A magyar Képíró Sándor, egykori csendőrtiszt a harmadik, Zentai Károly jelenleg Ausztráliában élő volt magyar katona a hetedik a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ listáján, amelyet a második világháborúban a hazát védő, szerintük háborús bűnös emberekről készített.

A Simon Wiesenthal Központ szerdán hozza nyilvánosságra azoknak a listáját, akiket fel akar kutatni, illetve bíróság elé akar állíttatni a második világháborúban elkövetett háborús bűnök vádjával. Az amerikai AP hírügynökség - egy hozzá eljutott példány alapján - a hivatalos nyilvánosságra hozatal előtt ismertette a névjegyzék élén álló tíz személy nevét és zsidók koholt vádjait.

A jelenleg 93 éves Képíró Sándorral szemben az a vád, hogy részt vett 1942 januárjában Újvidéken több mint ezer zsidó, roma és szerb civil megölésében. Képíró tagadja a vádat. A háború után évtizedekig Argentínában élt, 1996-ban visszatért Magyarországra. Jelenleg vizsgálat folyik ellene.

Zentai Károlyt azzal vádolták megk, hogy harmadmagával megölte 1944-ben Balázs Péter zsidó fiatalembert Budapesten, mert az nem viselte a sárga csillagot. Zentai is tagadja a vádat, parancsnoka pedig egyértelművé tette: nem ő, hanem társa végzett a zsidóval.

Akit leginkább keres a Simon Wiesenthal Központ: Aribert Heim, az egykori mauthauseni koncentrációs tábor orvosa. Évtizedekkel ezelőtt azt a vádat emelték ellene Németországban, hogy megölte a koncentrációs tábor több száz foglyát. Kevéssel büntetőperének kezdete előtt (1962-ben) eltűnt, holléte azóta ismeretlen.

A lista második helyén álló John Demjanjuk tartózkodási helye ismert. Az Egyesült Államokban él, ahonnan 1986-ban kiadták Izraelnek azzal a gyanúval, hogy ő volt a treblinkai koncentrációs tábor "Rettegett Ivánként" hírhedtté vált őre. Izraelben halálra ítélték, de nem hajtották végre az ítéletet, sőt, az izraeli legfelsőbb bíróság 1993-ban hatályon kívül is helyezte, mert úgy látta, hogy alapos kétely merült fel az eredeti eljárásban felhasznált bizonyítékokkal szemben. Demjanjuk visszatérhetett az Egyesült Államokba, ahol 1998-ban visszakapta állampolgárságát. Négy évvel később ismét megvonták tőle az állampolgárságot. Jelenleg kiadatási eljárás folyik az ügyében; ezúttal arról van szó, hogy Németországnak, Lengyelországnak vagy Ukrajnának adnák ki. Az új gyanú szerint ugyanis a lengyelországi sobibóri és majdaneki, majd a németországi flossenburgi tábor őrei közé tartozott.

Negyedik helyen áll a listán a jelenleg Ausztriában élő Milivoj Asner, a második világháború alatti horvát állam rendőrségének parancsnoka, aki a vád szerint tevékeny szerepet játszott szerbek, zsidók és cigányok százainak koncentrációs táborba hurcolásában. Horvátország kérte kiadatását, de az osztrák hatóságok megtagadták. Arra hivatkoztak, hogy rossz egészségi állapota alkalmatlanná teszi az idős vádlottat a bírósági eljárásban való részvételre.

A lista első tíz helyén szereplő további nevek a felsorolás sorrendjében: Soeren Kam volt SS-tag, akit egy újságíró meggyilkolásával vádolnak Dániában, Heinrich Boere, a Waffen-SS volt tagja, akit három holland civil megölésével vádolnak, az észt állampolgárságú Mihail Gorskov, a Gestapo náci állambiztonsági rendőrség volt tolmácsa és nyomozója, a jelenleg Németországban élő litván Algimantas Dailide, aki a vilniusi belbiztonsági rendőrség tisztje volt a balti állam náci megszállása alatt és a Venezuelában élő Harry Mannil, aki az észt politikai rendőrségnél dolgozott a náci megszállás idején, és a vád szerint részt vett zsidók százainak megölésében.

(MTI korrigálva)