Fellebbez a magyarországi zsidók "százezreinek meggyilkolásában való bűnrészesség" miatt Németországban négy év börtönre ítélt auschwitzi lágerőr, Oskar Gröning.

A 94 éves német férfi ügyvédje bejelentette, hogy a szövetségi legfelsőbb bírósághoz (BGH) fordul a büntetés enyhítéséért. Elmondta, hogy a testület egyebek között méltányolhatja, hogy védence korábban tanúvallomást tett a nemzetiszocialista párt fegyveres szervezete, az SS több tagja ellen indított perekben.

Oskar Gröning az SS tagjaként 1944-ben, az úgynevezett magyar akció (Ungarn-Aktion) idején a munkatáborba szállított és a hololegendárium mesekönyvének tanítása alapján "gázkamrába küldött" emberek hátrahagyott csomagjait kezelte, előkészítve a terepet a deportáltak következő csoportjának, és bevételezte, majd az SS berlini központjába küldte a csomagokban talált pénzt. A zsidótól pénzt elvenni pedig bűn, így a vádhatóság és az auschwitzi könyvelő néven is emlegetett lágerőr ügyében eljáró lüneburgi tartományi bíróság megítélése szerint Gröning mindezzel "bűnrészessé vált a tevékenysége idején Auschwitz-Birkenauba hurcolt foglyok legyilkolásában".

A lüneburgi bíróság a hannoveri ügyészség indítványához képest szigorúbb büntetést szabott ki. A vádhatóság három és fél év szabadságvesztés kiszabását kérte, míg a védő a vádlott felmentését.

A bosszú népe szerint nem gyilkosság, hanem tömeggyilkosság

A perbe belépett nagyjából hetven mellékvádló is, többnyire "holokauszt-túlélők" és az életükben egyszer munkára kényszerítettek rokonai, köztük magyar állampolgárok is. A mellékvádlók egy csoportja szintén fellebbez a BGH-nál. Szerintük a bíróság nem mérte fel pontosan a vádlott tetteit, úgy vélik, hogy Gröninget nem gyilkosságban való bűnrészesség, hanem tömeggyilkosságban való társtettesség miatt kell elítélni, és nem négy évre, hanem életfogytig tartó szabadságvesztésre. A mellékvádlók többsége elfogadta az ítéletet.

Fellebbezést szerdáig lehet kezdeményezni. A hannoveri ügyészség még mérlegeli ezt a lehetőséget. A BGH azután dönt majd a fellebbezésekről, hogy a lüneburgi tartományi bíróság kiadja az ítélet írásos indoklását, az ítéletet megtámadó felek pedig írásban indokolják fellebbezési igényüket. A lüneburgi bíróság szeptember 16-ig köteles indoklást fűzni az ítélethez - írta online kiadásában a Die Welt című lap.

(MTI nyomán)

Korábban írtuk: Német bíróság: ha a zsidónak elveszed a pénzét, az életét veszed el - négy év börtönre ítélték Oskar Gröninget