Az "eddigi legerősebb bizonyítékot" találták a Cambridge-i Egyetem kutatói a földönkívüli élet létezésére a Földtől 124 fényévre található K2-18b exobolygó tanulmányozása során - derült ki a kutatást vezető intézet csütörtöki beszámolójából.
A tájékoztatás szerint a bolygó atmoszférájában kutatók - a James Webb űrteleszkóp segítségével - olyan vegyi anyagok nyomaira bukkantak, amelyeket a Földön olyan egyszerű organizmusok állítanak elő, mint a tengeri fitoplankton és a baktériumok.
Nikku Madhusudhan, az egyetem csillagászati intézetének vezetője a BBC-nek adott interjújában úgy vélekedett, ha sikerül bebizonyítani, hogy van élet a K2-18b-n, azzal tulajdonképpen azt bizonyítják, hogy az élet a galaxis más részein is gyakori lehet, hozzátéve, ha a feltételezés valós - amelyet két éven belül már tudni fognak -, "akkor a bolygó akár hemzseghet is az élettől".
A csillagászok mindazonáltal a közeljövőben további vizsgálatokat végeznek azzal kapcsolatban is, hogy a vegyületek - dimetil-szulfid (DMS) és dimetil-diszulfid (DMDS) - létrejöhetnek-e nem biológiai úton olyan koncentrátumban, amelyben az exobolygón felfedezték. Madhusudhan azonban hozzátette, hogy az ezen anyagok az exobolygó atomszférájában észlelt koncentrátuma több ezerszer magasabb a Föld atomszférájában lévőnek.
Az exobolygó a Földnél 8,6-szor nagyobb tömegű, és 2,6-szor nagyobb.
A megfigyelések elérték a statisztikai relevanciának azt a szintjét, amely alapján megállapítható, hogy mindössze 0,3% a valószínűsége annak, hogy véletlenszerűen történtek. Ahhoz, hogy az észlelést tudományos felfedezésként fogadják el, a megfigyeléseknek át kellene lépniük azt a küszöböt, amely alapján a véletlen valószínűsége 0,00006 százalék alatt marad.
A Kepler űrtávcső által 2015-ben felfedezett égitesten - amelyen a hőmérséklet vélhetően kedvező lehet az élet kialakulásához, és vizet is tartalmaz - vízgőzre utaló nyomokat is találtak, két éve pedig már kimutatták a DMS, illetve metán és szén-dioxid jelenlétét is az atmoszférában.
Az ezzel kapcsolatos vizsgálatokat a kutatók a The Astrophysical Journal Letters című tudományos magazinban tették közzé.
(MTI)