Ha vasárnap, akkor Heti progresszió. A wishes messiás és a mesterséges intelligencia látogat ma el hozzánk, mindenkinek jó mulatást kívánok. A hetiprogresszio@kuruc.info e-mail-cím pedig továbbra is várja kedves olvasóink leveleit.

3. Magyarország nem hasonlít a Monty Python-ra, hanem ő maga a nagybetűs Monty Python.

A Női Sikernap rendezvénysorozat szervezői pódiumbeszélgetést hirdettek meg április 27-re, tehát pont a mai napra, Családapák, akik támogatták feleségük karrierépítését címmel. Noha a pécsi rendezvény szervezői kijelentették, hogy „ez nem politikai esemény”, azért csak sikerült „magánemberként” meghívni Magyar Pétert, ő úgyis annyira „jól teljesített” a (volt) felesége (karrier)építésében.

A hír minden jel dacára nem egy álhír, viszont a wishes messiás mégsem produkálhatta magát a pécsi színpadon. A szintén meghívott Jakupcsek Gabriella lemondta az eseményt, miután megtudta, hogy Magyar is a meghívottak között van.



Erre igazából nehéz bármit is mondani, pedig jó pár dolgot "átéltünk" már itt a rovatban is (fotó: Facebook)

Hivatalos indoklása az volt, hogy tudta nélkül hívtak meg aktív politikust a rendezvényre, ő pedig „szeretné távol tartani magát a pártpolitikai csatározásoktól”.

A Tisza párt elnöke saját elmondása szerint azt hitte, hogy a fellépők kiléte mindenki előtt ismert, majd a szokásos pátoszos, túlmesterkélt módon szintén lemondta a részvételt: „Olyan hazában hiszek, amelyben férfiak és nők, fiatalok és idősek, jobb- és baloldaliak felszabadultan és félelem nélkül tudnak beszélni közös dolgainkról, egy emberséges, békés Magyarországon. Hogy ma nem ilyen a helyzet, azért nem e konferencia szervezői vagy fellépői, hanem a gyűlöletkeltés karmesterei a fő felelősök. Semmiképpen nem szeretnék akadálya lenni egy általam kiemelten fontosnak tartott témájú rendezvénynek, ezért azon nem veszek részt.”

Arról már nem írt, hogy ő egyáltalán miként jön képbe fellépőként egy ilyen rendezvényen.

2. Hat hónapon keresztül vezetett egy népszerű rádióműsort a mesterséges intelligencia Ausztráliában, anélkül hogy ez bárkinek feltűnt volna fél éven át.

Az Australian Radio Network (ARN) Sydneyben, illetve közvetlen közelében elérhető, valamint online bárhol hallgatható CADA nevű csatornáján fél éve bukkant fel egy új műsor Workdays with Thy (Hétköznapok Thy-jal) címmel, amely értelemszerűen hétfőtől péntekig napi négy órán át sugárzott zenét, de megszólalt benne Thy, a műsorvezető is.

Április közepén Stephanie Coombes írónő vetette fel a blogján, hogy Thy valószínűleg nem is létezik, amelyet arra alapozott, hogy nem tud semmit a nőről, nem talál róla információkat. Nem csak azt nem, hogy honnan jött a rádióhoz, de még a vezetékneve sem volt ismeretes.

Az ARN nem sokkal később elismerte, hogy Thy egy mesterségesintelligencia-szoftver, melyet az ElevenLabs nevű céggel közreműködve hoztak létre. Ausztráliában nem tiltják az MI használatát a rádióműsorokban, ennek ellenére mégis sokan felháborodtak a „félrevezetés” miatt.

A médiacég azt mondta, hogy kísérletet folytatott, hogyan segítheti az új technológia azt, hogy a maiaknál jobb médiatartalmak készüljenek.

Noha a cég a szó szoros értelmében nem verte át a felhasználókat, nem élt vissza a műsorral, a felháborodás jogos, hiszen mindenki azt hitte, Thy létezik. A fontos mégis az, hogy milyen konklúziót vont le a cég az esetből. Álláspontjuk szerint a valódi személyiségek egyelőre (!) nem helyettesíthetők az igazán jó műsorok készítésében. Hiszen ahhoz lélek is kell – ezt már én teszem hozzá.



Fotó: Blue Planet Studio/Getty Images

Valószínűleg sok hasonló „hackeléssel” találkozhatunk a közeljövőben, hiszen az MI az életünk sok területét átrajzolhatja a jövőben. Nemrég írtam egy nyomtatott újság mellékletéről, amelyet teljes mértékben a mesterséges intelligencia ír – újságírói felügyelettel. Az nem titokban zajlott és pozitív volt a fogadtatása.

1. Udvariaskodásra azonban semmi szükség a mesterséges intelligenciával. Legalábbis akkor nem, ha chatel velük a kedves olvasó.

Sam Altman, az OpenAI vezetője nemrég elmondta, hogy amikor udvariasak akarunk lenni a ChatGPT-vel, és a kérésünk mellé odaírunk egy „kérleket” vagy „köszönömöt”, az több tízmillió dollárba fáj a vállalatnak.

S hogy miért? A Washington Post és a Kaliforniai Egyetem közös vizsgálata szerint egyetlen mesterséges intelligencia által írt, nagyjából 100 szavas e-mail annyi energiát igényel, mint 14 LED-lámpa egyórás világítása. Ha számításba vesszük az udvarias szavak mennyiségét, akkor innen könnyen kiszámíthatjuk, mekkora energiatöbbletet igényel a „felesleges” szavak leírása.

Miközben sokan a környezetszennyezés problémáiról beszélnek, az MI által kínált lehetőségek futótűzként terjednek. A chatbotok működtetéséhez szükséges adatközpontok már most is a világ energiafogyasztásának 2%-át igénylik, ez a szám pedig nyilvánvalóan csak magasabb lesz, ahogy egyre inkább beépül mindennapi életünkbe az MI.

Udvariasnak lenni a chatbottal tehát nem egy zöld megoldás, ennek ellenére egy 2024-es felmérés szerint az amerikai felhasználók 67%-a viselkedik illendő módon. 55%-uk szerint ez így normális, 12% pedig attól fél, hogy a mesterséges intelligencia egyszer csak fellázad, ha bunkón viselkedünk vele.



Már egy "köszönöm" is lehet környezetszennyező (fotó: Canva)

Persze az ember – legalábbis a normálisabbak – automatikusan is odabiggyesztenek olyan szavakat, mint a „köszönöm”, vagy a „kérlek”, illetve Kurtis Beavers, a Microsoft egyik tervezési vezetője szerint az udvarias hangnem jobb válaszokat eredményez – pontosan úgy, ahogy a való életben. Az AI lényegében visszatükrözi a felhasználó hangnemét, így a kedvesség „tiszteletteljes és együttműködő” reakciókat vált ki a chatbotokból.

Az illem és a környezetvédelem csap hát össze ebben a kérdésben, miközben bő tíz évvel ezelőtt még hülyének néztük volna azt, aki ilyen kérdést egyáltalán feltesz.

Ezzel az átlagnál hosszabbra nyúlt Heti progresszióval búcsúzom kedves olvasóinktól, jövő vasárnap ismét érkezik a jól megszokott rovatunk.

Ábrahám Barnabás – Kuruc.info