Az Oscar-díjakról döntő amerikai filmakadémia kizárta soraiból a szexuális zaklatással és nemi erőszakkal vádolt Harvey Weinstein producert. A 8400 fős intézmény 54 tagú kormányzótestülete szombaton hozta meg erről szóló döntését Los Angelesben, a szükséges kétharmadnál jóval nagyobb arányban. Indoklásul hozzátették, hogy Harvey Weinstein nem érdemli meg kollégái tiszteletét.

Előzőleg a rendkívül befolyásos producer fivére, egyben cégtársa úgy fogalmazott, az akadémiának meg kell válnia "beteg és elvetemült" testvérétől. Bob Weinstein rémálomnak nevezte a bátyja körüli botrányt, és azt állította, nem tudott Harvey Weinstein tetteiről.



Harvey és Bob Weinstein
"Elmondom, mit tudtam: hogy Harvey egy zsarnok, arrogáns, kutyába se veszi az embereket" - fogalmazott a The Hollywood Reporter című filmes szaklap által szombaton közölt interjúban, hozzátéve, hogy undorítónak találja a cselekedeteket, amelyekkel a testvérét vádolják. Emellett együttérzéséről biztosította Harvey Weinstein áldozatait.

A 62 éves Bob Weinstein mindig is a háttérben állt nála három évvel idősebb bátyjához képest, akivel több mint 30 éve együtt alapították a Miramax stúdiót, majd a nevüket viselő céget. Az interjúban arról is beszélt, hogy az elmúlt években alig beszéltek egymással. Külön részlegeket irányítottak vállalatuknál, Bob Weinstein Los Angelesben, Harvey Weinstein pedig New Yorkban dolgozott.

A Forbes pénzügyi magazin összesítése szerint az évtizedek során a Miramax és a The Weinstein Company által készített és forgalmazott 341 filmet jelöltek Oscar-díjra különböző kategóriákban, s a jelölések közül 81-et sikerült díjra váltani. Köztük van az is, amelyet Harvey Weinstein a Szerelmes Shakespeare című film producereként kapott 1999-ben.



Weinstein balján egyik áldozata, Gwyneth Paltrow
A The New York Times és a The New Yorker tényfeltáró riportjai nyomán az elmúlt napokban mintegy harminc nő, köztük olyan hollywoodi sztárok, mint Angelina Jolie vagy Gwyneth Paltrow, illetve európai színésznők is arról számoltak be a nyilvánosság előtt, hogy Harvey Weinstein szexuálisan zaklatta őket, négy nő pedig nemi erőszakkal is megvádolta a befolyásos hollywoodi producert. Az egyikük Rose McGowan színésznő.

A New York-i és a londoni rendőrség is vizsgálatot indított a felmerült vádak alapján. Franciaországban pedig kezdeményezték, hogy Harvey Weinsteint fosszák meg a civileknek adható legmagasabb hazai kitüntetéstől, a Becsületrendtől - közölte az elnöki hivatal.

Frissítés: Újabb vádak és fajtársi segítség

Újabb két nő vádolta meg Harvey Weinstein amerikai producert nemi erőszak elkövetésével. Közben Woody Allen, szintén zsidó filmrendező, akit az 1990-es években fogadott lánya molesztálásával vádoltak meg, egy interjúban szomorúságának adott hangot a Weinstein-ügy miatt.

Lysette Anthony brit színésznő a The Sunday Times vasárnapi brit lapnak beszélt arról, hogy londoni otthonában erőszakolta őt meg az amerikai filmmogul az 1980-as végén. Egy "szánalmas, undorító támadás volt", amely után "undort és szégyent" éreztem - mondta a színésznő. Hozzátette, hogy jelentette a brit rendőrségnek az esetet.

Egy másik magát megnevezni nem kívánó nő a hasonló vádakkal állt elő a Daily Mail brit napilapban.




A londoni rendőrség, amely csütörtökön vizsgálatot kezdett a Harvey Weinstein által állítólag elkövetett nemierőszak-cselekmények ügyében, nevek említése nélkül megerősítette, hogy kapott további bejelentést.

Fajtársi segítség

Közben Woody Allen amerikai filmrendező, aki számos filmje készítésekor együtt dolgozott frissen hírbe hozott fajtársával, a BBC brit közszolgálati műsorszolgáltatónak adott interjújában próbálta tompítani a hitközség szégyenét: elmondta, hogy hallott Weinsteinnel kapcsolatos pletykákat, "de nem olyan horrortörténeteket", amelyekkel számos nő az elmúlt napokban előállt.

Harvey Weinstein volt az, akinek segítségével Woody Allen karrierje újraindult az után, hogy Mia Farrow színésznőtől való válásakor, fogadott lánya, Dylan Farrow molesztálásával vádolták meg az Oscar-díjas rendezőt. Farrow akkor vált el Allentől, amikor rájött, hogy fogadott lányának kapcsolata van férjével.

"Soha senki nem keresett meg azzal, hogy elmondja horrortörténeteit (...) De rendszeresen hallasz millió furcsa pletykát. Némelyikről később kiderül, hogy igaz, sok más azonban csak története erről vagy arról a színésznőről, színészről" - hangoztatta.

"Az egész Weinstein-dologban az a nagyon szomorú, hogy mindenki részese annak. Tragikus az érintett szegény nők számára, és Harvey esetében pedig szomorú, mert életét így elfuserálta" - tette hozzá.

"A dolgok feltárása jobbuláshoz vezet"

Allen annak a reményének is hangot adott, hogy a dolgok "feltárása jobbuláshoz vezet". "Nem akarhatjuk azonban, hogy boszorkányüldözés legyen belőle, egy salemi légkör alakuljon ki, ahol minden férfinak az irodában, aki csak rápillant egy nőre, azonnal ügyvédet kell fogadnia, hogy megvédje magát" - fejtegette.

Ronan Farrow, Woody Allen fia azok között az újságírók között van, akik oknyomozást folytatnak Weinstein ügyében, 13 olyan nővel beszélt, aki azt állítja, hogy a producer szexuálisan zaklatta, vagy megerőszakolta.

A The New York Times és a The New Yorker tényfeltáró riportjai nyomán az elmúlt napokban több mint harminc nő, köztük olyan hollywoodi sztárok, mint Angelina Jolie vagy Gwyneth Paltrow, illetve európai színésznők is arról számoltak be a nyilvánosság előtt, hogy Harvey Weinstein szexuálisan zaklatta őket, négy nő pedig nemi erőszakkal is megvádolta a befolyásos hollywoodi producert. Az egyikük Rose McGowan színésznő.

A New York-i és a londoni rendőrség is vizsgálatot indított a felmerült vádak alapján.

Az Oscar-díjakról döntő amerikai filmakadémia szombaton kizárta soraiból a szexuális zaklatással és nemi erőszakkal vádolt Harvey Weinstein producert. A brit filmakadémia csütörtökön felfüggesztette tagságát. Franciaországban pedig kezdeményezték, hogy Harvey Weinsteint fosszák meg a civileknek adható legmagasabb hazai kitüntetéstől, a Becsületrendtől.

(MTI nyomán)