégre most az ő tetteikről van szó. Aztán arra hívta fel a figyelmet, hogy egy olyan épület előtt állunk, amely ugyan a magyar rendőrségnek ad otthont, ennek ellenére csupán az európai zászlót tűzték ki az intézmény bejárata fölé, a nemzeti lobogót nem. Arra kérte a beszédét ekkor már komor arccal figyelő rendőröket, hogy még a rendezvény ideje alatt pótolják ezt a hiányosságot.

A demonstrációt biztosító rendőrök arca később még komorabbá válhatott, Ágoston Tibor ugyanis nem fogalmazott szőrmentén, amikor az utóbbi idők rendőri fellépéseit vette górcső alá. Úgy értékelte, Debrecenben egészen a közelmúltig példaértékű volt az együttműködés a Kossuth téren 1152 napja demonstrálók és a rendőrség között, október 22-én azonban mindez az ellenkezőjére fordult. Mint mondotta, nem tudja mire vélni ezt az irányváltást, és nemes egyszerűséggel szarjankóknak nevezte azon rendőri egyenruhába bújt személyeket, akik azonosítószám nélkül követnek el jogsértéseket a gyülekezési jogukat gyakorló békés állampolgárok ellen, továbbá olyan, mérsékelten hízelgő jelzőkkel illette Draskovics Tibort, amelyek nem adnak okot kettejük közötti életreszóló barátság feltételezésére.

Ágoston Tibor olyan információkat is megosztott az egybegyűltekkel, amik elmondása szerint rendőrségi körökből származnak, de természetesen sohasem fognak hivatalos megerősítést nyerni. Ezek alapján állítólag több rendőr is kérelmezte, hogy az október 22-i debreceni jobbikos rendezvény idejére ne osszák be szolgálatba, illetve az október 22-én második hullámban tervezett rendőri intézkedés a helyszínen lévő állomány ellenállásán bukott meg.

A hallgatóság nagy tapssal fejezte ki ezen rendőrök iránti tiszteletét.

A rendezvény végén Nagy János olvasta fel a tüntetők petícióját, amelynek egy példányát a helyszínen tartózkodó Kulcsár Gergely, a Jobbik megyei elnöke is megkapta; a Kossuth tériek ezzel fejezték ki szolidaritásukat az október 22-én hatósági vegzatúrát elszenvedett jobbikosokkal és gárdistákkal. A petíciót később Uzonyi Attila, Debrecen rendőrkapitánya is átvette.

(szebbjovo.jobbikdebrecen.hu)