Döbbenetes vagyonosodást mutattak ki a Forbes újságírói, amikor Magyarország leggazdagabb embereit szedték listába. A gazdasági magazin által felfedezett üzletember alakja és karrierje még úgy is érdekes, hogy csupán a lista 16. helyére került fel. Ide viszont úgy, hogy eddig soha listán még nem szerepelt, a semmiből érkezett, és hirtelen 45,3 milliárd forintnyi vagyont tudott felmutatni. (És ez csak a becsült szám, a valós vagyon ennek sokszorosa is lehet - a szerk.)
Az ismeretlen üzletember ráadásul nem fiatal, idén 54 éves. Hogy eddig mit csinált, és miként robbant be kezei közt a gazdasági csoda, azt hamarosan újságírók mellett a siker titkára éhező üzletemberek fogják kutatni.
A Forbes 33-as listájának titkos sztárjáról most annyi tudható biztosan, hogy rövid karrierje ellenére is bámulatosan kiterjedt cégcsoportot igazgat. Övé a Közgép, ami állami beruházásokat bonyolít, vagy az Advenio Zrt. nevű cég, amely a média jelentős szelete felett gyakorol uralmat.
Ismerjék meg az üzletember nevét: Simicska Lajos.
"Nincs titok a módszereinkben" - mondta az Index megkeresésére Galambos Márton, a Forbes főszerkesztője. A lap újságírói cégnyilvántartási adatokra, ingatlanbecslésekre, tőzsdei adatokra támaszkodva számoltak. Figyelembe vették a cégekből származó osztalékot, amelyből levonták az adott milliárdos becsült rezsijét, az amerikai Forbes módszertanát követve.
Arra a kérdésre, hogy ez a bizonyos Simicska nevű vállalkozó hogyan kerülhette el az összes eddigi listakészítő figyelmét, a főszerkesztő nevetve annyit válaszolt: "Ennek megválaszolását rád bízom".
A lista amúgy a már ismert szereplőket villantja fel, akik karrierje három csoportba osztható:
- Karrierjét a 80-as években kezdte műanyagfröccsöntő gmk-ban/taxisként/butikosként
- Karrierjét a rendszerváltáskor kezdte egy állami vállalat vezetőjeként/annak privatizálásával/számítógép- vagy autóbehozatallal
- Karrierjét a 90-es években kezdte közgazdászként/külföldről hazatért üzletemberként
- Plusz pornó.
Az első 10 leggazdagabb
1. Gattyán György (44 év): Vagyona: 174,3 milliárd
Gattyán György a gazdagok azon ritka csoportjába tartozik, akik kitaláltak valamit, azt sikeresen befuttatták, és ebből pénzt kerestek.
Gattyán a Live Jasmin nevű számítógépes pornóvállalkozással alapozta meg vagyonát. A Docler holding azonban zene- és filmterjesztéssel is foglalkozik. Övé az Il Bacio nevű luxusáruház.
2. Csányi Sándor (62 év): 159,5 milliárd
Az OTP-vezér éveken keresztül vezette a leggazdagabb magyar listákat. Vagyona szerényen nőtt az utóbbi időben, de helyzetét nehezíti, hogy a pletykák szerint Orbán Viktor igyekszik háttérbe szorítani a hozzá közel álló üzletembert.
3. Demján Sándor (71 év): 146,3 milliárd
A Trigránit építőipati vállalat vezetője. A nyolcvanas években az Áfésznál, majd a Skálában kezdte a bizniszt.
4. Széles Gábor (69 év): 104 milliárd
Az Ikarus tulajdonosa mostanában inkább energiacellájáról és a kormányt alázatosan támogató nyilatkozatairól ismert. A Békemenetek egyik szervezője, aki úgy tartja: személyes varázsával "300 ezer embert vonzott be" a kormánypárti felvonulásba.
5. Bige László (56 év): 103,75 milliárd
Az ország legnagyobb műtrágyagyártó cégének, a Nitrogénműveknek a tulajdonosa.
6. Rákosi Tamás (67 év): 78 milliárd forint
Belgiumban nőtt fel, Magyarországon a RaKo óvszerekkel kezdte a bizniszt. Valóságsók producere, fogászatot indított, jelenleg a startup-világban tevékenykedik.
7. Wáberer György (58 év): 77,2 milliárd
Húsz év alatt építette fel Európa harmadik legnagyobb közúti fuvarozó cégét. Az indításhoz kellett az a Volán Tefu, amelyet társaival 1994-ben privatizált.
8. Kasza Lajos és családja (64 év): 74,7 illiárd
Műanyagfeldolgozás, festék- és akkumulátorgyártás területén ér el üzleti sikereket.
9. Leisztinger Tamás (46 év): 72,5 milliárd
Matematikát és fizikát tanult, de taxizott, és egyetemista korában már mélyen benne volt a kárpótlásijegy-bizniszben. Szerepe volt számos nagy cég (Pick, Hunguest hotels, Ervais szállodalánc) provatizálásában. Vagyonát jelenleg az agráriumban és a szállodaiparban forgatja.
10. Veres Tibor (52 év): 71 milliárd
Moszkvai egyetemi évek után vagyonát számítógép-alkatrészek kereskedelmével alapozta meg. 1990-ben lett a Wallis tulajdonosa, amely építőipari, autókereskedelmi, ingatlanos tevékenységei mellett néhány évig az Indexet is tulajdonolta.
Bónusz: 16. Simicska Lajos (54 év): 45,3 milliárd
Mennyire reálisak a vagyonbecslések - adódik a kérdés, tudván, hogy számos bevett módja van a vagyonok elrejtésének. A főszerkesztő titokzatosan csak annyit mondott: "Árulkodó, hogy a cseh milliárdosoknál jóval nagyobb számok szerepelnek."
A lista megállapításait két esettől eltekintve azonban nem vonták kétségbe a szereplők. A szerkesztőség mindenkivel egyeztette az eredményeket, amelyeket a milliárdosok kétharmada elfogadott, harmaduk pedig nem kommentálta a közölteket.
Ezek közt volt Simicska Lajos is.
(Index nyomán)