Maurizo Cattelan, az ízléstelen és provokatív szobraival már eddig is sokakat fölháborító olasz „művész” alkotásaiból ezúttal Varsóban nyílt kiállítás. Az imádkozó Hitler című szobrát az egykori varsói gettó területén tekintheti meg a nagyérdemű. A New Yorkban élő Cattelan szobrai nem csak a keresztényeket, más okból ugyan, de még Efrájim Zuroffot is fölbőszítették.
„Az imádkozó Hitler” Varsóban
Maurizio Cattelan olasz szobrász ezúttal Varsóban állította ki a világ más pontjain korábban már ellenszenvet keltő ízléstelen és provokatív alkotásait. A „művész”, a zsidó galériatulajdonosok és műgyűjtők kedvence, New Yorkban alkot, ahol már eddig dollármilliókat kaszált műveinek értékesítéséből. Egyik legismertebb alkotása az 1999-ben keletkezett, s annak idején a londoni The Royal Academy által is kiállított La Nona Ora, azaz A kilencedik óra, amely aljas és gusztustalan módon a meteor által földresújtott II. János Pál pápát jeleníti meg.
A meteor sújtotta II. János Pál pápa
„Ámen” címen Maurizio Cattelan most a legyelországi liberálisok jóvoltából Varsóban nyitotta meg kiállítását a Prozna utca 14. alatti Modern Művészetek Múzeumában. Egyelőre nincs hírünk arról, hogy Cattelan és lengyelországi szálláscsinálói a nemzeti és katolikus Varsóban is ki merte volna állítani a lengyel szentatyát megalázó helyzetben megjelenítő alkotását. Mindenesetre a mostani varsói kiállítást, s annak egyik alkotását, Az imádkozó Hitler című művet a rendezők – amint az a katalógusban is olvasható - Jézusnak a „Szeresd az ellenségedet” mondásával igyekeznek „eladni” a helyi közönségnek.
A térdeplő helyzetben megjelenített Adolf Hitler levegőben lebegtetett szobrát a nagyobb hatás kedvéért nem a varsói Modern Művészetek Múzeumában, hanem a többi alkotástól elkülönítve az egykori gettó egyik épületében állították ki. Efrájim Zuroff, a Jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ igazgatója máris megszólalt, s a Jediot Áháronot című izraeli lapnak kifejtette rosszalló szakvéleményét a varsói kiállítás Hitler-szobráról: „Hitler Varsóban kiállított szobra ízléstelen provokáció, sérti a nácizmus áldozatainak emlékét”.
Egyelőre még nem tudjuk, hogy a katolikus és a nemzeti érzelmű lengyelek miként reagálnak majd Maurizio Cattelan provokatív alkotásait fölvonultató varsói kiállítására, ám azt máris megállapíthatjuk, hogy témaválasztását és megjelenítési módját tekintve a nagy kortárs „művésznek” Budapesten is nyugodtan nyithatnak kiállítást az itteni ismert provokátorok.
Hering József – Kuruc.info