Ugrás a cikkhez
Reklám

Elveszi az ember önbizalmát, ha valaki rendszeresen és hosszasan nézeget szelfiket és csoportképeket.

Többször vizsgálták már pszichológusok, hogy ki milyen tartalmakat oszt meg a közösségi oldalakon, és ezeknek mi a lélektani háttere.

Azt viszont kevesebbet kutatták, hogy a passzív jelenlét, a puszta nézelődés milyen hatással van az emberre.

A Penn State University fiatal kutatói mindkét területet vizsgálták, és meglepő eredményre jutottak – legalábbis részben.

Wang Yang és Fan Yang megállapították, hogy posztolás nem okoz mérhető pszichológiai változásokat, a böngészés viszont annál inkább.

Ez utóbbi – ahogyan ezt sejteni lehetett – fokozatosan rombolja a néző önbizalmát és azt, hogy mennyire van megelégedve a saját életével.




A végzős szakemberek szerint a mechanizmus egyszerű: a vidám pillanatokban készült, beállított képek láttán az ember önkéntelenül is csúnyábbnak, boldogtalanabbnak kezdi látni magát.

A kutatók szerint egy érzelmileg stabil emberre ez nem veszélyes, egy nehéz időket élő középiskolás diákot viszont a depresszió felé sodorhatnak ezek a hatások.

„Ezek a felismerések segíthetnek a tanácsadóknak, akik magányos, népszerűtlen, az életükkel elégedetlen fiatalokkal foglalkoznak” – mondta el Wang Yang.

A pennsylvaniai állami egyetem felmérése arra viszont nem világított rá, hogy az eleve önbizalomhiányos emberek hajlamosak-e szelfiket nézegetni, vagy éppen a sok böngészéstől alakul ki a kisebbségi komplexusuk.

(Híradó - Science Daily)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából