A modern személygépjárművek "szoftverfüggése" növeli a műszaki problémák kockázatát, különösen az elektromos és hibrid modellek esetében, amelyeknél gyakori probléma az akkumulátor meghibásodása - tájékoztatta közleményében az MTI-t az Europ Assistance.

A gépjármű-asszisztencia szolgáltatást végző vállalat az Ipsos-szal közösen készített 2025-ös Mobilitási Barométer eredményeit ismertetve közölte: átalakulóban vannak a mobilitási szokások Európában. Az európai lakosság 86 százaléka rendelkezik legalább egy személygépkocsival, az alternatív hajtású járművek aránya 13 százalékra emelkedett, a 2023-as 10 százalék után.

A járművekben a szoftverekre való fokozott támaszkodás komoly problémák forrása lehet: hibás szenzorok, működésképtelen érintőképernyők vagy akár elektronikus kézifék-hibák is előfordulhatnak, amelyek menetképtelenséghez vezetnek. Az elektromos és hibrid autóknál a töltés vagy a töltőcsatlakozó hibája is felmerülhet - írták.

A német autóklub, az ADAC 2025-ös meghibásodási statisztikáit idézve közölték, az elektromos autók térnyerésével párhuzamosan emelkedik a meghibásodások száma is. Az elektromos autókhoz kapcsolódó segélyhívások száma Németországban egy év alatt 46 százalékkal, 43 678 esetre nőtt. A leggyakoribb hiba a lemerült indítóakkumulátor, amely az esetek közel felét (44,9 százalék) tette ki 2024-ben.

A közleményben idézik az amerikai J.D. Power elemzőcég felmérését, amely szerint az új autók megbízhatósága csökken: míg 2021-ben 100 járműből 121 esetében tapasztaltak hibát három éven belül, addig 2025-re ez az arány 202-re nőtt, és emelkedett a szoftverhibákhoz kapcsolódó problémák száma is.