Az NBA örökre eltiltotta a rasszista megjegyzéseket tevő Los Angeles Clippers-tulajdonost, Donald Sterlinget - jelentette be a liga vezetősége kedd este.
A 80 éves klubvezető nem mehet ki csapata meccseire, edzéseire, de még a klub létesítményeibe sem teheti be a lábát, és a maximális pénzbüntetést, 2,5 millió dollárt kapta. A pénzt az NBA és a játékosok szakszervezete olyan szervezeteknek ajánlja majd fel, melyek a diszkrimináció ellen harcolnak.
"Együttesen lépünk fel Mr. Sterling megnyilatkozásai ellen, ezeknek nincsen helyük az NBA-ben" - indokolt kedd este Adam Silver NBA-vezető. Silvernek ez volt az első komolyabb döntése a kosárlabda-bajnokság komisszárjaként.
A liga közleménye szerint a felvételen szereplő nő, Sterling volt barátnője végig együttműködött velük a vizsgálat során.
(Index nyomán)
Korábban írtuk: Csak egy kávét kérünk: zsidó klubtulajdonos ellen indult hadjárat Amerikában, mert nem szereti a négereket
Az Egyesült Államokban hatalmas botrány alakult ki, miután az NBA-ben szereplő Los Angeles Clippers tulajdonosa, Donald Sterling telefonon vonta felelősségre barátnőjét, V. Stivianót, mert sötétbőrűekkel barátkozik.
A nyolcvanéves klubtulajdonos és évtizedekkel fiatalabb barátnője telefonbeszélgetése a hétvégén szivárgott ki, egy nagy amerikai pletykalap, a TMZ szerezte meg a felvételt, amit azóta a nő ügyvédje hitelesnek nyilvánított. A felvételen perceken át veszekednek, amiért a lány olyan fényképet töltött fel instagramjára, melyen egy fekete férfival mutatkozik, akit nem neveznek meg a beszélgetésben.
A néger az NBA-legenda Magic Johnson, aki a másik Los Angeles-i klubban, a Lakersben kosarazott a kilencvenes évek elejéig. Sterling ezt a képet nehezményezte, azt mondta latino és fekete felmenőkkel is rendelkező barátnőjének, szabadidejében azt csinál, amit akar, de ne ilyen képet közvetítsen magáról a világnak.
- Miért kell ezt a világ szeme elé tárni, és miért kell őket a meccseimre elhozni?
- Hogy miért viszek feketéket a meccseidre...
- Mindegy, fejezzük be, nem akarok erről beszélni.
- Sajnálom, hogy így érzel.
- Annyira így érzek, hogy emiatt vége lehet a kapcsolatunknak.
Sterling később belelendült, azt mondta, az se zavarja, hogy ha feketékkel fekszik le a barátnője, de ne ezt a képet közvetítse a világ felé.
A kiszivárgott telefonbeszélgetés óriási vihart kavart abban a bajnokságban, ahol a játékosok többsége néger (a Clippersben konkrétan az edző is sötétbőrű, és csak két játékos nem afrikai eredetű). Sterling nem szólalt meg az ügyben, Magic Johnson viszont igen, annyit mondott, sajnálja, hogy "afroamerikai kollégáinak" egy olyan ember alatt kell dolgozniuk, aki így érez a feketékkel szemben. Azt is leszögezte, addig biztos nem megy Clippers-meccsre, amíg Sterling a tulaj, akiről az is kiderült a kiszivárgott telefonbeszélgetésből, hogy mindenhatónak hiszi magát.
- Tisztában vagy azzal, hogy az egész csapat fekete, és érted játszik?
- Én adok nekik ételt, ruhákat, autókat, házakat. Ki más adna? Valaki más adja meg nekik ezeket a dolgokat?
Zsidó bevándorlók gyermeke
A nyolcvanéves Donald Tokowitz Sterling ügyvédként kezdte pályafutását, később nyergelt át az ingatlanokra, 1981-ben lett a Los Angeles Clippers tulajdonosa. Vagyonát 2 milliárd dollárra becsülték 2013 szeptemberében. És, amit az Index nem tart fontosnak megjegyezni, de az angol nyelvű Wikipédia egyértelműen megírja (gondoljanak bele, mi történne, ha hazánkban is ilyen nyíltan számon lehetne tartani, kiválasztottak-e pl. a médiát uraló csoportok tagjai, akik a nagynemzeti Fidesz-forradalmak után ugyanúgy a helyükön vannak, hogy folytassák az elmék és lelkek pusztítását): szóval Sterlingünk is az örökös túlélők egyike, szülei, Tokowitzék zsidó bevándorlók voltak.
Ritka pillanatok: Obama zsidót bánt
Vasárnap délután már akkorára hízott a botrány, hogy az Egyesült Államok elnöke, Barack Obama is felszólalt az ügyben. „A hírek szerint a Clippers tulajdonosának hihetetlenül rasszista megnyilvánulásai voltak. Nem hinném, hogy beszélnem kellene róluk, mert magukért beszélnek. Amikor a tudatlan emberek hirdetik a tudatlanságukat, nincs mit hozzáfűzni" - mondta vasárnap délután Obama. Az amerikai elnök megjegyezte, az NBA szerves része az "afroamerikai kultúrának", rengeteg a fekete játékos, ezért reméli, hogy a liga vezetése foglalkozik majd a "problémával".
„Az Egyesült Államok továbbra is harcol a szegregáció, a rabszolgatartás és a rasszizmus örökségének felszámolásával" - tette hozzá Obama.
Obama egyébként, mint szinte minden néger, óriási kosárlabda-rajongó és Chicago Bulls-drukker, sportos elnök "imidzsének" elengedhetetlen része a kosárlabda. Az Egyesült Államok elnöke legutóbb a George Zimmerman-ügy maitt szólalt fel a "rasszizmus ellen", akkor az önkéntes rendész agyonlőtt egy niggerbűnözőt, név szerint Trayvon Martint a floridai Sanfordban.
Amikor még voltak fehér csapatok
Az Obama által említett "szegregációt" egyébként a hatvanas-hetvenes évektől igyekeztek felszámolni a sportban, régiónként eltérő sikerrel.
Pont a washingtoni NFL-csapatnál volt legutoljára jelen a megkülönböztetés a hatvanas években, a tulajdonos nem szeretett volna fekete futballistát a csapatában, mert attól tartott, a szurkolók nem fogadnák el. 1961-ben ők voltak az utolsó amerikaifutball-csapat, ahol még "szegregációt" alkalmaztak.
A 1964-ben megszavazott Polgárjogi Törvény után két évvel az egyetemi dél-keleti-konferencia (SEC) sportegyesületeinél még mindig bevett volt a megkülönböztetés, a Kentucky egyetem csapatában például még 1970-ben is csak fehér játékosok voltak.
Mérföldkő volt, amikor a Texas Western egyetemi kosárlabdacsapat az 1966-os szezonban öt néger játékost küldött pályára a bajnokságban, a polgárjogi mozgalmak közepette ők voltak az elsők az amerikai sport történetében.
Emlékezz a titánokra! címmel népszerű film készült arról a hetvenes évekbeli középiskolás amerikaifutball-csapatról, melynek edzője egy "szegregált" csapatot és edzői stábot egyesített, meg is nyerték az állami bajnokságot.
Saját játékosai is Sterling ellen fordultak
A Clippers-tulajdonos nem először került bajba hasonló ügyben, 2006-ban állítólag nem akart lakást bérelni a klubnál dolgozó néger alkalmazottak családjainak, és megjegyzéseket tett rájuk. Tizenegy éve azért perelték, mert azt mondta, nem szívesen ad ki ingatlanokat spanyolajkúaknak, mert egész nap csak szívnak és vedelnek, a fekete bérlők pedig büdösek és élősködnek.
A mostani botrány Sterling saját csapatában sem maradt hangtalan, a Los Angeles Clippers kosarasai vasárnap este tüntettek. A csapat a Golden State Warriors ellen lépett pályára a rájátszásban, melegítésnél felsőjüket a kezdőkörbe dobálták, a felszerelésüket pedig kifordítva vették fel, hogy ne lehessen látni rajta a Clippers-logót.
Minden játékos fekete karszalagot viselt a mérkőzésen, hogy tüntessen Sterling megnyilvánulása ellen, a csapat edzője, a szintén néger Doc Rivers (az sem biztos, hogy ő a csapatnál marad a szezon után) pedig csak annyit mondott, igyekeznek a kosárlabdára koncentrálni és nyerni, de nem volt könnyű felkészülniük, miután nyilvánosságra került a telefonbeszélgetés. A kosarasok egyébként a következő mérkőzésükre, amit már hazai pályán játszanak, sokkal erősebb tüntetést szerveznek.
A szurkolók is reagáltak a történtekre, volt, aki olyan transzparenssel jelent meg, melyen az állt, „hoztam egy feketét a mérkőzésre”.
A keleti parton a színész Michael K. Williams a Brooklyn Nets kivonulása előtt ment ki a pályára, azzal kezdte, hogy Donald Sterlingnek el kell takarodnia az NBA-ből. A Drót című sorozatban Omart alakító színész szavait egyöntetű támogatás kísérte.
Vizsgálat indult, súlyos büntetést követelnek
Obama nyilatkozata után az NBA vezetősége sem várt sokáig, közleményt adtak ki, hogy "nyugtalanító a felvétel", és rögtön vizsgálatot indítottak az ügyben. Közben a játékosok szakszervezete a lehető legsúlyosabb büntetést kérte Sterlingre.
Volt már olyan az amerikai sportban, hogy klubvezetőt büntettek rasszista megnyilvánulás miatt, 1993-ban a Cincinnati Reds baseballcsapat tulajdonosát függesztették fel egy teljes szezonra, miután a zsidókat és a feketéket szidta.
Sterling amúgy nem volt ott a vasárnapi meccsen, melyen a csapata 118-97-re kikapott, felesége viszont feketébe öltözve megjelent, az ESPN-nek azt nyilatkozta, ő nem rasszista, sosem volt az, nem tud egyetérteni az elhangzottakkal.
Az NBA számára nem csak azért kínos az egész dolog, mert a játékosok nyolcvan százaléka fekete, hanem azért is, mert egy tavalyi kutatás ennek az amerikai látványsportnak van a legtöbb néger szurkolója, harminc százalék, míg az NFL-ben például csak tíz százalék.
Egyelőre nem tudni, mi vár Sterlingre, viszont a hírek szerint már vannak érdeklődők a Clippersre, ha a 80 éves üzletembernek mennie kellene. Nem más, mint Magic Johnson és üzlettársai.
(Index korrigálva)
Frissítés: újabb beszélgetésrészletek kerültek nyilvánosságra, ezek egyikében Sterling az izraeli rasszizmussal támasztja alá saját nézetei helyességét:
Sterling: - Ilyen a világ! Ha Izraelbe mész, a feketékkel úgy bánnak, mint a kutyákkal.
Stiviano: - Tehát neked is úgy kell bánnod velük?
- Ezek fehér zsidók. Vannak fehér zsidók, és fekete zsidók, érted?
- És a fekete zsidók kevesebbek, mint a fehér zsidók?
- Száz százalék, ötven, száz százalék.
- És ez helyes?
- Nem ez a kérdés. Nem azon elmélkedünk, mi helyes, és mi nem, társadalomban élünk. Kultúrában élünk. Abban a kultúrában élünk.
- Ez olyan, mintha azt mondanánk: "hurcoljuk és öljük meg az összes zsidót!"
- Oh, ugyanaz a kettő, hát nem?...
- Nem igazságtalanság ez? Nem volt igazságtalan akkor? A holokauszttal? És te zsidó vagy, tudod, mi a diszkrimináció.
- Te elmebeteg vagy, tényleg elmebeteg vagy. A holokausztot amihez hasonlítjuk...
- Rasszizmus! Diszkrimináció.
- Nincs itt semmi rasszizmus. Ha nem akarsz egy kosármeccsre elmenni egy bizonyos... személlyel... az rasszizmus?
(Fordítás: Kuruc.info)