Csaknem 80 évvel az ún. holokauszt után mintegy 245 ezer zsidó "túlélő" él még a világ több mint 90 országában - derült ki a New York-i székhelyű, Németországgal Szembeni Zsidó Anyagi Követelések Konferenciája nevű zsaroló szervezet kedden közzétett új demográfiai jelentéséből. Mindeddig csak bizonytalan becslések álltak rendelkezésre arról, hogy az ún. holokausztnak hány "túlélője" lehet még életben.

Gázában trükközés nélkül is pörögnek a számok...
A jelentés szerint az érintettek majdnem fele, 49 százaléka Izraelben él, 18 százalékuk Nyugat-Európában, 16 százalékuk az Egyesült Államokban, 12 százalékuk pedig az egykori Szovjetunió területén. Európában a legtöbb "túlélő" - 21 900 ember - Franciaországban él, Németországban a számuk 14 200. A még élő magyarországi "holokauszttúlélők" számát 3500-ban adja meg a jelentés.
A "túlélők" száma gyorsan csökken, mert többségük idős ember, 20 százalékuk 90 év fölötti, átlagéletkoruk jelenleg 86 év. A legidősebb közülük 112 éves. A "túlélők" 60 százaléka nő, és 39 százaléka férfi. Túlnyomó többségük - 96 százalékuk - gyerekként "élte át a holokausztot", a világháború végén átlagéletkoruk hét év volt.
Tavaly júniusban a német kormány beleegyezett abba, hogy 2024-ben további 1,4 milliárd dollárt fizessen kártérítésként "holokauszttúlélőknek" szerte a világon. Németország 1952 óta összesen több mint 90 milliárd dollárt fizetett "kártérítésként a nácik által üldözött embereknek".

A kifogyhatatlan pénzforrás. Második, harmadik stb. generációsoknak is, mert "a trauma öröklődik"
A Németországgal Szembeni Zsidó Anyagi Követelések Konferenciája számos kompenzációs programot működtet, amelyek keretében a "túlélőknek" közvetlenül fizetnek ki összegeket, illetve a szervezet több mint 300 szociális szolgáltatót is támogat, amelyek lakhatást, élelmezést és közlekedési szolgáltatásokat biztosítanak az érintetteknek.
(MTI nyomán)
