A Huawei bemutatta csütörtökön Münchenben az első okostelefonját, amely Google-alkalmazások nélkül működik.

A kínai technológiai társaság az amerikai kereskedelmi minisztérium kilátásba helyezett korlátozásai miatt fejlesztette ki az új készüléket az amerikai Google szolgáltatásai nélkül.

A Mate 30 nevű okostelefonon és a sorozat másik, Mate 30 Pro modelljén ugyan a Huawei AppGallery alkalmazástár révén elérhető egy sor népszerű alkalmazás, mint például a WhatsApp és az Instagram, de a Google alkalmazásai közül egyet sem lehet használni.



Richard Yu, a Huawei kínai távközlési vállalat fogyasztói üzletágának vezetője a Mate 30 Pro okostelefon müncheni bemutatóján (Fotó: MTI/EPA)

A kínai gyártónak „komoly problémái lesznek, ha Google-szolgáltatások nélkül akar okostelefonokat értékesíteni” – mondta Annette Zimmermann, az informatikai-technológiai területre szakosodott Gartner piackutató társaság elemzője.

Alapvető vásárlói elvárás a Google szolgáltatásainak elérhetősége, senki sem akar nélkülözni olyan alkalmazásokat, mint a YouTube vagy a Google Maps. Ezért az eladott Huawei-készülékek száma elkerülhetetlenül visszaesik – mondta az elemző a Die Welt című lap összeállítása szerint.

A Die Welt hozzátette, hogy a németországi mobilszolgáltatók egyelőre nem is vették fel kínálatukba az új modelleket. Ez arra utal, hogy eladhatatlannak tartják a „Google nélküli” okostelefonokat.

Az amerikai kereskedelmi minisztérium májusban közölte, hogy a kínai társaságot és több tucat leányvállalatát az Egyesült Államok nemzetbiztonságára vagy külpolitikai érdekeire potenciális veszélyt jelentő cégek közé sorolta. Ezek a vállalatok az amerikai kormány engedélye nélkül nem vásárolhatnak alkatrészeket vagy technológiát amerikai cégektől. A korlátozásokat egyelőre csak bejelentették, hatályba léptetésüket november 19-ig felfüggesztették.

(MTI)

Kapcsolódó:

- Cseng-fej: elővesszük a B-tervet

- Ígéretekben nincs hiány: bemutatta saját operációs rendszerét a Huawei

- A Huawei operációs rendszere 60 százalékkal gyorsabb lehet, mint az Android