A betelepülő román vendégmunkásokéval a bűncselekmények száma egyenes arányban növekszik Lajosmizse városában. A betörés új módszere az ablakégetés - írja a Délmagyar, alább a folytatás.

Illusztrációnk az Iwiw-rovat román különkiadásából származik

Lajosmizsén 2009 első félévében a hatóságok 199 bűncselekményről szereztek tudomást, ez ezer lakosra vetítve 17,1 százalékot jelent. Az elkövetők jelentős része román állampolgárok közül kerül ki, akik alkalmi munkásként tartózkodnak a városban. Ezt a nyomtatott és online médiában is több helyen megjelent hírt Nyikos Tamás is megerősítette. A Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője a további részletek felderítése érdekében Tarnóczy László alezredeshez irányított minket.

Betörés ablakégetéssel
A lakóépületekbe történő behatolás nálunk eddig nemigen ismert és elterjedt módja az ablakégetés. A műanyagkivitel nem bírja a hőt, ezt kihasználva felolvasztják az üveget. Egy fémszerszám használatával ezek után könnyen el lehet fordítani a nyílászárót, és be lehet jutni a házba. Lajosmizsén több elkövető is ezzel a módszerrel próbálkozott a közelmúltban.
– Öt meg tíz éve is sok román volt itt, de most még többen vannak – jelentette ki Tarnóczy László. – Az újabb csoportok érkezésével folyamatosan növekszik a létszámuk, ez pedig egyenesen arányos a bűncselekmények számával. Egy-két ipari cégtől eltekintve a mezőgazdaságban helyezkednek el, a paradicsomot fel-, a meggyet leszedik. Van itt sok más is, például paprika, szamóca, spárga. A tavalyi év második felében és az idei első felében tagadhatatlan az összefüggés a vendégmunkások és a bűncselekmények között. Egyre több a román, egyre több a gané. Nem minden ide érkező jó szándékú. Ha egy hattagú családból ketten dolgoznak, ki tudja, mit csinál a másik négy.

Az alezredestől azt is megtudtuk, hogy nemcsak a románokkal van baj, hanem bizony a magyarokkal is (értsd: a magyar állampolgárokkal, ugyanis, mint alább kiderül, fémtolvajokról, autófeltörőkről és bolti szarkákról van szó - a szerk.). Nagy-nagy fejtörést okoz a rendőrőrsnek a fejlett közlekedés fonákja: az átutazó bűnözés. Csak néhány példát felhozva dunaújvárosi fémtolvajokat, budapesti bolti lopókat és zalaegerszegi gépkocsifeltörőket említ.

Állítja, a büntetőtörvénykönyvnek nincs olyan pontja, amelyre ne lett volna már példa Lajosmizsén. – Az elkövetők gyakran nem magyarok, vagy ha igen, más városba valók, de persze azért a helyiek is teszik a maguk „dolgát" – tette hozzá. – Már semmin sem lepődünk meg errefelé.

Alig húszan vagyunk egy 42 ezer hektáros területre, ez akkora, mint Budapest – hangsúlyozta Tarnóczy. – Lajosmizsén kívül hozzánk (Kecskeméti Rendőrkapitányság Lajosmizsei Rendőrőrs – a szerk.) tartozik Kerekegyháza, Felsőlajos, Ladánybene, Kunbaracs és Fülöpháza is. A lakosság segítsége nélkül a rendőrség önmagában kevés.

Túlzás lenne azt állítani, hogy a vendégmunkásoktól és az átutazó bűnözőktől rettegnek a tizenegy ezres kisváros lakói, de elmúltak már azok az idők, hogy nyitva hagyják a kaput éjszakára, vagy nem zárják be a bejárati ajtót. – Össze kell fogni. Ha egy idegen autót látunk a szomszéd háza előtt, ahelyett, hogy lehúzzuk a redőnyt, érdemes inkább szólni. Meg nyilván az is gyanús, ha hajnal háromkor pakolásznak egy tanyán.