A "vészkorszak" hetvenedik és a neológ zsinagóga építésének századik évfordulója alkalmából felavatták a Makói Zsidó Emlékjelet csütörtökön a Maros-parti városban.

"A magyar vészkorszak részben testvérgyilkosság: magyarok ellen követték el, és magyarok vettek részt az elkövetésben" - mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, a térség országgyűlési képviselője az avatóünnepségen.



Bizony, ők magyarok...

Milyen egyszerű és igaz mondat ez, ma még sincs olyan konszenzus ebben a kérdésben, amilyennek egy erős, szabad és biztonságos közösségben lennie kellene - dicsérte saját szavait a politikus.

Lázár hangsúlyozta, "ma még tennünk kell azért, hogy e mondat igazsága a következő nemzedékek nevelésének, tanításának alapja lehessen", hogy ami hetven éve megtörtént, valóban ne történhessen meg soha többé.

"Az áldozatok magyarok voltak, ezért a holokauszt a magyarság nemzeti tragédiája. Ma is vannak olyanok, és sajnos néha még a közéletben is hallatják hangjukat, akik különbséget tesznek magyar és magyar között, akik ki akarnak rekeszteni valakit a nemzetből" - célozgatott a miniszter.

"A bűnösök egy része, méghozzá nem is kicsiny része magyar volt, s nem csak a keretlegény, aki a transzportot kísérte. A magyar állam egyes vezetőit súlyos személyes felelősség terheli a magyar zsidóság deportálásáért, saját polgáraik halálra ítéléséért" - ostorozta tovább a nemzetet a zsidóbérenc.

Buzás Péter, a város szocialista polgármestere úgy fogalmazott, a múlt üzenete a mának az, hogy a nemzetnek is és Makó közösségének is össze kell fognia. "Nem hagyhatjuk, hogy megismétlődjön a Don-kanyar tragédiája, Auschwitz pokla, a kirekesztés rémülete vagy a háború borzalma" - mondta.

A Csanád vezér téren, az egykori neológ zsinagóga helyén álló emlékjelet Karsai Ildikó grafikusművész tervei alapján Bánvölgyi László és Bodó Jenő képzőművészek készítették el, az alkotás nemcsak a lerombolt templomnak és közösségének, hanem minden elpusztított makói zsidó embernek emléket állít. A kőtalapzaton álló alkotás fekete gránit keretét üveg borítja, amelyen az egykori zsinagóga épületének grafikája látható, a templom sziluettjét pedig az emlékműben elhelyezett kövek rajzolják ki.

(MTI nyomán)

Kapcsolódó:

- A Zsidesz az UNESCO-t is teleholokausztozta - Lázár: "testvérgyilkosság, magyarságunk elárulása" e "nemzeti tragédiánk"

- Lázár 1,8 milliárdot osztott szét holokausztozásra - a szektATV 20 milliót kapott, Suchman hat településen állít emlékművet

- Lázár szerint a magyarok még mindig nem kértek elég meggyőzően bocsánatot Rákosi népétől, ezért "a nemzeti identitás részévé kell tenni" az erre való törekvést, ha magyarok akarunk maradni

- Lázár a Parlamentben tárgyalta meg a zsidókkal "a magyarok bűneinek felelősségét"

- Lázár ünnepelné a holoemlékévet, s azt hazudja, a "magyar-zsidó együttélés több száz éven át sikeres volt"