A Fekete István Szabadegyetemen ezúttal dr. Kőrösi Mária tartott előadást Politikai földrajz – nemzetünk lehetőségei címmel. Kőrösi Teleki Pál munkásságáról értekezett.

Teleki Pál munkásságát Széchenyi István politikai testamentumának folytatásaként aposztrofálják. Bíztak a magyar erőben, alkotó szellemiségben, a nemzet erejében – kezdte az előadó.




Teleki szerint az ország kormányzása első sorban geográfiai kérdés, hiszen a földrajz szintetizáló tudomány, mindenhol jelen van.

Európa problémáit csak Európa tudja megoldani. Teleki a földrajzon keresztül kezdett politikával foglalkozni, elsősorban geográfus volt.

Térképezhető-e a népek szenvedése? Térképezhető, elég csak a trianoni békediktátumra és annak hatásaira gondolni. Az ebből levont szintézis azonban az emberi elme munkája – mondta Kőrösi.

Teleki fiatalemberként kezdett földrajzzal foglalkozni. Ázsiával is kiemelten foglalkozott, hiszen sokszor szerepel az európai nemzetek történetében, itt ring a magyar nemzet bölcsője is. Ázsia a legérdekesebb földrész Teleki szerint – Lóczy Lajoséknak mondta ezt, mikor közölte, hogy földrajzzal akar foglalkozni.

Vajon mit szólt volna Spanyolország, Olaszország vagy Franciaország, ha úgy osztják fel, mint az akkor közel azonos területű Magyarországot? – tette fel a kérdést Kőrösi.




Dr. Rónai András által jegyzett Közép-Európa Atlasz egy nagyon jelentős alapmű, melyet az összes mai politikusnak is forgatnia kellene – mondta Kőrösi.

Akik Magyarországról és a magyarokról döntöttek, azok nem ismerték kellően a helyi viszonyokat. Trianonban senki nem nézte meg tudatosan, milyen munkákat tett le az asztalra a magyar delegáció, köztük Teleki.

Teleki is úgy gondolta, hogy Európa problémáit az európaiak oldhatják meg, de organikusan, nem erőltetett szerződésekkel. Az előadó felhívta a figyelmet, hogy Teleki nem volt vagyonos ember, nem az anyagi javakra vágyott.

Kőrösi Mária a Közép-Európa Atlasz mellett megemlített egy másik Rónai-művet is, a Térképezett történelem című könyvet. Rónai egyik legközelebbi munkatársa volt Teleki Pálnak. Rónai pedig Kőrösi mestere volt.

Az államvezetés maximális részvétel a nemzet vezetésében. Minden köztisztviselő egyben legyen nemzetnevelő is! – vélekedett Teleki a tisztviselők számára tartott előadásában a halála előtt egy hónappal.

Az év utolsó előadása 2024. december 19-én esedékes, ekkor dr. Bagdy Emőke pszichológus professzor beszél majd az ünnep szerepéről az életünkben.

Ábrahám Barnabás – Kuruc.info